Lampy wiszące nadal trendy. Gdzie możemy je zamontować?
Eleganckie wiszące lampy to sposób na nowoczesne wnętrze. Nie wieszamy ich byle gdzie, lecz w odpowiednich miejscach, w których nie będą nikomu przeszkadzać i stworzą przyjemną atmosferę.
26.06.2019 | aktual.: 26.06.2019 14:14
Wiszące oświetlenie - gdze zamontować?
Jednym z popularnych trendów w kategorii oświetlenia są nisko zawieszone lampy o jednym lub kilku punktach. Wybór miejsca dla długiej lampy wymaga konkretnego planu zagospodarowania pomieszczenia. Jeśli lampa ma zawisnąć nad stołem – będziemy musieli zaplanować jego umiejscowienie już w momencie montażu instalacji elektrycznej, a jeśli nad wyspą kuchenną – musimy wiedzieć, gdzie dokładnie będzie umiejscowiona i jak będzie mieć kształt. Jedno jest pewnie – przemyślany projekt w połączeniu z efektownymi, nisko zawieszonymi kaloszami stworzą zgrany duet.
Lampa wisząca nad stołem
Eksperymentowanie z praktycznym, modnym i efektownym dodatkiem, jakim są lampy wiszące, daje wiele możliwości ciekawych aranżacji. Zwykle lampy wiszące są umieszczane nad stołem, blatem roboczym lub kuchenną wyspą. To najczęściej wybierane miejsce montażu takich modeli. Ten zabieg pozwala na podkreślenie funkcji tego miejsca, co jest szczególnie przydatne w mieszkaniach z dużą, otwartą przestrzenią.
Lampa wisząca w kąciku wypoczynkowym
Lampy wiszące mogą też oświetlać stolik lub wygodny fotel, w którym odpoczywamy z książką albo być zamontowane nad zestawem wypoczynkowym, ale w taki sposób, aby wstające z kanapy osoby nie musiały unikać zderzenia z kloszem.
Długa lampa w holu lub przedpokoju?
Są sposoby na to, aby w miejscach, w których zwykle nie montuje się wiszących, długich lamp jednak taki model zamontować. Lampy wiszące nie znajdują zastosowania w ruchliwych miejscach, takich jak korytarze i pokoje dzienne – w tych pomieszczeniach umieszczane są na uboczu, w staranie przemyślanym miejscu. Przykładem może być komoda w przedpokoju, nad którą można umieścić wiszącą lampę.
Lampa wisząca nad szafkami nocnymi
Ciekawa alternatywa dla lamp stołowych i kinkietów to lampy wiszące po dwóch stronach łóżka w sypialni. To interesujący akcent we wnętrzu, w którym dominuje horyzontalna forma łóżka i... oszczędność miejsca na blacie nocnych stolików lub szafek. Efekt wart zachodu i odmiana dla zwykłych kinkietów.
Lampa wisząca na klatce schodowej lub w studio
Wielopunktowe lampy wiszące to wyjątkowe dekoracje. Mogą mieć żarówki zamontowanie w oprawie okrągłej lub podłużnej. Możemy wybrać jedną lampę z kilkoma wiszącymi punktami świetlnymi lub wybrać kilka pojedynczych lamp i zamontować je zgodnie ze swoim pomysłem. Im więcej miejsc, tym ciekawszą lampę możemy zamontować. Pomieszczenia o dużej wysokości daje najwięcej możliwości, zwłaszcza jeśli są utrzymane w neutralnym, prostym, nowoczesnym stylu – tam dobór dużej, fantazyjnej lampy wiszącej nada wystrojowi charakter.
Klasyczne i nowoczesne, minimalistyczne bądź w ozdobnym stylu glamour z charakterystycznymi kryształkami, zawieszone w linii, okręgu lub fantazyjnym układzie – lampy wiszące dają znacznie więcej możliwości niż klasyczne lampy sufitowe bez regulacji. Ich urok tkwi w efekcie zawieszonych nisko żarówek, które nie oświetlają pomieszczenia w całości, lecz rzucają światło na konkretną, mniejszą strefę, co zapewnia efekt wyjątkowo przytulnego pomieszczenia.
Miejsca, których należy unikać
Specyfika długich lamp każe unikać montowania ich na głównych traktach. Nie wiesza się ich tam, gdzie chodzimy, czyli na ścieżkach wyznaczonych wielkością, układem i aranżacją pomieszczeń. Wiele lamp wiszących montujemy na wysokości, na której nawet osoba o średnim wzroście mogłaby o nie zahaczać. Zwróćmy uwagę także na to, czy otwierane okno lub drzwi szafy nie będą kolidować z takim typem lampy. Często też odradza się ten typ lamp do pomieszczeń o niższym suficie.