Jak wyhodować w domu drzewko awokado? Prosty poradnik
Awokado jest znane jako pyszny, odżywczy owoc. Tylko nieliczni wiedzą, że tę roślinę można także wyhodować w domowych warunkach. Podpowiadamy, jak posadzić drzewko awokado krok po kroku i jak je pielęgnować.
17.06.2021 11:19
Zwykle po zjedzeniu awokado wyrzucasz pestkę do śmieci? Nie rób tego. Dzięki niej możesz w bardzo prosty sposób wyhodować własne drzewko, które stanie się wspaniałą ozdobą mieszkania. Nasiono awokado bez problemu wyrośnie w domowym zaciszu, a jego pielęgnacja jest bardzo prosta i nie wymaga wiele zachodu. Zasadź awokado już teraz, żeby za kilka miesięcy móc cieszyć się pięknym drzewkiem o dużych, intensywnie zielonych liściach.
Awokado – skąd pochodzi ten owoc?
Ojczyzną awokado jest południowo – środkowy Meksyk. Owoce tego drzewa były nieodłącznym elementem diety plemienia Azteków, którzy nazywali je "jądrami rosnącymi na drzewie". Określenie nie odwoływało się jedynie do kształtu owoców – awokado od wieków jest znane także jako afrodyzjak, określany często mianem gruszki miłości".
W naturalnych warunkach drzewo może osiągnąć 20 m wysokości. Owoce dojrzewają od 6 do 8 miesięcy mogą ważyć nawet kilogram. Awokado, które spotykamy w polskich sklepach, są jednak znacznie mniejsze i przeważnie niedojrzałe. Owoc awokado to nie tylko pyszna przekąska i składnik wielu smacznych dań. Duża pestka, którą otacza kremowy miąższ, może posłużyć jako nasiono, z której wyhodujemy nową roślinę doniczkową. Choć drzewo awokado kocha klimat amerykańskiego tropiku, równie dobrze czuje się także na domowych parapetach.
Jak sadzić pestkę awokado?
Drzewko awokado można wyhodować na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest tradycyjne sadzenia nasiona w ziemi, a drugi to kiełkowanie w pestki w wodzie. Obie metody są właściwe, jednak należy pamiętać, że awokado zanurzone w wodzie zakiełkuje znacznie szybciej. Sadząc pestkę w ziemi musimy uzbroić się w cierpliwość, bo minie trochę czasu, zanim w doniczce pojawi się łodyżka.
Zobacz także
Kiełkowanie pestki awokado w wodzie krok po kroku
Metoda kiełkowania w wodzie jest nieco bardziej skomplikowana, ale dzięki temu jest szansa, że nasze drzewko wykiełkuje szybciej. Pestkę awokado należy delikatnie nadziać z kilku stron na wykałaczki, przebijając jej skórkę. Nakłuwając pestkę uważaj, żeby ostrze wykałaczki nie uszkodziło wnętrza nasienia – w takiej sytuacji drzewko może nie zakwitnąć. Tak przygotowaną konstrukcję zanurz do ok. 2/3 jej wielkości w szklanym słoiku z wodą. Drewniane patyczki mają za zadanie podtrzymywać pestkę na górnej krawędzi naczynia i chronią ją przed całkowitym zatopieniem. Tak przygotowane nasionko powinno zakiełkować już po 2 – 4 tygodniach. Kiedy w słoiku pojawi się widoczny stan korzeniowy, roślinę można przesadzić do głębokiej doniczki.
Sadzenie awokado w doniczce
Jeżeli wolisz wyhodować drzewko awokado w ziemi, przygotuj głęboką doniczkę, podłoże w którym umieścisz pestkę, a także kawałek plastikowej butelki, albo folię, którą przykryjesz sadzonkę, tworząc namiastkę szklarni. Pestkę wyjętą z owocu umieść szerszym końcem w ziemi i wciśnij na głębokość 1 – 2 cm (węższa część nasiona powinna nieznacznie wystawać poza powierzchnię).
Podłoże do uprawy awokado powinna być lekkie, odpowiednio napowietrzone i mieć odczyn zbliżony do obojętnego. Dobrym pomysłem jest zmieszanie ziemi z perlitem, albo zastosowanie torfu i piasku w proporcjach 1:1. Sadzonkę podlej i zakryj folią lub kawałkiem plastikowej butelki – dzięki temu poziom wilgotności utrzyma się na stałym, wysokim poziomie. Doniczka powinna stać w ciepłym, nasłonecznionym miejscu. Odpowiednie warunki i regularne podlewanie sprawi, że roślina wykiełkuje już po 6 – 8 tygodniach od posadzenia.
Pielęgnacja drzewka awokado – na co zwrócić uwagę?
Do prawidłowego wzrostu drzewko awokado potrzebuje ciepła i odpowiedniej wilgotności podłoża. Roślina najlepiej będzie się czuła w temperaturze 20 – 24 stopni, jednak pamiętajmy, żeby nie stawiać doniczki w miejscach narażonych na przeciągi. Drzewko powinno być codziennie podlewane. Od czasu do czasu można spryskać liście zraszaczem, jednak ważne, żeby nie używać w tym celu wody z kranu. Zwilżanie liści kranówką może sprawić, że na ich powierzchni pojawi się biały nalot – doskonałe siedlisko bakterii. Zainfekowana roślina zaczyna chorować i szybko obumiera.
Latem awokado powinno się nawozić co dwa tygodnie. Starsze, wyrośnięte drzewka można wystawić na balkon, ale należy przy tym uważać, żeby promienie słońca nie poparzyły ich delikatnych liści. Warto pamiętać, że drzewko bardzo szybko rośnie wzwyż. Chcąc spowodować krzewienie się rośliny, najwyższe pędy należy regularnie przycinać.
Owocowanie i kwitnienie
Drzewka awokado hodowane w domowych warunkach często osiągają duże rozmiary. Niestety, w polskim klimacie awokado kwitnie bardzo rzadko i prawie nigdy nie owocuje. Ogrodnicy, którzy mieli do czynienia z żółtymi kwiatami awokado, ostrzegają, że ich pąki wydzielają bardzo intensywny, dość nieprzyjemny aromat. Prawdopodobieństwo, że na naszym drzewku pojawią się owoce, jest bardzo niewielkie. Żeby roślina obrodziła w owoce, musi mieć zapewnione warunki zbliżone do tych naturalnych. Przy odpowiedniej temperaturze, wilgotności i nasłonecznieniu drzewko może zaowocować dopiero po 5 – 6 latach od momentu posadzenia.