Jaki dywanik do łazienki? Sprawdź wskazówki
Dywanik wpływa nie tylko na estetykę łazienki. Dzięki niemu możemy wyjść spod prysznica lub z wanny bez obaw o to, że poślizgniemy się na gładkich kafelkach. Jaki dywanik wybrać i na co zwracać uwagę?
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Dywanik tekstylny
Dywaniki łazienkowe wykonuje się z różnych materiałów, mniej lub bardziej miękkich i chłonnych. Dużą popularnością cieszą się dywaniki tekstylne, które wyglądają jak tradycyjne dywany przeznaczone do salonu lub pokoju. Do ich szycia wykorzystuje się albo naturalne, albo syntetyczne i sztuczne materiały. Ogromną zaletą tego typu egzemplarzy jest to, że są niesamowicie przyjemne w dotyku, więc będą dobrym wyborem do łazienki bez ogrzewania podłogowego, gdzie kafelki zwykle są bardzo zimne. Najlepiej sprawdzają się modele z długim włosiem, ale należy pamiętać, że takie schną dłużej, więc lepiej jest je umieszczać przy umywalce, a niekoniecznie przy kabinie prysznicowej, gdzie będą mieć częsty kontakt z wodą.
Przy wyborze dywanika tekstylnego warto też zwracać uwagę na gumowe obszycie od spodu. To pozwoli im utrzymać się na śliskiej powierzchni, dzięki czemu nie będą się przesuwać, co mogłoby być dla nas niebezpieczne. Ze względu na często występującą wilgoć w łazience na dywanikach tekstylnych może pojawiać się pleśń, dlatego warto je regularnie czyścić. Niektóre modele można też prać w pralce, jednak to zależy od zaleceń producenta.
Dywanik gumowy
Drugim rodzajem są dywaniki z gumy, które charakteryzują się dużą przyczepnością do podłoża i odpornością na wodę. Są mniej przyjemne w dotyku od egzemplarzy tekstylnych, ale niektóre modele mogą mieć wypustki, dzięki którym możemy wymasować stopy. Dywaniki z gumy są też łatwe w czyszczeniu i można je położyć przy wannie albo kabinie prysznicowej. Niektóre modele sprawdzą się też w samej kabinie jako antypoślizgowe maty.
Drewniana mata
Maty wykonuje się zwykle z egzotycznych gatunków drewna, które są pokrywane olejem, co wzmacnia ich trwałość i czyni je wodoodpornymi. Takie egzemplarze bardzo ocieplają wnętrze i pasują do wielu aranżacji, jednak są dosyć twarde i mniej przyjemne w użytkowaniu.
Dywanik łazienkowy – jaki kształt i kolor?
Dywaniki mają zwykle kształt albo prostokątny i kwadratowy, albo okrągły, albo wyprofilowany (narożny albo pod muszlę klozetową z wycięciem). Ta cecha nie ma zbyt dużego znaczenia pod względem funkcjonalności, ale im większy model, tym swobodniej połączy strefę wokół umywalki ze strefą wokół kabiny albo wanny, co liczy się w przypadku małych łazienek.
Kolor również jest kwestią indywidualną, ale warto go dopasować do ogólnej kolorystyki wnętrza. Warto dobierać model jaśniejszy albo ciemniejszy od barwy podłogi bądź też postawić na całkowity kontrast.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.