Kalendarz prac ogrodniczych na każdy miesiąc
27.03.2017 14:14, aktual.: 29.03.2017 10:31
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Praca w ogrodzie wymaga zaangażowania w ciągu całego roku. Na każdy miesiąc przypisane są inne zabiegi związane z pielęgnacją ogrodu, które należy odpowiednio zaplanować. Znając kolejność wykonywanych zadań, będziesz mieć pewność, że o niczym nie zapomniałeś. Aby zapewnić sobie pełen komfort pracy, nie tylko posiadając harmonogram, należy wyposażyć się w odpowiednie narzędzia. Pomagamy ogrodnikom zaplanować rok w ogrodzie.
To na ogół najzimniejszy miesiąc w roku. Przy obfitych opadach śniegu trzeba pamiętać przede wszystkim o strząsaniu nadmiaru białego puchu z gałęzi drzew. Przy odrobinie łaskawości pogody można je trochę przyciąć. Podczas odśnieżania ścieżek w ogrodzie pamiętaj, aby nie przesypywać śniegu na trawnik. Ubity wolniej topnieje i może powodować gnicie trawy. Po trawniku nie powinno się teraz chodzić, gdyż powoduje to jego osłabienie.
Luty
Przez cały miesiąc przygotowujesz się do nadejścia wiosny, wykonując pierwsze praktyczne prace. Pod koniec lutego można zacząć wykonywać pierwsze cięcia pielęgnacyjne drzew i krzewów, pamiętaj jednak, że podcinać można tylko niektóre gatunki drzew. W lutym najlepiej przycinać drzewa i krzewy owocowe. Te, które wydzielają dużo soków, przykładowo klon, grab czy brzoza, formuje się od czerwca do września.
Marzec
Stopniowo usuwaj z roślin zimowe zabezpieczenia, wciąż jednak chroń je przed nagłymi skokami temperatury i nocnymi przymrozkami. Połowa marca jest dobrym terminem na strzyżenie żywopłotów z bukszpanu i cisu. Z powierzchni trawnika wygrab patyki, liście oraz suchą trawę. Zanim trawa zacznie wypuszczać, można ją odmłodzić poprzez wertykulację. Zasyp kretowiska i wyrównaj ich powierzchnię. Przy renowacji trawnika przydadzą ci się narzędzia – motyczka, kultywator czy pazurki pozwolą dokładnie pozbyć się chwastów.
Kwiecień
„Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata” - to powiedzenie doskonale odzwierciedla pogodę w tym właśnie miesiącu. Wszelkie prace należy dostosowywać do panującej aury. Jeżeli drzewa i krzewy nie wypuściły jeszcze pędów, można je spokojnie sadzić. O tej porze roku rozpoczyna się intensywny wzrost trawy. Trzeba ją skosić po raz pierwszy w sezonie. Krawędzie trawnika przytnij specjalnymi nożycami do cięcia brzegów.
Maj
W ogrodach panuje przepych kwiatów drzew cytrusowych, krzewów oleandrów, fuksji, pelargonii, petunii, aksamitek. Maj to również miesiąc, kiedy trawa rośnie bardzo intensywnie. Koszenie należy przeprowadzać przynajmniej raz w tygodniu na wysokość około 4-5 cm. Często popełniany błąd to odkładanie koszenia na koniec miesiąca, a potem przycinanie trawy przy samej ziemi. - Tak pielęgnowane są pasy zieleni, przy drogach, gdzie jest przewaga chwastów, natomiast wokół domu zależy nam na zdrowym, zielonym trawniku, który jest równo przycięty. Niskie koszenie zmniejsza witalność i trwałość trawy oraz obniża jej odporność na odwodnienie – radzi Jarosław Soboń, Ekspert marki Gardena.
