Klimatyzacja w domu: fakty i mity
Oprócz zwolenników klimatyzacja w domu ma również wielu przeciwników. Choć to rozwiązanie oznacza wiele plusów, nie da się ukryć, że ma też swoje ciemne strony. Rozprawiamy się z faktami i mitami na temat klimatyzatorów.
21.06.2017 | aktual.: 23.06.2017 16:21
Klimatyzator to urządzenie skutecznie chłodzące powietrze. Jeśli jest dobrej jakości, jego moc jest dopasowana do warunków, w jakich pracuje, i jest odpowiednio ulokowany, zapewnia komfort termiczny nawet latem w silnie nasłonecznionych wnętrzach. Na ogół kliamtyzatory są wyposażone w układy automatycznej regulacji, umożliwiające ustawienie żądanej temperatury.
Wydajność
Aby mieć pewność, że chłodzenie będzie skuteczne, najlepiej kupić klimatyzator sprężarkowy. Na rynku są też znacznie tańsze klimatyzatory ewaporacyjne nazywane też klimatyzerami albo klimatorami. Są to wentylatory powodujące intensywny ruch powietrza w pomieszczeniu uzupełnione o zbiornik z wodą, która odparowując, odbiera nieco ciepła z powietrza zasysanego przez wentylator, oddając nieco chłodniejsze.
Moc chłodnicza klimatorów jest zwykle niewielka (żeby osiągnąć lepszy efekt, zamiast zbiornika z wodą można w nich umieszczać wkłady wypełnione lodem), a przede wszystkim nie dają one możliwości utrzymywania w pomieszczeniu ustalonej temperatury. Ich główną zaletą jest koszt – są blisko dziesięć razy tańsze od ”prawdziwych” klimatyzatorów i mniej energochłonne, więc tańsza jest ich eksploatacja. Nie zawsze jednak są w stanie zapewnić pełen komfort.
Wpływ na zdrowie
Nie ma wątpliwości, że przebywanie w strumieniu zimnego powietrza zwiększa ryzyko infekcji. Niektórzy są na to bardziej podatni, inni mniej. Ale klimatyzator można umieścić w takim miejscu, żeby nawiew nie był skierowany bezpośrednio na ludzi. Jeśli zimne powietrze zmiesza się z cieplejszym, zanim do nich dotrze, to klimatyzacja im nie zaszkodzi. Większość klimatyzatorów ma regulację strumienia powietrza, właśnie po to, żeby uniknąć problemów zdrowotnych.
Goście będą ci zazdrościć, a dom stanie się piękniejszy. Poznaj prosty sposób na zachwycające wnętrze!
Działanie klimatyzatora może być nawet korzystne dla zdrowia dzięki temu, że jest on zawsze wyposażony w system oczyszczania powietrza. Zastosowany filtr HEPA uwalnia je od kurzu, pyłków roślin, roztoczy, zarodników grzybów i pleśni, a nawet bakterii i wirusów. Silne właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze mają filtry z atomami srebra. Warunkiem dobroczynnego działania klimatyzatora jest jednak jego regularne czyszczenie i dezynfekowanie.
Hałas
Głośne są klimatyzatory niezbyt wysokiej klasy. Te markowe na ogół są dość dobrze wyciszone, ale pracę klimatyzatora i tak słychać. Hałaśliwa jest zwłaszcza sprężarka, dlatego na dźwięki wydobywające się z takich urządzeń narzekają przede wszystkim nabywcy klimatyzatorów monoblokowych. Mechanizm chłodzący jest w nich umieszczony w jednej obudowie z resztą podzespołów, więc znajduje się w pomieszczeniu (jeśli jest to klimatyzator przenośny) albo tuż za oknem (gdy jest to klimatyzator okienny).
To też cię zaciekawi. Jaka wentylacja jest najlepsza?
Odgłosy pracy tego typu klimatyzatorów bywają bardzo dokuczliwe. Ten problem można rozwiązać, kupując klimatyzator dwuczęściowy, czyli typu split. W tym przypadku hałaśliwa sprężarka jest umieszczona w jednostce zewnętrznej instalowanej poza domem – takie rozwiązanie jest bardzo popularne. W pomieszczeniu jest cicho, ale hałas słychać na zewnątrz i trzeba to brać pod uwagę, wybierając miejsce montażu.
Energochłonność
Klimatyzator pobiera sporo energii elektrycznej. Po jego zainstalowaniu rachunki za prąd na pewno znacząco wzrosną. Dlatego lepiej uruchamiać urządzenie tylko wtedy, kiedy rzeczywiście jest potrzebne. Kupując klimatyzator, warto natomiast wybrać taki, który jest wyposażony w inwerter płynnie dopasowujący efektywność pracy sprężarki do obciążenia cieplnego. Dzięki temu pobór energii będzie nawet o 30% mniejszy niż w przypadku prostego klimatyzatora ze sprężarką o stałej wydajności.
Wentylacja
Jeśli ktoś myśli, że klimatyzator może zastąpić wentylację, to się myli. Nie ma on wiele wspólnego z wymianą powietrza, jedynie zmienia jego temperaturę i wilgotność (chłodząc, jednocześnie je osusza). Nie dostarcza świeżego powietrza bogatego w tlen, nie usuwa dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń gazowych, więc pomieszczenie z klimatyzatorem musi być zawsze wentylowane.