Trwa ładowanie...

Jaką kołdrę wybrać. Praktyczny poradnik

Latem wymagasz od niej dobrej cyrkulacji powietrza, jesienią i zimą powinna natomiast przede wszystkim pomagać utrzymać ciepło. Trudno znaleźć kołdrę, która spełni wszystkie wymagania, dlatego warto wiedzieć, jaki rodzaj jest odpowiedni na daną porę roku.

Jaką kołdrę wybrać. Praktyczny poradnikŹródło: Shutterstock.com
d4cj3b2
d4cj3b2

Pomagamy wybrać kołdrę, która pozwoli przetrwać najchłodniejsze noce. Będziesz spać spokojnie, nawet przy najniższych temperaturach.

Wypełnienie na lato i zimę

Przy wyborze wypełnienia kołdry, możesz decydować się na wersję naturalną i taką, w której użyto materiałów syntetycznych. W tej pierwszej grupie wyróżnia się kołdry z pierzem, puchem, wełną i wypełnieniem jedwabnym. Pierze jest stosunkowo lekkie i zapewniają dobrą izolację cieplną. Kołdra puchowa jest zdecydowanie lżejsza i zapewnia lepszą termoizolację. Trzeba jednak uważać, obie mogą sprawiać problemy alergikom. Kołdry wełniane i jedwabne są wyjątkowo sprężyste i nie uczulają, a przy tym są wyjątkowo ciepłe.

Wśród wypełnień z materiałów syntetycznych można wyróżnić granulat i włókna silikonowe oraz wypełnienie poliestrowe. Ostatnie sprawdzą się raczej w ciepłych i ogrzewanych pomieszczeniach, zapewniają optymalną cyrkulację powietrza, a także nie doprowadzają do przegrzania się ciała podczas letnich, ciepłych nocy. Silikonowe włókna sprawiają, że wypełnienie jest miękkie i trwałe, nie zbije się podczas prania w jedną kulkę.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną 123RF
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną Źródło: 123RF

Jeśli chodzi o ciepło, zależy ono od jakości i rodzaju wypełnienia. Wytrzymałość i komfort snu to kwestia pokrycia.

d4cj3b2

Kołdra z pokryciem bawełnianym

To gwarancja dobrej wentylacji. W zależności od rodzaju bawełnianej tkaniny, różni się grubością i wytrzymałością. Dużą popularnością cieszy się na przykład adamaszek z żakardowymi, bardzo rozbudowanymi wzorami. Jeśli natomiast potrzebujesz czegoś bardziej wytrzymałego, w sam raz będzie inlet, czyli tkanina o splocie skośnym, która podczas wykańczania jest woskowana i bardzo silnie gładzona. Sprawdzi się zdecydowanie najlepiej w kołdrach puchowych, gdyż zapobiega przedostawaniu się pierza na zewnątrz.

Kołdra z pokryciem mieszanym

Pokrycie z bawełny połączonej z poliestrem jest wyjątkowo popularne przede wszystkim ze względu na cenę. To połączenie dobrej wentylacji, jaką zapewnia bawełna, oraz dużej wytrzymałości na urządzenia mechaniczne, którą tkanina zawdzięcza obecności poliestru.

Pokrycie z mikrofibry

Poliestrowa tkanina o wysokiej jakości nie jest nie tylko miękka w dotyku, ale również bardzo szybko wysycha. Bardzo dobrze sprawdza się więc u alergików, możesz ją prać tak często, jak chcesz. Mikrowłókna są kilkukrotnie cieńsze od ludzkiego włosa, mają więc o wiele gęstszy splot, a co za tym idzie doskonale zatrzymują ciepło.

Powłoka teflonowa

Powłoka teflonowa jest nie tylko bardzo wytrzymała, ale również odporna na plamy pochodzenia wodnego, jak i olejowego. Chroni również przed kurzem, dlatego jest naturalnym wyborem dla alergików. Odstraszać może stosunkowo wysoka cena, jednak to towar najwyższej jakości.

Będziesz spać jak na chmurce Shutterstock.com
Będziesz spać jak na chmurce Źródło: Shutterstock.com

Jaka kołdra na jesień?

Chłodniejsze dni wymagają innego materiału, który przede wszystkim będzie należycie zatrzymywał ciepło. Jeśli w jesienno-zimowe poranki masz problemy z rozgrzaniem domu, warto zainwestować w cięższą, wełnianą pościel z puchu i pierza.

d4cj3b2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cj3b2