Trwa ładowanie...
d1prhmz

Jak zadbać o grzejniki? Kilka krótkich porad

Aby grzejniki służyły nam przez lata, trzeba o nie dbać. Jakie prace warto wykonać przed rozpoczęciem zimowego sezonu grzewczego?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Grzejnik trzeba regularnie czyścić i konserwować
Grzejnik trzeba regularnie czyścić i konserwować (Shutterstock.com)
d1prhmz

Jak dbać o grzejnik – czyszczenie

Zanim grzejniki zaczną ogrzewać mieszkanie z całą swoją mocą, trzeba pozbyć się z ich powierzchni wszelkich zanieczyszczeń. Kurz unosi się do góry wraz z ciepłym powietrzem, co nie jest korzystne zwłaszcza dla alergików. Do wyczyszczenia grzejnika wystarczy miękka, wilgotna szmatka. Unikajmy używania twardych szczotek czy szorstkich zmywaków, które mogą porysować powierzchnię. Nie stosujmy także silnych detergentów, które mogą uszkodzić powłokę lakierniczą i powodować korozję, co skraca żywotność grzejnika. Zanim przystąpimy do sprzątania, zakręćmy grzejnik i poczekajmy, aż ostygnie.

d1prhmz

Pamiętajmy również o tym, by nie wieszać na gorącym grzejniku ścierek nasączonych detergentami, którymi sprzątaliśmy inne miejsca w domu. W ten sposób również można uszkodzić powłokę zabezpieczającą.

Jak dbać o grzejnik – korozja i zadrapania

d1prhmz

O grzejnik warto również zadbać od wewnątrz. By uniknąć powstawania rdzy, można użyć płynu o właściwościach antykorozyjnych (inhibitora), który zabezpieczy go przed działaniem wody. Pamiętajmy też o usuwaniu rys i zadrapań, ponieważ z czasem może się na nich pojawić korozja. Do tego przyda się specjalna farba.

Jak dbać o grzejnik – odpowietrzanie

Jeśli grzejnik bulgocze, szumi albo nierównomiernie grzeje (w jednym miejscu jest ciepły, a w innym całkowicie zimy), oznacza to prawdopodobnie, że jest zapowietrzony. Odpowietrzanie grzejnika polega na odkręceniu zaworu za pomocą śrubokrętu lub klucza. Podczas odpowietrzania wydobywa się woda, więc należy wziąć ze sobą także dowolny, niewielki zbiornik. Dobrym rozwiązaniem jest również kupno specjalnego odpowietrznika, który posiada wbudowany pojemnik. Pamiętajmy też, by maksymalnie zakręcić zawór termostatyczny, zanim przystąpimy do odpowietrzania, aby do kaloryfera nie docierała ciepła woda.

d1prhmz

Podziel się opinią

Share

d1prhmz

d1prhmz
d1prhmz