Trwa ładowanie...

Kocioł na miarę potrzeb. Czym kierować się przy jego wyborze?

Kocioł dwufunkcyjny, a może jednofunkcyjny z zasobnikiem wody – który z nich zapewni mniejsze rachunki? Jakie są wady i zalety obu rozwiązań?

Kocioł na miarę potrzeb. Czym kierować się przy jego wyborze?Źródło: Shutterstock.com
d1pd6ft
d1pd6ft

Wszystkie kotły gazowe mają kilka wspólnych cech. Poza rodzajem paliwa łączy je bezobsługowość, a także kompaktowa budowa. Z drugiej strony, urządzenia te tworzą zróżnicowaną pod wieloma względami rodzinę. Budowa komory spalania, sposób odprowadzania spalin, materiał z którego wykonany jest wymiennik ciepła, funkcje. Wybór optymalnego rozwiązania zależy od potrzeb inwestora.

Jak duża moc jest potrzebna do utrzymania komfortowej temperatury we wnętrzu? Jakie jest zapotrzebowanie na ciepłą wodę? Czy ważniejszy jest niski koszt samego urządzenia, czy mniejsze zużycie paliwa? To niektóre decyzje, które trzeba podjąć przed zakupem. Częstym dylematem okazuje się wybór pomiędzy kotłem dwufunkcyjnym a jednofunkcyjnym z zasobnikiem wody. Oba rodzaje urządzeń służą zarówno do ogrzania mieszkania, jak i wody użytkowej, ale diabeł tkwi w szczegółach.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Zalety zasobnika

Kotły jednofunkcyjne podgrzewają wodę kierowaną do instalacji centralnego ogrzewania, ale mogą być wyposażone w specjalny zasobnik, w którym zgromadzona jest gorąca woda. Najmniejsze zbiorniki mają pojemność zaledwie 50 litrów, ale są też kilkukrotnie większe. Im obszerniejszy zbiornik, tym więcej energii trzeba do podgrzania wody, a więc koszt eksploatacji jest wyższy. W dodatku zawsze, mimo nawet najlepszej izolacji termicznej, powstają straty ciepła. Właściciele niewielkich domów muszą też brać pod uwagę samą kubaturę instalacji, w tym wariancie konieczne okazuje się osobne pomieszczenie. W praktyce wyklucza to stosowanie tego rodzaju kotłów w mieszkaniach, ale nie jest problemem w domu jednorodzinnym.
Zobacz też: Dla młodych rodziców to koszmarny wydatek. A przecież można taniej

Zaletą dużego zasobnika jest natomiast wygoda użytkowania. Nawet jeśli rodzina jest duża, gorącej wody na kąpiel wystarczy dla wszystkich jej członków. W tym samym czasie woda może być też pobierana w kilku miejscach. Nie ma więc przeszkód, by jedna osoba brała prysznic, a druga w tym czasie zmywała naczynia. Z drugiej strony, ciepłą wodę można też pobierać w niewielkiej ilości. Tymczasem w przypadku kotłów dwufunkcyjnych urządzenie jest uruchamiane dopiero przy określonym, minimalnym przepływie – a więc z lekko odkręconego kranu płynie tylko woda zimna. Z punktu widzenia wielu inwestorów główną wadą kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem jest cena, wyższa niż samego kotła dwufunkcyjnego. Bardziej skomplikowane są również instalacje.

Dwa w jednym

Kotły dwufunkcyjne, zgodnie z nazwą, są uniwersalnymi urządzeniami o kompaktowej budowie. Wymiary typowego modelu nie przekraczają 70x40 cm przy głębokości rzędu 35-40 cm. To wystarcza, by pomieścić dwa wymienniki ciepła. Pierwszy zapewnia odpowiednią temperaturę grzejników, drugi podgrzewa wodę użytkową. Tak mały kocioł gazowy może być zamontowany niemal w dowolnym miejscu, na przykład w łazience czy kuchni, albo w przylegającym do części mieszkalnej garażu. Im bliżej miejsca poboru wody, tym lepiej. Takie rozwiązanie sprawdzi się więc w małym domu i mieszkaniu.

W kotle dwufunkcyjnym woda podgrzewana jest przepływowo, a więc dopiero wtedy, gdy jest potrzebna. Nie ma zajmującego cenne miejsce zbiornika, odpada też problem strat ciepła. Minusem takiej instalacji jest jej ograniczona wydajność. W praktyce oznacza to, że korzystać można tylko z jednego ujęcia naraz – jeśli podczas kąpieli zostanie odkręcony kran w kuchni, temperatura wody spadnie w obu miejscach, sprawiając dosłownie zimny prysznic. To niezbyt wygodne dla użytkowników, wielu inwestorów instaluje więc urządzenia o większej mocy niż potrzebna na co dzień, by ograniczyć takie niespodzianki. Niewiele można natomiast zrobić z koniecznością odczekania chwili, nim kocioł podgrzeje wodę. Początkowo z kranu płynie zawsze chłodny płyn, bo brak bufora – zasobnika z gorącą wodą. Za to istotną zaletą kotłów dwufunkcyjnych jest ich cena, ważna okazuje się też łatwość instalacji.

d1pd6ft
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pd6ft