Jeden nie wystarczy. Noże, które powinny się znaleźć w każdej kuchni
Jeden nóż do wszystkich prac kuchennych? Może i tak, jeśli ograniczasz się do przygotowywania jedynie najprostszych potraw. W sklepach znajdziesz mnóstwo zestawów, które przydadzą się w przygotowywaniu rozmaitych potraw. Postaw na sprawdzone rozwiązania.
11.01.2021 | aktual.: 03.03.2022 04:57
Miłośnicy domowego gotowania mogą liczyć na sporą pomoc w postaci ostrzy przeznaczonych do konkretnych zadań. Używanie odpowiednich noży nie tylko sprawi, że praca będzie o wiele wygodniejsza, ale również szybsza.
Nóż na każdą okazję
Absolutną podstawą w kuchni są trzy rodzaje noży. Pierwszy z nich to mały nożyk do obierania i krojenia warzyw czy owoców. Drugi to uniwersalny nóż szefa kuchni, który ma nieco grubszą i bardziej wytrzymałą klingę. Możesz nim precyzyjnie i szybko pociąć twardsze produkty, takie jak wędliny czy mięso. Trzecim rodzajem będzie ostrze ząbkowane, które służy do krojenia pieczywa. Jego klinga jest długa i cienka, dzięki czemu będziesz w stanie przekroić nawet szeroki bochenek bez zbędnego kruszenia.
Coś dla bardziej zaawansowanych
Do tego przyda się jeszcze nóż Santoku, zwany potocznie azjatyckim nożem szefa kuchni. Jest stosunkowo krótki i szerszy niż klasyczny nóż szefa, a krawędź tnąca jest prawie prosta, jak w tasaku. Szerokość ostrza ułatwia przenoszenie na nim pokrojonych kawałków jedzenia. Dobrym uzupełnieniem jest również nóż do filetowania, przyda się szczególnie osobom, które uwielbiają przyrządzać świeże ryby. Do cięższych prac przyda się natomiast gruby i masywny tasak. Z łatwością poradzi sobie z cięciem mięsa, nawet z kością.
Praktyczne, choć nie niezbędne
Choć smarowanie pieczywa zwykłym nożem wydaje się najprostszą rzeczą pod słońcem, czasem warto zainwestować w klasyczny nożyk do masła. Jest niewielki, płaski i przede wszystkim nieostry, dzięki czemu możesz powierzyć go nawet swoim dzieciom. Miłośnicy sera mogą zaopatrzyć się również w zestaw akcesoriów do ich serwowania. Pamiętaj, że sery miękkie mają tendencję do przyklejania się do ostrza, dlatego dobrze sprawdzi się ostrze z niewielkimi otworami, które zapobiegną przywieraniu. Rozwidlony czubek nożyka może służyć do nadziewania i podawania poszczególnych plasterków.
Jaki materiał będzie najlepszy?
W większości noże kuchenne wykonane są ze stali nierdzewnej. Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i jednocześnie łatwa w ostrzeniu, można to zrobić samemu w domu. Stal węglowa jest równie twarda, ale z drugiej strony ma gorsze właściwości antykorozyjne. Przyjmuje się, że noże ze stali nierdzewnej i węglowej przy regularnym używaniu wymagają ostrzenia mniej więcej raz w miesiącu.
Noże ceramiczne oraz tytanowe są niezwykle trwałe i długo zachowują swoją ostrość. Jeśli zdecydujesz się na ostrze ceramiczne, musisz liczyć się z oddawaniem go do ostrzenia profesjonaliście. Noże tytanowe da się ostrzyć własnoręcznie, jednak wymaga to wiele umiejętności. Dodatkowo tytanowe noże mogą osiągać bardzo zawrotne ceny.