Trwa ładowanie...

Klimatyzacja do mieszkania - zbędny wydatek czy przydatne udogodnienie?

Klimatyzacja do mieszkania staje się coraz bardziej popularna, mimo tego, że jeszcze niedawno klimatyzatory montowało się głównie w biurach, galeriach handlowych, sklepach czy obiektach przemysłowych. Jak wybrać odpowiedni klimatyzator do mieszkania? Jakie funkcje pełni klimatyzacja w mieszkaniu?

Klimatyzacja w mieszkaniu przynosi komfort w postaci oczyszczania powietrza.Klimatyzacja w mieszkaniu przynosi komfort w postaci oczyszczania powietrza.Źródło: Getty Images
d41xzg0
d41xzg0

Klimatyzacja do mieszkania – jak działa?

Zasada działania klimatyzatora w mieszkaniu opiera się na tym, że urządzenie pobiera ciepło z jednego miejsca i oddaje je w innym. W związku z tym, urządzenie składa się z dwóch podstawowych części - jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Obydwie jednostki połączone są rurami, przez które przepływa czynnik chłodniczy. Jednostka wewnętrzna pobiera ciepłe powietrze z pomieszczenia, następnie powietrze jest chłodzone przez czynnik chłodniczy i z powrotem kierowane do pomieszczenia. Czynnik przenosi z kolei nagromadzone ciepło do jednostki zewnętrznej, która oddaje ciepło do otoczenia.

Klimatyzacja w mieszkaniu – jakie może pełnić funkcje?

Podstawowym zadaniem klimatyzacji jest oczywiście schładzanie pomieszczenia. Mimo tego, klimatyzacja może być używana nie tylko w lecie, podczas upałów. Niektóre klimatyzatory mają dodatkowo funkcję grzania, która przydaje się szczególnie w okresie przejściowym, gdy na dworze jest już chłodno, ale centralne ogrzewanie nie zostało jeszcze włączone. Jeżeli zależy nam na tym, żeby klimatyzator nie tylko chłodził, ale również grzał, należy zwrócić na to uwagę przy zakupie, ponieważ nie wszystkie urządzenia mają obydwie funkcje.

Klimatyzatory w mieszkaniu pełnią również inne funkcje:

  • Pomagają zwalczać wirusy, pleśń i brzydkie zapachy,
  • Osuszają powietrze,
  • Oczyszczają powietrze z dymu, na przykład z papierosów,
  • Oczyszczają powietrze z alergenów i kurzu.

Klimatyzacja w mieszkaniu – jaki wybrać klimatyzator?

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które różnią się parametrami, pełnionymi funkcjami, ceną, a także wyglądem. Na co zwracać szczególną uwagę kupując klimatyzator do mieszkania?

  • Moc – musi być ona odpowiednio dopasowana do powierzchni pomieszczenia, które ma być ochładzane. Zwykle przyjmuje się, że moc powinna wynosić 1 kW na każde 10 m kwadratowych pomieszczenia, ale wpływa na to również liczba okien, położenie pomieszczenia oraz liczba osób, która najczęściej przebywa w danym pokoju.
  • Sposób regulacji temperatury – najprostsze klimatyzatory mają jedynie funkcję włącz/wyłącz, jednak urządzenia takie nie są funkcjonalne i są obecnie coraz rzadziej spotykane. Większość klimatyzatorów daje możliwość skokowej regulacji temperatury oraz prędkości obrotów wentylatora. Niektóre mają dodatkowo tryb automatyczny, w którym urządzenie dobiera parametry w taki sposób, aby utrzymać zadaną temperaturę. Zdecydowanie najlepsze, ale równocześnie najdroższe, są urządzenia z płynną regulacją liczby obrotów wentylatora, które warto dodatkowo wyposażyć w czujnik temperatury, który umieszcza się w konkretnej części pomieszczenia, na przykład przy kanapie, na której spędza się większość czasu w tym pokoju. Takie rozwiązanie zapewnia największy komfort, a jednocześnie pozwala na obniżenie kosztów użytkowania klimatyzacji.
  • Poziom hałasu - to bardzo istotny parametr, szczególnie dla osób, którym przeszkadzają ciągłe szumy w otoczeniu. Każdy klimatyzator emituje pewien hałas, ale warto zwrócić uwagę na takie urządzenia, których większość elementów emitujących hałas jest montowana na zewnątrz pomieszczenia. Najlepsze są klimatyzatory emitujące dźwięk, który nie jest głośniejszy niż 30 dB(A) w odległości 1 m od urządzenia.
  • Wygląd urządzenia - kupując klimatyzator do mieszkania ważną kwestią jest wygląd urządzenia. Na szczęście obecnie na rynku dostępnych jest coraz więcej klimatyzatorów, które nie tylko spełniają swoje funkcje, ale również dobrze wyglądają i komponują się z wystrojem pomieszczenia.

