Trwa ładowanie...

Jak zbierać i wykorzystać deszczówkę w ogrodzie? Wypróbuj proste metody

Deszczówka to doskonały sposób na wykorzystanie wody do podlewania ogrodu. Jest nie tylko tanim i ekologicznym rozwiązaniem, ale przede wszystkim odżywczym substytutem dla roślin.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Jak zbierać i wykorzystać deszczówkę w ogrodzie? Wypróbuj proste metodyŹródło: iStock
d23rw5h
d23rw5h

Trudno w to uwierzyć, ale z dachu o wielkości 100 m2 można zebrać w ciągu 10 minut aż 180 litów wody. Taka ilość wystarczy na podlanie trawnika i kwiatów kilkukrotnie. Efektem tego jest zmniejszenie poboru wody wodociągowej o połowę i ... niższe rachunki.

Jak zebrać wodę?

Chcąc w pełni wykorzystać deszczówkę do podlewania ogrodu należy zaopatrzyć dach w rynny i ustawić pod rurami spustowymi pojemniki lub beczki. Jest to najprostszy sposób na zbieranie deszczówki do podlewania roślin. Możesz również połączyć ze sobą kilka beczek, co zwiększy objętość gromadzonej wody. W sklepach są dostępne specjalne zestawy z rurkami do łączenia beczek.

konewka Unsplash.com
Źródło: Unsplash.com

W sklepach dostępne są też wygodne pojemniki na deszczówkę wykonane z tworzyw sztucznych, zaopatrzone w dodatkowe kraniki, które montuje się nad warstwą powstających osadów i na tyle wysoko, by móc podstawić konewkę.

d23rw5h

Dobrym rozwiązaniem są też specjalne filtry, które montuje się na rynnie lub u jej wylotu, skąd woda kierowana jest do zbiornika. Wyposażone są one w zabezpieczenia przelewowe, nie ma więc niebezpieczeństwa, że jej nadmiar spłynie ze zbiornika na ogród.

Bardziej zaawansowany sposób pozyskiwania i wykorzystania deszczówki to instalacja systemu zbierania wody opadowej. Woda gromadzi się w zbiorniku zakopanym w ziemi przy domu. Jego wielkość powinna być dostosowana do wielkości połaci dachu, z której woda będzie zbierana. Przyjmuje się, że na każde 25 m2 powierzchni zbierającej wodę trzeba zarezerwować 1m3 zbiornika.

Co zawiera deszczówka?

Woda opadowa zawiera mało jonów magnezu i wapnia. W jej skład wchodzą roztwory słabych kwasów, warto zatem przechowywać ją w pojemnikach z tworzyw sztucznych. Lepiej także, gdy rury, którymi jest doprowadzana do zbiorników są z tworzywa sztucznego - winnym wypadku może powodować korozję metali.

Woda deszczowa nadaje się do podlewanie kwiatów i ziół w domu. Można również wykorzystać ją do prania, a zastosowana w spłuczce nie pozostawia kamiennego osadu. Doskonale sprawdzi się przy spłukiwaniu szamponu z włosów.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d23rw5h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23rw5h