Kwiecień w wiosennym ogrodzie. Które prace warto wykonać?
W tym miesiącu, jak sama jego nazwa wskazuje, wszystko zaczyna kwitnąć. To czas ostatnich cięć drzew i krzewów oraz intensywnych wysiewów warzyw i kwiatów. Pracy jest więc co niemiara!
09.04.2020 | aktual.: 09.04.2020 13:39
W tekście umieszczone zostały boksy promocyjne naszych Partnerów
Kwiecień to moment budzenia się przyrody do życia, a coraz dłuższe dni zachęcają do prac ogrodowych wszystkich miłośników roślin. To miesiąc, w którym naprawdę ostro trzeba zabrać się do pracy na działkach i w ogrodach. Kończymy też sprzątanie po zimie. Trzeba jednak pamiętać, że noce mogą być jeszcze chłodne, więc tak jak w marcu, zwraca się uwagę na prognozy pogody i jeśli nie odkryliśmy jeszcze wszystkich roślin, róbmy to stopniowo (a przynajmniej na początku tego miesiąca).
Co w sadzie piszczy
Zakańczamy zimowe cięcie drzew. Jeszcze do kwietnia możemy je opóźnić, ale to jest ostateczny termin! Najlepiej opóźnić gatunki, które najbardziej narażone są na uszkodzenia spowodowane mrozem (np. morela, brzoskwinia, nektaryna czy śliwa). To także ostateczny moment na cięcie winorośli – choć takie późniejsze cięcie do kwietnia ma wpływ na miejsca narażone na przymrozki.
Winorośl owocuje na pędach jednorocznych, więc zbyt późne jej przycięcie (koniec kwietnia-początek maja) osłabi krzewy!
Nadal sadzimy drzewa i krzewy owocowe – te kopane z gruntu można sadzić do momentu aż nie rozpoczną wegetacji (czyli nie mają liści). Drzewka, które teraz sadzimy lepiej przyciąć po posadzeniu silniej, niż te, które zasadziliśmy jesienią.
Zobacz także
Warto też zapobiec zakażeniu jabłoni mączniakiem oraz parchem. W tym celu opryski trzeba rozpocząć w momencie, gdy wydobywają się pąki końcowe pierwszych liści. Oczywiście wszystko zależy od pogody – rozprzestrzenianiu się chorób sprzyja wilgoć. Pierwszy oprysk wykonujemy w połowie kwietnia lub na początku maja.
Roślinami sadowniczymi są także poziomki i truskawki. Wiosną usuwamy zaschnięte liście. Potem trzeba "poruszyć glebę" pomiędzy rzędami, jak i między roślinami w samych rzędach. Owoce te nie wymagają obfitego nawożenia wiosną (uwaga na nawozy azotowe – mogą wyrządzić tylko szkodę!). Ważne jest tu podlewanie. Jeśli jest sucho, truskawki i poziomki podlewamy przynajmniej raz w tygodniu. Lubią ściółkowanie, np. z kory drzew iglastych.
Kwiecień w ogrodzie warzywnym
Wysiewamy już do gruntu, na początku kwietnia roszponkę. Na stałe miejsce sadzimy także rozsadę pora i cebuli, wczesne odmiany sałat i kalarepy (odmiany późniejsze dopiero pod koniec miesiąca). Przez cały kwiecień wysiewamy rzodkiewkę (odstępy 7-10 dniowe) do odkrytego gruntu, który przykrywamy potem włókniną albo też do niskiego tunelu foliowego czy inspektu. Co ważne, rzodkiewka lubi dobre nasłonecznienie!
Na zbiór wczesnojesienny wysiewa się już średniopóźne odmiany marchwi, nasiona pietruszki, kopru czy pasternaku. A pod koniec miesiąca śmiało sadźmy cykorię, bób, szczaw czy skorzonerę.
To moment pikowania warzyw takich jak pomidor i papryka (przyczynia się to do wzbogacenia systemu korzeniowego tych roślin).
Nasiona buraków ćwikłowych sadzimy też w kwietniu wprost do gruntu – w odstępach 20 cm, na głębokość 2 cm. To także czas na wysianie kopra ogrodowego, który spokojnie można dosiewać aż do lata.
Kwiecień to moment ochrony przed szkodnikami. W tym celu można opryskać ekologicznym preparatem na bazie czosnku, który dobrze sobie radzi z ich odstraszaniem.
Ogród ozdobny w kwietniu
Jeśli nie odkryliśmy zimowych osłon z roślin, robimy to teraz. Tak samo postępujemy z różami i jeżeli ich jeszcze nie przycięliśmy, to jest to ostatni dzwonek. To także czas na sadzenie nowych róż.
Troszczymy się o rozsadę roślin jednorocznych, czyli tych, które wysialiśmy w lutym i w marcu. Pikujemy je do świeżego podłoża i zapewniamy im odpowiednią temperaturę i wilgotność.
W stałe miejsca sadzi się już rozsady bratków i niezapominajek. Czas na kolejne nawożenie wiosennych roślin cebulowych (po 3 tygodniach od pierwszego). Można sadzić też kolejne.
Ważne, by w tym miesiącu ściółkować glebę pod krzewami, takimi jak np. azalie, wrzosy, różaneczniki. Pomoże to utrzymać wilgoć w glebie i zabezpieczy korzenie przed wysychaniem (szczególnie, że rośliny te mają płytki system korzeniowy).
Przesadzamy i dzielimy byliny, które kwitną latem i jesienią. Kwiecień jest także dobrym miesiącem na posadzenie traw ozdobnych. Sadzimy także krzewy i drzewa ozdobne – do momentu aż nie wypuszczą liści. Silnie je przycinamy po posadzeniu oraz dookoła pnia trzeba uformować zagłębienie, by woda mogła się zatrzymać. To także dobry czas na posadzenie gatunków zimozielonych i iglaków.
Kwiecień to naprawdę intensywny czas, jeśli chodzi o prace ogrodowe. Nie ma co zwlekać, bo nie wkładając wysiłku w tym miesiącu, nie będzie ani plonów ani pięknego ogrodu!
W tekście umieszczone zostały boksy promocyjne naszych Partnerów