Klimatyzacja do mieszkania – jakie są rodzaje klimatyzatorów?

W zależności od tego, czy potrzebujemy chłodzenia w jednym czy w kilku pomieszczeniach, rozróżnia się dwa podstawowe typy klimatyzatorów:

  • Klimatyzator ścienny typu split – jest stosunkowo cichy, ponieważ jedna z części urządzenia znajduje się na zewnątrz pomieszczenia. Zajmuje dość mało miejsca i jest najmniej widoczny.
  • Klimatyzator ścienny typu multisplit – to właściwie system klimatyzatorów, który pozwala na chłodzenie kilku pomieszczeń. Zazwyczaj cena systemu jest niższa niż cena kilku osobnych klimatyzatorów typu split.

Ciekawą alternatywą dla klasycznych klimatyzatorów, które montowane są w ścianie, są przenośne klimatyzatory. Ich największą zaletą jest to, że pozwalają uniknąć kosztów związanych z montażem klimatyzacji. Poza tym, można ich używać w pomieszczeniu, w którym akurat się przebywa. Urządzenia tego typu są zazwyczaj tańsze niż zwykłe klimatyzatory. Polecane są dla osób, które planują używać klimatyzacji jedynie w największe upały oraz takich, które chcą używać klimatyzacji w więcej niż jednym pomieszczeniu. Największą wadą urządzeń tego typu jest fakt, że są one mniej efektywne i bardziej głośne niż inne typy klimatyzatorów.

d41xzg0

Klimatyzacja do mieszkania – ile kosztuje?

Koszt przenośnego klimatyzatora wynosi około 1000-2000 złotych, natomiast stacjonarny klimatyzator typu split albo multisplit to koszt kilku tysięcy złotych. Kupując urządzenie warto zwracać uwagę na jego pobór prądu. Może się okazać, że tańsze urządzenie będzie pobierało znacznie więcej prądu, a co za tym idzie rachunki za jego użytkowanie będą wyraźnie wyższe. Z tego względu lepiej wybierać energooszczędne modele. Do kosztów samego urządzenia należy doliczyć koszt montażu oraz ewentualnego, drobnego remontu po zamontowaniu klimatyzatora w ścianie. Montaż urządzenia typu split kosztuje około 1500 zł. Koszt wzrasta, jeśli do zamontowania jednostki zewnętrznej potrzebny jest podnośnik albo rusztowanie.

Klimatyzacja w mieszkaniu – jak czyścić?

Żeby cieszyć się czystym i świeżym powietrzem trzeba pamiętać o regularnym czyszczeniu klimatyzacji. Należy pamiętać, że od stopnia czystości klimatyzatora zależy jakość powietrza w pomieszczeniu. Poza tym, nieczyszczone urządzenie jest mniej wydajne i głośniej pracuje. Ważna jest w szczególności wymiana albo czyszczenie filtrów, które pochłaniają dym, kurz i inne zanieczyszczenia. Dokładny sposób czyszczenia zależy od rodzaju urządzenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d41xzg0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41xzg0