Trwa ładowanie...

Koszenie w małym ogrodzie nie będzie męczące. Wystarczy mieć dobry sprzęt

Choć lato zbliża się wielkimi krokami i koszenie trawy powoli schodzi na dalszy plan, to wciąż należy pamiętać o pielęgnowaniu ogrodu. Na niewielkich podwórkach oraz ogródkach działkowych lepiej niż kosiarka sprawdzi się kosa i podkaszarka.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Koszenie w małym ogrodzie nie będzie męczące. Wystarczy mieć dobry sprzętŹródło: Shutterstock.com
d145eu8
d145eu8

Trawnik na małym podwórku, tak samo jak ten w sąsiedztwie rabat, klombów czy przy ogrodzeniu wymaga specjalnego traktowania. Dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w poręczną podkaszarkę.

Kosa, kosiarka czy podkaszarka

Kosa sprawdzi się przede wszystkim w przypadku sporych, ale nierównych powierzchni, w których zwyczajna kosiarka nie da sobie rady. Wyposażona jest zwykle w żyłkę o określonym przekroju oraz opcjonalne ostrze z kilkoma zębami. Kosiarka, ze względu na lekkość pracy i większą wydajność przeznaczona jest do pielęgnacji dużo większych posesji, bez krzewów i drzew.

Podkaszarka, jak sama nazwa wskazuje, to urządzenie, które sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie da sobie rady kosiarka. Dobrze oczyści z trawy lub chwastów okolice ogrodzenia, narożniki, a także przestrzeń przy klombie czy skalniaku. Ma jednocześnie mniejszą moc niż kosy czy kosiarki, dlatego nadaje się przeważnie do niewielkich powierzchni. Jej siłą jest precyzja pracy.

Idealnie zadbany trawnik w każdym calu Shutterstock.com
Idealnie zadbany trawnik w każdym calu Źródło: Shutterstock.com

Żyłki i ostrza

Rośliny, ze względu na swoją wiotkość muszą być cięte przy pomocy odpowiednich urządzeń. W związku z tym kosa żyłkowa musi mieć wysoką prędkość obrotową i jak najmniejszą powierzchnię styku z trawą. W związku z tym najpopularniejsze są żyłki o przekroju kwadratowym lub prostokątnym. Warto dopilnować, by materiał, z którego są wykonane był jak najwyższej jakości, w przeciwnym wypadku temperatura wytwarzana podczas pracy kosy sprawi, że się stępi.

Jeśli chodzi o tarcze, to mamy do wyboru takie o dwóch, trzech lub czterech ostrzach, a także te okrągłe, przeznaczone do cięcia traw lub karczowania. Sprawdzą się szczególnie w przypadku, gdy trawa koszona jest bardzo nieregularnie i w wielu miejscach pojawiają się trudne do pokonania chwasty. Cechują się bardziej agresywnym cięciem i dobrą wydajnością.

Spalinowe czy elektryczne

Przy wyborze kosy trzeba również zwrócić uwagę na zasilanie. Do wyboru masz sprzęt elektryczny i spalinowy. Te pierwsze działają za pośrednictwem akumulatora lub kabla. Akumulator jest oczywiście wygodniejszy w użyciu, ale należy pamiętać o regularnym ładowaniu. Spalinowe kosy cechuje o wiele większa moc i czas pracy. Nadają się więc do większych podwórek, a także mocno zachwaszczonych trawników. W dodatku urządzenia o dużej mocy, wyposażone w sztywny wał i odpowiednie ostrze sprawdzą się również przy przecinaniu zarośli. Pamiętaj, że kosy i podkaszarki spalinowe są o wiele cięższe niż te akumulatorowe, a to ze względu na większy silnik.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d145eu8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d145eu8