Kratki wentylacyjne: jakie wybrać?
Kratki wentylacyjne to nieodłączny element systemu wentylacji – zarówno naturalnej, jak i mechanicznej. Jak wpływają na jego działanie? Czy kratki wentylacyjne i anemostaty można wybierać dowolnie?
13.06.2017 | aktual.: 16.06.2017 16:59
W instalacji wentylacji naturalnej kratki wentylacyjne montuje się na wlotach do przewodów kominowych. Jeżeli kratka nie ma ruchomych elementów, służy głównie estetyce – maskuje dziurę w ścianie i ewentualnie zapobiega wpadaniu przez komin zanieczyszczeń. Może mieć jednak ruchome żaluzje, które umożliwiają regulację przepływu powietrza. Gdyby silny wiatr powodował napływ (zamiast wypływ) powietrza przez otwór, można go wtedy chwilowo przesłonić. Nie należy jednak nadużywać tej opcji. Lepiej poszukać innego sposobu rozwiązania problemu odwróconego ciągu (np. zamontować nasadę kominową).
Kratki wentylacyjne w drzwiach
Drugi rodzaj kratek wentylacyjnych to te przeznaczone do maskowania otworów umożliwiających przepływ powietrza między pomieszczeniami. Są potrzebne w drzwiach łazienek, WC i pomieszczeniach bez okien, w których znajdują się otwory wywiewne. Ich konstrukcja zapewnia dyskrecję, ale nie utrudnia przepływu powietrza.
Oprócz kratek w systemie wentylacji naturalnej występują też nawiewniki – elementy maskujące otwory, przez które do pomieszczeń napływa świeże powietrze spoza budynku. Najczęściej nawiewniki są przeznaczone do zamontowania w ramie okna. Mają wąski, poziomy otwór kalibrowany tak, by przy niewielkim podciśnieniu występującym w systemie grawitacyjnym przepływała przez niego określona ilość powietrza. Od strony zewnętrznej szczelina jest osłonięta przed deszczem. Nawiewniki są zwykle wyposażone w ruchome przesłony umożliwiające regulację strumienia powietrza (ręcznie lub automatycznie).
Koniecznie przeczytaj! Naturalna wentylacja bez wydawania fortuny!
Wentylacja mechaniczna
W systemach wentylacji mechanicznej elementy nawiewne i wywiewne odgrywają ważniejszą rolę niż w wentylacji naturalnej. Oprócz pełnienia funkcji estetycznej służą też do regulacji oporów przepływu powietrza w celu zapewnienia jego właściwego rozdziału, a te, przez które powietrze jest nawiewane, odpowiednio kształtują jego strumień, by nie był przyczyną dyskomfortu przebywających w pobliżu osób. W związku z tym kratki nawiewne różnią się budową od wywiewnych, które mogą być prostsze, bo ta ostatnia funkcja jest w nich niepotrzebna.
Kratki wentylacyjne mogą służyć do montażu w ścianie, bezpośrednio w przewodzie wentylacyjnym albo w suficie (do usuwania powietrza). Jako elementy nawiewne sufitowe stosuje się anemostaty – elementy kształtujące strugę powietrza tak, by nie wypływało pionowo w dół – zaginające ją lub powodujące zawirowanie.
Kratki wentylacyjne z reguły są prostokątne, natomiast w mieszkaniach bardzo popularne jest stosowanie okrągłych anemostatów talerzowych nawiewnych i wywiewnych, przy czym montuje się je nie tylko w suficie, ale też w ścianie, jako bardziej estetyczny zamiennik kratek.
Kratki wentylacyjne: jakie wybrać?
Wybór odpowiedniej kratki wentylacyjnej czy anemostatu to zadanie projektanta instalacji wentylacyjnej. Trzeba uwzględnić wiele apektów takich jak natężenie, opór i prędkość przepływu powietrza, zasięg i kierunek jego strugi, hałaśliwość. W przypadku wyboru kratki wywiewnej do wentylacji naturalnej sprawa jest jednak prosta – wystarczy, że wielkość kratki umożliwia zakrycie otworu wentylacyjnego (zwykle 14 x 14 cm, rzadziej 14 x 20 cm). Decyzja o kolorze i materiale kratki wentylacyjnej (metalowe są najsolidniejsze) zależy wyłącznie od naszego gustu.