Królewska tkanina. Poznaj wszystkie zalety lnu i sprawdź, jak go pielęgnować
Luksusowy, wytrzymały i przewiewny – len to idealna tkanina na upalne lato. Warto pamiętać, że delikatne włókno lniane wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Sprawdź, jak prać, suszyć i przechowywać lniane ubrania, żeby zachowały piękny wygląd na długo czas.
26.02.2021 11:36
Dawniej len był uważany za królewską tkaninę. Z racji wysokiej ceny, lniane szaty nosili jedynie władcy i zamożna arystokracja. Mimo upływu, lat len wciąż cieszy się zaszczytnym mianem luksusowego materiału, a odzież uszyta z tego włókna jest symbolem elegancji i dobrego smaku. Cienkie sukienki, lekkie marynarki i przewiewne koszule z lnu to nieodłączny element letniej garderoby. Dlaczego? Naturalne, lniane włókno doskonale przepuszcza powietrze, pozwalając skórze swobodnie oddychać. Ubrania z lnu pomagają przetrwać nawet największe wakacyjne upały, dlatego warto sięgać po nie zawsze wtedy, gdy temperatura za oknem zaczyna gwałtownie rosnąć.
Czym jest len i jak powstaje tkanina lniana?
Len zwyczajny to roślina o wielu zastosowaniach, uprawiana na wszystkich kontynentach. Właściwości lnu wykorzystuje się m.in. w medycynie, kosmetyce, przemyśle spożywczym i odzieżowym. Len jest rośliną włóknistą, dlatego doskonale nadaje się do wyrobu tkanin. Zalety lnu doceniano już w starożytności. Pierwsze lniane szaty odkryto w grobowcach babilońskich pochodzących sprzed 3000 lat p.n.e. W Egipcie len uchodził za tkaninę królewską. Stroje wykonane z tego materiału nosili władcy i kapłani. Z lnu wytwarzano także całuny do mumifikacji.
Produkcja lnu świadczyła o zamożności i wysokim statusie państwa. Informacje o lnie można znaleźć także w Biblii. Dzięki kupcom fenickim tkaniny lniane z czasem zostały rozpowszechnione na całym terenie Basenu Śródziemnomorskiego. Len był znany i ceniony także w Polsce. Pierwsze ślady lnianych upraw na terenie naszego kraju odkryto w Biskupinie.
Mimo dużej popularności tkanin bawełnianych i tworzyw sztucznych, len nadal jest bardzo ceniony w branży włókienniczej. Proces produkcji jest dość długi. Zaletą upraw lnu jest fakt, że proces wzrostu roślin odbywa się bez udziału chemii. Len jest jedną z najbardziej ekologicznych tkanin, ulega całkowitej degradacji. Cykl hodowli trwa ok. 100 dni. Siewy lnu odbywają się w marcu, a zbiory w lipcu. Dojrzały len osiąga wysokość ok. 120 cm. W końcowej fazie wzrostu roślina rozkwita w barwach fioletu, błękitu lub bieli. Len ma włóknistą strukturę na całej długości łodygi, dlatego żeby wykorzystać jego pełną wartość, rośliny się nie ścina, tylko wykopuje z ziemi wraz z korzeniami.
Zebrany len jest następnie układany na polu i pozostawiany tam na kilka dni. Pod wpływem różnych czynników atmosferycznych a także kontaktu z glebą, słońcem i powietrzem roślina zmienia swoją strukturę i zyskuje unikatowy kolor. W kolejnym etapie włókna są oddzielane od łodyg i sortowane według długości i jakości. Najbardziej cienione są te długie, mocne i lśniące. Posortowane wiązki włókien czesze się dokładnie w celu pozbycia się słomy i zanieczyszczeń. Kolejne kroki to przędzenie i tkanie.
