Trwa ładowanie...

Jakie AGD do małej kuchni? Inspiracje i małe modele najpotrzebniejszych sprzętów

Każdy, kto zmaga się z organizacją kuchni na niewielkim metrażu, walczy o każdy centymetr półki i blatu. Największy problem to AGD. Jakie wybrać? Proponujemy najmniejsze sprzęty, także w fajnych zestawach.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Jakie AGD do małej kuchni? Inspiracje i małe modele najpotrzebniejszych sprzętów
Źródło: iStock.com
d3szj71

Mała kuchnia, duży problem – jakie AGD?

Perspektywa niewielkiej i przytulnej kuchni dla wielu osób jest przyjemnym marzeniem, do momentu, kiedy okazuje się, że nie mamy gdzie zmieścić lodówki. Mało szafek, wąskie pomieszczenie, brakuje blatów roboczych, nic się nie mieści. Jak zaoszczędzić miejsce? Jeśli wielka lodówka nie jest niezbędna, wybierz mniejszą. Postaw też na mniejsze gabaryty urządzeń. Małe AGD przyda się nie tylko w kuchniach o małym metrażu, ale też na poddaszach i w aneksach kuchennych.

iStock.com
Źródło: iStock.com

Mała płyta i piekarnik do zabudowy – zgrany duet w małej kuchni

Tradycyjne kuchenki to duże urządzenia. Jeśli planujemy aneks kuchenny w kawalerce dla singla, możemy wybrać płytę lub kuchenkę z 2 palnikami. Wiele małych mieszkań mieści jednak rodziny z dziećmi, wtedy dwa palniki to zdecydowanie za mało, dlatego lepsza będzie mała płyta indukcyjna. Zaletą płyty w małych kuchniach jest to, że pod nią zostaje miejsce np. na garnki, a sam piekarnik można umieścić powyżej poziomu blatu w pionowym słupku zabudowy. Mamy w ten sposób wszystko, co potrzebne i dużo miejsca na przechowywanie. Dobrym rozwiązaniem jest też wybieranie wąskich urządzeń, do 50 cm szerokości.

Płyta indukcyjna jest płaska. Dzięki temu, kiedy nie gotujemy, mamy więcej wolnego miejsca. Warto to uwzględnić w projekcie także pod kątem wizualnym, estetycznym. Charakterystyczne kratki kuchenek gazowych są wyższe niż blat i rzadko można na nich coś postawić. Płyta także szybciej stygnie.

d3szj71

Najmniejsze lodówki – nie tylko turystyczne

Małą lodówkę najczęściej wstawiamy do kawalerki albo do domku letniskowego. Najmniejsze mieszkania, w których najczęściej mieszkają małe rodziny, mogą rozważyć małą lodówkę. Często na półkach lodówki zalegają produkty, z których rzadko korzystamy, a tylko zajmują miejsce. Pół słoika ogórków konserwowych, które można zjeść z najbliższym obiadem, pomysłowe sosy, z których korzystamy raz na kilka tygodni lub miesięcy. Jeśli zredukujemy liczbę niepotrzebnych rzeczy, może okazać się, że duża lodówka nie jest nam wcale potrzebna.

Co, jeśli wstawiamy lodówkę na poddasze z dużymi skosami? Bierzemy wtedy pod uwagę, czy nie stworzy ciemnego kąta, zasłaniając dopływ światła, oraz czy możemy ją wstawić na niską ścianę pod skosem. W tym miejscu nawet niskie poddasza mają czasem około 1,2 m do 1,5 m, co pozwala wstawić tam nawet model z zamrażalnikiem na dwie półki. Jeśli urządzenie ma cienkie ścianki, jego pojemność jest całkiem spora.

iStock.com
Źródło: iStock.com

Postaw na uniwersalne urządzenie — to pozwoli zaoszczędzić miejsce w kuchni

Uniwersalne urządzenie także pozwolą zaoszczędzić miejsce. Uniwersalny kombiwar z opcją parowaru będzie zgranym duetem z mniejszą kuchenką. Jeśli nie będzie potrzebny, schowamy go do szafki. Przyrządzisz w nim kilka rodzajów potraw na kilka sposobów, dlatego nie będziesz go używać raz na kilka tygodni, tylko znacznie częściej.

iStock.com
Źródło: iStock.com
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3szj71

Podziel się opinią

Share
d3szj71
d3szj71