Klimatyzator, wentylator czy klimatyzer – co wybrać?

Klimatyzator, wentylator czy klimatyzer – co wybrać?
Źródło zdjęć: © Vinci Hamp Architects

27.07.2017 | aktual.: 28.07.2017 10:53

Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu źle wpływa na organizm oraz obniża komfort wypoczynku. Jak temu zaradzić? Mamy do wyboru trzy urządzenia: klimatyzator, wentylator i klimatyzer. Sprawdź, jakie mają właściwości i które z nich najlepiej sprawdzi się w twoim domu.

Aby dobrze się czuć w domu zarówno fizycznie, jak i psychicznie, należy zadbać o odpowiednią temperaturę. Zimą nie może być ona za niska, a latem, zwłaszcza podczas upałów, za wysoka. W salonie najlepiej sprawdza się 21–22°C. W sypialni powinno być chłodniej – nawet 17–19°C. A w łazience? Najlepiej, gdy jest to najcieplejsze pomieszczenie w całym domu (ok. 25°C). Gdy podczas upałów dom się nagrzewa i temperatury mocno podskakują, możemy odczuwać spadek formy, wysuszanie śluzówek, a nawet bezsenność. Wtedy warto się wspomóc odpowiednimi urządzeniami.

1 / 4

Klimatyzator, wentylator, klimatyzer – co sprawdzi się najlepiej?

Obraz
© LG

Najskuteczniejszy na co dzień jest klimatyzator przenośny albo taki, który montujemy na ścianie (stacjonarny). Zależnie od wydajności i jakości urządzenia dobrze wyregulujemy temperaturę nawet w dużym pokoju. Jest to jednak wybór najbardziej kosztowny i wymagający odpowiedniego montażu, w związku z czym nie każdy może sobie na to pozwolić.

Alternatywę stanowi klimatyzer, który działa na nieco innej zasadzie. Jest to sprzęt mobilny, w środku nie ma czynnika chłodzącego, lecz wkłady nasączone wodą. Gorące powietrze przechodzi przez nie i schładza się – w efekcie nie tylko ma niższą temperaturę, lecz także jest lepiej nawilżone.

Najtańszą opcję stanowi mobilny wentylator. Świetnie sprawdza się do chłodzenia w najbliższym otoczeniu. Może to być mały wentylator biurkowy albo większy, podłogowy.

2 / 4

Wygodny klimatyzator

Obraz
© Systherm

Klimatyzatory stacjonarne, czyli do zamontowania na ścianie, są dość wymagające. Przede wszystkim rura, którą odprowadzają ciepłe powietrze, musi wychodzić poza pomieszczenie. Do wyboru mamy klimatyzatory jedno- i dwuczęściowe. Pierwsze (tzw. monobloki) mają prostszą konstrukcję, bo umieszcza się je tylko po jednej stronie ściany. Drugie natomiast mają część montowaną na zewnątrz. Jeśli chodzi o moc urządzenia, przyjmuje się średnio, że potrzeba 1 kW na 10 mkw. pokoju. Ale gdy pomieszczenie mocno się nagrzewa w ciągu dnia, zapotrzebowanie może być większe. A na co zwrócić uwagę, wybierając klimatyzator?

*Poziom hałasu. * Polecamy taki klimatyzator, który emituje go na poziomie 30–35 dB (porównywalny do cichej rozmowy).

Regulacja temperatury. Im więcej stopni regulacji, tym łatwiej zapewnimy sobie komfort cieplny. To o tyle korzystne, że w razie potrzeby klimatyzator będzie zużywał mniej prądu.

System sterowania. W przypadku klimatyzatora ściennego lepsze jest sterowanie za pomocą pilota.

Alternatywę dla klimatyzatora stacjonarnego stanowi model przenośny. Sprawdza się zwłaszcza podczas największych upałów. Nie pracuje jednak tak kompleksowo jak model stacjonarny, który pozwala na stałe utrzymywać wskazaną temperaturę.

3 / 4

Kompromisowy klimatyzer

Obraz
© AUX

Klimatyzer to, najprościej mówiąc, coś pośredniego pomiędzy klimatyzatorem a wentylatorem. W przeciwieństwie do tego pierwszego nie pracuje w oparciu o czynnik chłodzący. W środku znajdują się bowiem zwilżone materiały (możemy dodać także kostki lodu). Ciepłe powietrze, które trafia do urządzenia, pod wpływem wilgoci staje się chłodniejsze i bardziej rześkie. Warto jednak pamiętać, że klimatyzery nie sprawdzają się do chłodzenia całych pomieszczeń. Ponadto tam gdzie wilgoć, są również bakterie. Nadmierne zawilgocenie pokoju może sprzyjać rozwojowi grzyba na ścianie. Dlatego klimatyzatera nie należy używać non stop. Polecamy go do mniejszych pomieszczeń (maks. 20 mkw.).

4 / 4

Biurkowy lub podłogowy wentylator

Obraz
© Stadler Form

Wentylator to rozwiązanie najbardziej ekonomiczne – zarówno pod względem kosztów zakupu, jak i zużycia prądu. Do wyboru mamy małe wiatraki do ustawienia na biurku albo większe modele stojące, czyli podłogowe.

Wentylator biurkowy sprawdzi się do chłodzenia punktowego (małej powierzchni) i nie będzie przeszkadzał innym osobom w pomieszczeniu. Z kolei wentylator stojący schłodzi większy obszar. Niektóre modele mają nawet 150 cm wysokości i więcej.
Oprócz klasycznych wentylatorów śmigłowych dostępne są tzw. kolumnowe. Zamiast jednego śmigła mają więcej skrzydełek umieszczonych jedne na drugimi i przymocowanych do obracającego się walca. Takie wentylatory są nieduże i wąskie, a pod względem wydajności dorównują tym tradycyjnym.

Wybierając wentylator, warto zwrócić uwagę na poziom emitowanego hałasu (maks. 30–35 dB), kilkustopniową regulację prędkości i kierunku nawiewu oraz materiał, z jakiego wykonano urządzenie (solidne tworzywo sztuczne, stal). Przyda się też cichy tryb pracy nocnej czy sterowanie pilotem.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)