OgródJak założyć trawnik w ogródku? Podstawy dla początkującego ogrodnika

Jak założyć trawnik w ogródku? Podstawy dla początkującego ogrodnika

Zadbany trawnik to wizytówka każdego ogrodu i świetne miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu. Zmniejsza hałas, eliminuje kurz i zanieczyszczenia, a także pięknie wygląda. Zobacz, jak przygotować glebę i zasiać trawę, żeby prezentował się zjawiskowo. To łatwiejsze, niż myślisz!

Jak założyć trawnik w ogródku? Podstawy dla początkującego ogrodnika
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Monika Zonenberg

15.03.2018 | aktual.: 18.04.2019 09:59

Przygotowanie gleby
Zakładanie trawnika może wydawać się trudne i czasochłonne, jednak kiedy odpowiednio zagłębisz się w temat, okazuje się być naprawdę proste. Podstawą jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Na początku musisz przekopać ziemię na głębokość około 20-30 centymetrów i usunąć chwasty oraz kamienie. Możesz użyć do tego szpadla lub profesjonalnej glebogryzarki która ułatwi i przyśpieszy pracę. Jeśli planujesz, że trawnik będzie sąsiadował ze skalniakami lub rabatami, warto oddzielić go za pomocą obrzeża trawnikowego - zapobiegniesz zarastaniu rabat trawą. Około 2 tygodnie przed zasiewem powinieneś odżywić glebę i dostarczyć jej najważniejsze substancje. W tym celu zastosuj odpowiedni, dopasowany do jej kwasowości nawóz.

Wybór odpowiednich nasion
W momencie wyboru nasion traw najważniejsze jest dobre przemyślenie przeznaczenia trawnika. Producenci oferują ogromny wybór, z którego z pewnością wybierzesz coś dla siebie. Przemyśl, czy obsiany teren będzie spełniał funkcję jedynie dekoracyjną, czy będzie często użytkowany. Jeśli masz zamiar często chodzić po trawie i uprawiać na niej intensywny sport, powinnaś wybrać mieszankę o dużej wytrzymałości. Część oferty to mieszanki przeznaczone do trawników typowo dekoracyjnych które mają zdobić ogród.

Obraz
© Fotolia

Siew nasion
Po usunięciu chwastów i kamieni oraz spulchnieniu i nawożeniu gleby możesz rozpocząć siew nasion trawy. Najlepszym momentem na tę czynność jest okres wiosenny. Siać należy podczas dobrej, niezbyt zimnej pogody, najlepiej bezwietrznej. Intensywny wiatr mógłby poderwać nasiona i zepsuć całą pracę. Przed samym sianiem należy lekko wzruszyć ziemię za pomocą grabili, by uzyskać najlepsze warunki do siewu. Nasiona możesz bez problemu siać ręcznie, jednak zajmie ci to bardzo dużo czasu. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w siewnik, który równomiernie rozrzuca nasiona i pozwala na uniknięcie błędów wysypujących podczas siewu ręcznego. Nasionka powinieneś rozrzucać w odległości około 1 cm od siebie. Zbyt gęsto posadzony trawnik będzie bardziej podatny na choroby grzybicze, a przez to mniej wytrzymały. Następnie należy przykryć nasiona warstwą torfu lub ziemi oraz przygnieść. Możesz próbować wykonać tę czynność za pomocą butów, jednak wiąże się to z ryzykiem braku dokładności oraz zmiany położenia nasionek, które mogą utknąć pod podeszwą buta. Najlepszym rozwiązaniem jest ciężki wałek, który zrobi to idealnie i szybko.

Pielęgnacja młodego trawnika
To bardzo ważne, by nie pozostawić świeżo zasianego trawnika samemu sobie. Żeby nie zmarnować swojej pracy, musisz poświęcić mu trochę uwagi. Młody trawnik potrzebuje bardzo dużo wody, a gleba powinna być bez przerwy wilgotna. Podlewaj trawnik dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem. W południe, pod wpływem promieni słonecznych i ciepłego powietrza, woda szybko wyparuje. Jeśli nie zapewnisz trawnikowi odpowiedniego nawilżenia, możesz spłycić jego system korzeniowy i osłabić trawę. Pomocne są wszelkiego rodzaju zraszacze, które z łatwością dostarczą wzrastającym źdźbłom idealną ilość wody. Pierwsze koszenie należy wykonać, kiedy źdźbła osiągną wysokość 8-10 centymetrów Wtedy należy je skrócić do wysokości 5-6 centymetrów.

Obraz
© Shutterstock.com
Źródło artykułu:WP Dom
ogródogrodnictwotrawnik
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)