Zalety lnianej tkaniny i najpopularniejsze wyroby z lnu
Len to nie tylko odzież. Z tej pięknej, niezwykle wytrzymałej tkaniny produkuje się także pościel, zasłony, narzuty na łóżko, ściereczki kuchenne, obrusy i wiele innych artykułów codziennego użytku. Co ciekawe, obecnie do produkcji wykorzystuje się także tzw. paździerze, czyli odpadki pozostałe z etapu selekcji i przygotowywania włókna lnianego. Z elementów, które nie nadają się do tkania odzieży i innych delikatnych tekstyliów, można produkować mocne sznury i solidne worki.
Nie bez powodu len uważany jest za jedną z najbardziej luksusowych tkanin. Ubrania i inne wyroby z tego surowca cechuje niezwykła wytrzymałość. Inwestując w len, możemy mieć pewność, że będzie nam służył wiele lat. Lekka i przewiewna tkanina idealnie sprawdza się podczas upalnych dni, ponieważ doskonale absorbuje wilgoć i pozwala ciału oddychać. Len jest polecany także osobom o wrażliwej, alergicznej skórze, gdyż naturalne, organiczne włókno nie uczula i nie powoduje podrażnień. Naturalny, słomkowy kolor włókna pasuje do każdej stylizacji, ale w sprzedaży znajdziemy także ubrania barwione, w różnorodnych, żywych barwach.
Len często łączy się z innymi włóknami, żeby uzyskać jak najlepszą jakość i komfort noszenia. W sklepach znajdziemy wyroby lniane z dodatkiem bawełny lub tworzyw syntetycznych. Dodatek tych ostatnich ma na celu zmniejszenie ryzyka zagnieceń podczas chodzenia w lnianej odzieży. Warto wiedzieć, że len należy do tkanin, które się nie elektryzują. Dodatkowo len ulega całkowitej degradacji, więc wybierając wyroby z tego materiału, dbamy o przyszłość naszej planety.
Jak pielęgnować len? Praktyczny poradnik
Choć len słynie ze swej wytrzymałości, stan i kondycja tej tkaniny jest uzależniona od tego, jak o nią dbamy. Dzięki prawidłowej pielęgnacji wyroby lniane zachowają miękką, elastyczną strukturę i będą nam służyły wiele lat. Na wygląd i jakość lnu wpływają cztery czynniki: czas, temperatura, środek piorący i czynnik mechaniczny. Lnianą odzież należy traktować z jak największą czułością. Najlepszym rozwiązaniem będzie pranie ręczne, albo pranie w pralce w programie ustawionym na niską temperaturę i niewielkie obroty. Lnu nie należy intensywnie szorować, ciągnąć, wyciskać i skręcać, gdyż może to spowodować uszkodzenie materiału.
Wyroby lniane powinny schnąć naturalnie. Nie należy wieszać ich na kaloryferze, ani suszyć suszarką. Wysoka temperatura może spowodować, że len stanie się sztywny i kruchy. Najlepszym sposobem jest ułożenie wilgotnej odzieży lnianej na płaskiej powierzchni i pozostawienie jej do samodzielnego wyschnięcia. Jeżeli chcemy uprasować len, warto zrobić to jeszcze w chwili, kiedy materiał jest lekko mokry. Pamiętajmy jednak, że lniane wyroby nie lubią wysokich temperatur, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie żelazko z funkcją pary lub parowy steamer.
Jeżeli używasz tradycyjnego żelazka, prasuj len od lewej strony. Możesz też wykonać tę czynność przez ściereczkę. Dzięki temu unikniesz świecenia materiału. Len najlepiej wieszać na wieszakach, jednak pamiętajmy, że ta tkanina nie lubi ścisku, ani wilgotnych pomieszczeń. Pod żadnym pozorem nie trzymajmy lnianej odzieży w plastikowych foliach lub w futerałach. Swoboda, przestrzeń i dostęp do powietrza to najlepsze warunki przechowywania lnianej odzieży.