Trwa ładowanie...

Jedna kołdra na cały rok. Śpij jak pod chmurką

Latem przewiewna, a zimą ciepła – taka powinna być kołdra całoroczna. By jednak spełniła twoje oczekiwania, warto wiedzieć, jaki rodzaj wybrać. Na rynku znajdziesz wiele modeli, każdy z nich ma inne właściwości. Zanim wybierzesz, dobrze się zastanów.

Jedna kołdra na cały rok. Śpij jak pod chmurkąŹródło: Shutterstock.com
ds3gxvs
ds3gxvs

Kołdra, której będziesz używać przez cały rok, nie musi kosztować małej fortuny. Jeśli wiesz, jakie wypełnienie i materiał będą dla ciebie najlepsze, możesz wyposażyć się w kołdrę, która sprawdzi się niezależnie od warunków.

Najpopularniejsze wypełnienie kołdry

Wypełnienia dzielimy na syntetyczne i naturalne. Pierwsze z nich dzielą się z kolei na włókna silikonowe oraz wypełnienie poliestrowe. Największą zaletą tego typu pościeli jest należyta cyrkulacja powietrza, która zapobiega przegrzaniu się ciała. Dużą zaletą jest również odporność na pranie. W przeciwieństwie do pościeli z naturalnym wypełnieniem, nie zbija się w bezkształtną kulę i nie traci swojej sprężystości po wyschnięciu.

Wypełnienie naturalne dzielimy na pierzowe lub puchowe, a także wełniane i jedwabne. Ich największą zaletą jest przede wszystkim doskonała termoizolacja i niezwykła lekkość. Na tym gruncie zdecydowanie przoduje pościel z wypełnieniem z wełny oraz jedwabiu. Wyjątkowa jakość ma jednak swoją cenę – tego typu kołdry są zdecydowanie droższe niż inne modele.

Kołdra oddychająca zapewnia komfortowy sen osobom cierpiącym na nadmierną potliwość iStock.com
Kołdra oddychająca zapewnia komfortowy sen osobom cierpiącym na nadmierną potliwość Źródło: iStock.com

Jaka kołdra całoroczna

Kołdry z naturalnym wypełnieniem z puchu gęsiego lub kaczego mogą z powodzeniem być używane przez cały rok. Nawet najwyższej jakości puch może jednak stwarzać problemy alergikom. Podobnie ma się sprawa z wełną merynosa, wielbłądzią oraz owczą. Zwłaszcza ta pierwsza nadaje się do użytku całorocznego ze względu na właściwości włókien, które doskonale dopasowują się do temperatury, zapewniając chłód w gorące, letnie wieczory i doskonałą izolację w zimowe noce.

Równie dobrym materiałem na kołdrę całoroczną są włókna bambusowe. Ich właściwości antybakteryjne i przeciwalergiczne sprawiają, że są idealne dla alergików i osób z chorobami skóry. W dodatku ich dużym atutem jest świetne wchłanianie wilgoci oraz należyta oddychalność.

ds3gxvs

Dobrą alternatywą dla kołder z naturalnym wypełnieniem są te z materiałów syntetycznych. Najlepiej sprawdzi się silikonowy granulat, który jest bardzo wytrzymały i nie różni się prawie niczym od puchu. Jest za to bardziej elastyczny i delikatny w dotyku.

Nie jedna, a cztery pory roku

Pozostałe rodzaje wypełnienia są rzadziej spotykane w kołdrach całorocznych. Przykładowo pierze jest zbyt ciężkie, by sprawdzić się w miesiącach letnich. Jeśli jednak nie chcesz rezygnować z tego typu wypełnienia, zawsze możesz pokusić się o tak zwaną kołdrę "cztery pory roku" która składa się z dwóch cieńszych kołder połączonych ze sobą napami. W cieplejsze noce możemy odłączyć jedną z nich i tym samym cieszyć się przewiewnością bez dyskomfortu.

ds3gxvs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ds3gxvs