Trwa ładowanie...

Jak za pomocą kolorów powiększyć optycznie ogród?

Nieduży ogród należy potraktować jak małe mieszkanie, które też wymaga odpowiedniego dobrania dekoracji, oświetlenia, dodatków i kolorów, tak aby je optycznie powiększyć. Sprawdź, które rozwiązania sprawią, że twój zielony zakątek wyda się większy.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Jak za pomocą kolorów powiększyć optycznie ogród?Źródło: Odpowiednie kolory, przemyślana organizacja przestrzeni i pomysłowe oświetlenie sprawią, że ogród zamieni się w magiczne miejsce i zyska wizualnie kilka mkw., fot. Altax Viva Garden
d1s0scc
d1s0scc

Podziel ogród… wzdłuż i wszerz

Podzielenie ogrodu na strefy pozwoli zyskać optycznie kilka dodatkowych metrów. Miejsce wypoczynku można odgrodzić wysoką, ozdobną kępą listowia lub drzewem, które nie zabierze tak dużo przestrzeni jak drewniane ogrodzenie czy żywopłot. Takie rozwiązanie stworzy dodatkowo wrażenie prywatności.

Miejsce na hodowanie własnych warzyw, owoców i ziół również warto oddzielić od pozostałych części ogrodu. Praktycznym – i jednocześnie efektownym rozwiązaniem będzie ogród wertykalny, który pozwoli w maksymalny sposób wykorzystać powierzchnię w przydomowej przestrzeni. Drewniane skrzynki, ustawione jedna na drugiej idealnie nadają się do uprawy pomidorów, a zwisające na murze doniczki wypełnione ziemią świetnie sprawdzą się w przypadku truskawek lub malin. Zielony zakątek można ponadto podzielić wzdłuż za pomocą innych rozwiązań – pionowe podziały w postaci podniesionych rabat, murków i piętrowych tarasów, urozmaicą przestrzeń ogrodu i zamienią ją w całkiem niemałą działkę.

Altax Viva Garden
Źródło: Altax Viva Garden

Dopasuj oświetlenie i dekoracje

Jednym z kluczowych elementów wystroju i aranżacji małych ogrodów jest oświetlenie, które obecnie pełni już nie tylko funkcję użytkową, ale też ozdobną. Odpowiednio podświetlony ogród zyskuje zupełnie inną perspektywę. Najlepiej wydobyć z ciemności atrakcyjne miejsca o niewielkiej powierzchni.

d1s0scc

Kuchnia idealna bez względu na styl. Zobacz, jak ją urządzić

Ciekawe dekoracje połączone z roślinami potrafią niesamowicie zmienić odbiór całego ogrodu, wyodrębniając przy tym ciekawy kształt danej rośliny lub nawet całkowicie zmienić postrzeganie jej koloru. Efekt iluzji spotęgujemy też, stosując np. lustra. Ich płaszczyzny będą powielały kompozycje roślinne, powiększając wizualnie przestrzeń. Aby osiągnąć zamierzone złudzenie optyczne, należy pamiętać o zamaskowaniu krawędzi lustra roślinnością.

Altax Viva Garden
Źródło: Altax Viva Garden

Najprostszym sposobem są kolory!

Stosowanie niestandardowych, żywych kolorów na małej architekturze, dekoracjach i meblach ogrodowych to jeden z najprostszych sposobów na optyczne powiększenie przydomowej przestrzeni.

d1s0scc

– Coraz częściej przy takich zabiegach triumfuje biel i żółcie, zarówno w intensywnych, jak i delikatnych odcieniach. Oba kolory doskonale współgrają z zielenią, a zastosowane, np. na płotach, meblach lub większych dekoracjach, optycznie powiększają ogród. Ponadto dobranie do nich jednego lub dwóch elementów w kontrastujących, intensywnych barwach jeszcze bardziej podkreśla złudzenie, że ogród jest większy niż w rzeczywistości. Najlepsze są kolory odważne, bardziej jaskrawe – np. czerwony, różowy lub pomarańczowy, które już teraz chętnie stosuje się w swoich zielonych zakątkach – mówi Martyna Kaczmarek, projektantka i miłośniczka ogrodów, ambasadorka farb ogrodowych do drewna, metalu, betonu, kamienia, terakoty i ceramiki Altax Viva Garden!

Altax Viva Garden
Źródło: Altax Viva Garden

Co skłania polskie kobiety do przemalowywania swojego ogrodu?

Badania przeprowadzone przez IQS na zlecenie Altax Viva Garden! (1) potwierdzają, że prawie połowa kobiet w Polsce (46 proc.) za pomocą kolorów chce tchnąć życie do swojego ogrodu, na działkę, taras lub balkon. Dla 34 proc. osób jest to po prostu wewnętrza potrzeba zmiany. Według respondentek zastosowanie kilku różnych barw jednocześnie pozwala na metamorfozę wystroju i aranżacji ogrodowej przestrzeni. Aż 61 proc. przebadanych pań swój zielony zakątek przemalowuje kolorem ze względu na chęć odnawiania starych, zniszczonych rzeczy, a 53 proc. w ten sposób zabezpiecza dekoracje przed zniszczeniem. Jedynie 11 proc. robi to tylko z ciekawości.

Altax Viva Garden
Źródło: Altax Viva Garden

(1) Badanie wielokrotnego wyboru przeprowadzone przez IQS metodą CAWI w styczniu 2017, n=200, próba reprezentatywna użytkowników internetu, kobiety w wieku 25–60.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1s0scc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s0scc