Kominek elektryczny. Ozdoba i ogrzewanie w jednym

Kominek elektryczny. Ozdoba i ogrzewanie w jednym

Kominek kojarzy się wszystkim z ciepłem i uczuciem komfortu, ale jeszcze do niedawna nie wszyscy mogli korzystać z tego luksusu. Obecnie doskonałą alternatywą dla tradycyjnego paleniska jest kominek elektryczny. Co powinieneś o nim wiedzieć?

Kominek kojarzy się wszystkim z ciepłem i uczuciem komfortu, ale jeszcze do niedawna nie wszyscy mogli korzystać z tego luksusu. Obecnie doskonałą alternatywą dla tradycyjnego paleniska jest kominek elektryczny. Co powinieneś o nim wiedzieć?

Producenci proponują całą gamę kominków elektrycznych. W zależności od potrzeb i upodobań możesz wybrać taki do zabudowy, wolnostojący, naścienny lub narożnikowy i ustawić w wybranym miejscu, zamontować w ścianie lub na niej powiesić. Kominki odpowiadają każdemu wnętrzu i stylowi – od nowoczesnego po klasyczny.

1 / 6

Bez instalacji

Obraz
© Amantii.com

Największą zaletą kominków elektrycznych jest możliwość zainstalowania ich praktycznie w każdym pomieszczeniu – zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w bloku. Nie musisz się martwić o wolny przewód kominowy, magazynowanie i dokładanie opału lub czyszczenie z sadzy i popiołu. Wystarczającym warunkiem korzystania z kominka jest podłączenie go do gniazda elektrycznego z uziemieniem – nie są wymagane dodatkowe instalacje ani specjalistyczny montaż.

2 / 6

Wygodne sterowanie

Obraz
© Homedepot.com

Kominki elektryczne charakteryzują się prostą obsługą. W zależności od wybranego modelu możesz nimi sterować ręcznie lub za pomocą pilota. Regulacja obejmuje jasność płomienia oraz intensywność ogrzewania. Umieszczone w kominku elektrycznym dmuchawy pozwalają, w odróżnieniu do kominka tradycyjnego, ogrzać całe pomieszczenie nie tylko doraźnie. Dzięki zastosowaniu termostatu możliwe jest utrzymanie stałej temperatury w pokoju.

3 / 6

Płomień bez ciepła

Obraz
© Englanderbuilding.com

Jeśli kominek jest dwufunkcyjny, w większości przypadków możliwe jest uruchomienie funkcji "płomieni" niezależnie od funkcji grzania, co umożliwia korzystanie z urządzenia również w ciepłe letnie wieczory. Możesz wpatrywać się w żarzące się drewno lub węgiel bez konieczności dogrzewania pomieszczenia.

4 / 6

Bezpieczne użytkowanie

Obraz
© Electricflames.com

Kominki elektryczne przewyższają tradycyjne pod względem bezpieczeństwa. Ponieważ frontowa szyba kominka elektrycznego nie nagrzewa się w trakcie eksploatacji, nie ma znaczenia, jakim materiałem wykończona jest podłoga. Może to być kamień, ceramika, drewno, panele laminowane, a nawet dywan lub wykładzina.

Wato podkreślić, że ze względu na mobilność kominek elektryczny można zastosować w domkach letniskowych zamiast typowych pieców akumulacyjnych.

5 / 6

Efektownie, ale nietanio

Obraz
© Amantii.com

Nie ma co ukrywać, że podstawową wadą kominków elektrycznych jest dość wysoki koszt eksploatacji. Takie urządzenie z samym efektem świetlnym pobiera zaledwie 120–300 W energii elektrycznej, czyli tyle co przeciętne oświetlenie górne w pokoju. Ale już kominki wyposażone w grzałki, wentylator i termostat to pobór mocy w granicach 2–3 kW. Dlatego trzeba bardzo rozsądnie podejść do ogrzewania takim kominkiem, aby nie być później niemile zaskoczonym opłatami za energię.

6 / 6

Jednak imitacja

Obraz
© NYCfireplaces.com

Na koniec trzeba wspomnieć, że kominek elektryczny nie zastąpi w pełni tradycyjnego paleniska. Owszem, zapewnia ciepło i blask, ale nie oferuje zapachu dymu ani trzasku płonącego drewna. Chociaż to już jest kwestia indywidualnych upodobań, nie wszyscy muszą lubić akurat takie efekty.

ogrzewaniekominek elektrycznyinstalacja grzewcza

Wybrane dla Ciebie