Czerwiec
W drugiej połowie miesiąca należy przystąpić do strzyżenia żywopłotów liściastych i iglastych. Cięcie powinno skrócić tegoroczny przyrost o około 2/3 długości pędów. Dzięki temu uzyskasz ładny kształt i elegancką formę. Bukszpany tolerują prawie każdy rodzaj cięcia, ale należy pamiętać, aby przycinać jeszcze młode rośliny. Częstotliwość koszenia należy dostosować do rodzaju trawnika, trzeba jednak pamiętać, że w okresach suszy lepiej jest zaniechać cięcia trawy. Trawnik przydomowy zwykle kosi się co 3-4 dni.
Lipiec
Nie zapomnij o nawożeniu. Kwitnące rośliny właśnie teraz potrzebują wielu odżywczych substancji. Szczególnie ważny jest dla nich teraz azot. Staw w ogrodzie sprawia radość wówczas, gdy wypełniająca go woda jest przejrzysta. Glony, muł i zbyt bujnie rosnące rośliny trzeba w porę usuwać. Najwłaściwszy będzie 6-godzinny dostęp światła na dobę. Jeśli masz taką możliwość, przysłaniaj nasze oczko wodne. Odparowującą wodę uzupełniaj etapami, dbając o to, by zbytnio nie obniżyć temperatury wody w oczku wodnym.
Sierpień
W drugiej połowie miesiąca sadzi się drzewa i krzewy iglaste oraz zimozielone krzewy liściaste. Pod koniec miesiąca należy po raz ostatni przystrzyc krzewy i drzewa, dzięki temu zdążą zdrewnieć przed zimą. Nie należy zapomnieć o drugim cięciu żywopłotów liściastych i iglastych. Jeśli temperatura nadal jest wysoka, trzeba pamiętać o podlewaniu trawnika. Najlepszą porą na nawadnianie jest późne popołudnie.
Wrzesień
Z początkiem września zaczyna się najlepsza pora na sadzenie drzew i krzewów. We wrześniu pamiętaj o cięciu pielęgnacyjnym. Należy usunąć wszelkie obumarłe i chore pędy. Wrzesień to także najlepszy czas na założenie nowego trawnika, trawa ma wtedy optymalne warunki do przyjęcia się w nowym miejscu. Nawet jeżeli nasiona nie zdążą wykiełkować, to na pewno na wiosnę wzejdą gęsto i wypuszczą silne źdźbła.
Październik
W październiku dni stają się wyraźnie krótsze. W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik i dokładnie wygrabić pozostałości po koszeniu. Przed zimą zaleca się wykonać aerację. Właściciele oczek wodnych powinni przyciąć pędy roślin, wyłowić z wody gnijące liście i oczyścić dno z mułu. Wrażliwe na mróz rośliny wodne przenieś ze stawu do zimowej kwatery. Wraz z nadejściem chłodów przestań karmić ryby, których aktywność będzie coraz mniejsza, a rozkład osadzającego się pokarmu będzie pogarszał jakość wody. Przed zimą rozciągnij nad powierzchnią stawu siatkę zatrzymującą opadające liście – komentuje Jarosław Soboń.
Listopad
Drzewa i krzewy w ogrodzie nie mają już liści, ale nie można zapomnieć o ostatnich porządkach w ogrodzie. Usuń opadłe liście z trawnika, które mogą powodować gnicie darni. Pożółkłe plamy na powierzchni trawnika trudno jest potem usunąć. Spuść wodę z rur i węży w ogrodzie, aby w nich nie zamarzła.
Grudzień
Najlepszym okresem formowania koron drzew liściastych jest jesień i zima, od listopada do marca. Wyjątkiem są klony, graby czy brzozy, które po przycięciu uwalniają soki, dlatego formuje się je od czerwca do września. Zimą można przycinać także drzewa iglaste. Jeśli jeszcze nie spadł śnieg, wrażliwe rośliny powinno się osłonić przed mrozem. Warto pamiętać także o dokarmianiu ptaków w ogrodzie. W przypadku, gdy masz oczko wodne, zdejmij siatkę ochronną. Pamiętaj, aby to zrobić, zanim woda zamarznie. Aby ryby mogły oddychać podczas mrozów, warto wykonać kilka przerębli, ustawić pływak styropianowy lub wiązkę trzciny ustawioną pionową.