Trwa ładowanie...
ycipk-gzbbq8

Jedna kołdra na cały rok. Śpij jak pod chmurką

Latem przewiewna, a zimą ciepła – taka powinna być kołdra całoroczna. By jednak spełniła twoje oczekiwania, warto wiedzieć, jaki rodzaj wybrać. Na rynku znajdziesz wiele modeli, każdy z nich ma inne właściwości. Zanim wybierzesz, dobrze się zastanów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kołdra może być jednocześnie lekka jak piórko i ciepła
Kołdra może być jednocześnie lekka jak piórko i ciepła (Shutterstock.com)
ycipk-gzbbq8

Kołdra, której będziesz używać przez cały rok, nie musi kosztować małej fortuny. Jeśli wiesz, jakie wypełnienie i materiał będą dla ciebie najlepsze, możesz wyposażyć się w kołdrę, która sprawdzi się niezależnie od warunków.

Najpopularniejsze wypełnienie kołdry

ycipk-gzbbq8

Wypełnienia dzielimy na syntetyczne i naturalne. Pierwsze z nich dzielą się z kolei na włókna silikonowe oraz wypełnienie poliestrowe. Największą zaletą tego typu pościeli jest należyta cyrkulacja powietrza, która zapobiega przegrzaniu się ciała. Dużą zaletą jest również odporność na pranie. W przeciwieństwie do pościeli z naturalnym wypełnieniem, nie zbija się w bezkształtną kulę i nie traci swojej sprężystości po wyschnięciu.

Wypełnienie naturalne dzielimy na pierzowe lub puchowe, a także wełniane i jedwabne. Ich największą zaletą jest przede wszystkim doskonała termoizolacja i niezwykła lekkość. Na tym gruncie zdecydowanie przoduje pościel z wypełnieniem z wełny oraz jedwabiu. Wyjątkowa jakość ma jednak swoją cenę – tego typu kołdry są zdecydowanie droższe niż inne modele.

ycipk-gzbbq8
Kołdra oddychająca zapewnia komfortowy sen osobom cierpiącym na nadmierną potliwość iStock.com
Podziel się

Jaka kołdra całoroczna

Kołdry z naturalnym wypełnieniem z puchu gęsiego lub kaczego mogą z powodzeniem być używane przez cały rok. Nawet najwyższej jakości puch może jednak stwarzać problemy alergikom. Podobnie ma się sprawa z wełną merynosa, wielbłądzią oraz owczą. Zwłaszcza ta pierwsza nadaje się do użytku całorocznego ze względu na właściwości włókien, które doskonale dopasowują się do temperatury, zapewniając chłód w gorące, letnie wieczory i doskonałą izolację w zimowe noce.

ycipk-gzbbq8

Równie dobrym materiałem na kołdrę całoroczną są włókna bambusowe. Ich właściwości antybakteryjne i przeciwalergiczne sprawiają, że są idealne dla alergików i osób z chorobami skóry. W dodatku ich dużym atutem jest świetne wchłanianie wilgoci oraz należyta oddychalność.

Dobrą alternatywą dla kołder z naturalnym wypełnieniem są te z materiałów syntetycznych. Najlepiej sprawdzi się silikonowy granulat, który jest bardzo wytrzymały i nie różni się prawie niczym od puchu. Jest za to bardziej elastyczny i delikatny w dotyku.

Nie jedna, a cztery pory roku

ycipk-gzbbq8

Pozostałe rodzaje wypełnienia są rzadziej spotykane w kołdrach całorocznych. Przykładowo pierze jest zbyt ciężkie, by sprawdzić się w miesiącach letnich. Jeśli jednak nie chcesz rezygnować z tego typu wypełnienia, zawsze możesz pokusić się o tak zwaną kołdrę "cztery pory roku" która składa się z dwóch cieńszych kołder połączonych ze sobą napami. W cieplejsze noce możemy odłączyć jedną z nich i tym samym cieszyć się przewiewnością bez dyskomfortu.

Polub WP Dom
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-gzbbq8

ycipk-gzbbq8
ycipk-gzbbq8