DekoracjeKokedama – japoński pomysł na rośliny w domu

Kokedama – japoński pomysł na rośliny w domu

Kokedama – japoński pomysł na rośliny w domu

14.08.2017 | aktual.: 17.08.2017 09:40

Przyroda to jedna z największych inspiracji projektantów w tym sezonie. Zimny minimalizm i szarość betonowej dżungli zrodziły tęsknotę za tym co organiczne i pierwotne, dlatego motyw natury na dobre zadomowił się wśród mebli i dodatków. W modnym wnętrzu nie powinno zabraknąć również roślin.Warto jedno pomyśleć o nich niestereotypowo. Może zaczerpniesz inspirację z nowej sztuki uprawiania roślin bez doniczki - czyli Kokedamy?

Zimny minimalizm i szarość betonowej dżungli zrodziły tęsknotę za tym co organiczne i pierwotne, dlatego motyw natury na dobre zadomowił się wśród mebli i dodatków. W modnym wnętrzu nie powinno zabraknąć również roślin. Warto jednak pomyśleć o nich niestereotypowo. Może zaczerpniesz inspirację z japońskiej sztuki uprawiania roślin bez doniczki – czyli kokedamy?

Kokedama jest nowoczesną formą japońskiej uprawy roślin i kwiatów w domu. W dosłownym tłumaczeniu "koke" oznacza mech, a "dama" kulę. Wywodzi się od sztuki bonsai, ale nie jest tak trudna i wymagająca.

1 / 4

Nie tylko mech

Obraz
© Arozona.zendesk.com

Kokedama polega na uprawianiu roślin w kuli mchu, który stanowi naturalną donicę. Jej wnętrze wypełnia specjalna mieszanka ziemi złożona z miękkiego jak plastelina torfu keto, twardej, palonej, drobnoziarnistej gliny akadama oraz zwykłej ziemi kwiatowej. Do tworzenia kodedamy używa się suszonego lub żywego mchu. Tak wykonane kompozycje można stawiać na parapetach, stolikach lub zawiesić pod sufitem. Kokedamy ocieplają wnętrze, nadając mu przyjazny i niepowtarzalny charakter.

2 / 4

Rozwojowa dekoracja

Obraz
© Kokedamn

– Kokedama to świetne połączenie prostoty, naturalności i oryginalnej formy. Przy niewielkim nakładzie pracy można stworzyć nietuzinkową naturalną ozdobę, która będzie rozwijała się na naszych oczach. Budując instalację z kokedam, będziemy mogli cieszyć się kawałkiem bajkowego ogrodu w naszych czterech kątach – przekonuje Joanna Hobora, założycielka studia Kokedamn.

Kuchnia idealna bez względu na styl. Zobacz, jak ją urządzić

3 / 4

Uprawiaj bez doniczki

Obraz
© Arozona.zendesk.com

Jakie rośliny można uprawiać w kuli mchu? Świetnie sprawdzają się tu m.in. paprocie, fitonie, aloesy, asparagusy, bluszcze i zielistki. Unikać natomiast należy roślin zielnych, marant i mulenbekii. Częstotliwość podlewania kokedamy zależy od rodzaju sadzonki. Jeśli zdecydujemy się na rośliny, które lubią dużą ilość wody, to warto otulić je świeżym mchem. Taka kompozycja wymaga wtedy codziennego zraszania i kąpieli w wodzie raz na tydzień. Należy też ustawić ją w miejscu, w którym nie będzie zbytnio nasłoneczniona.

4 / 4

Żywa dekoracja dla każdego

Obraz
© Kokedamn

Żywotność kokedamy jest zależna od rodzaju roślin, jakie uprawiamy. W przypadku tych, które szybko rosną i lubią wilgoć, czas trwałości kompozycji to mniej więcej dwa lata. Rośliny lubiące suche otoczenie rosną w kuli mchu do czterech lat. Składniki potrzebne do wykonania kokedamy można kupić w specjalistycznych sklepach, na giełdach kwiatowych lub przez internet.

Wybrane dla Ciebie