Trwa ładowanie...

Jak wybrać odpowiednią lodówkę. Poradnik kupującego

Żadna kuchnia nie obejdzie się bez lodówki. Od jakości chłodziarki zależy stan przechowywanych składników, a co za tym idzie również na smak i wartości odżywcze przygotowywanych potraw. Warto zaopatrzyć się w lodówkę, która spełni wszystkie wymagania.

Jak wybrać odpowiednią lodówkę. Poradnik kupującegoŹródło: Shutterstock.com
d2zfp31
d2zfp31

Poniższy poradnik przeznaczony jest dla osób, które myślą o wymianie lodówki lub są na etapie zakupu wyposażenia AGD do nowego mieszkania. Jeśli w swojej kuchni masz lodówkę, która pamięta jeszcze poprzednią dekadę, być może warto wymienić ją na nieco nowszy model.

Wielkość

Pierwszą rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę podczas wyboru lodówki jest odpowiednie dopasowanie jej do swojej kuchni. Istnieją trzy standardowe wymiary lodówek, które zależą od tego, gdzie chcesz ją ustawić:

*Lodówki podblatowe *– ich wysokość sięga zwykle 65-85 cm i powinny być możliwie jak najlepiej dopasowane do blatu kuchennego. W ten sposób ułatwisz sobie czyszczenie. Ich szerokość waha się od 40 do 60 cm. Pojemność lodówki, którą chcesz wybrać, zależy również od szerokości blatu kuchennego. Zwykle nie jest większa niż 60 cm. Wnętrze takiej lodówki zapewni przestrzeń użytkową na poziomie 100-110 litrów. To sprzęt dla singli lub osób, które stołują się głównie na mieście. Będzie pasować do małej kuchni lub kawalerki z aneksem kuchennym. Niewątpliwą zaletą jest mniejszy pobór energii, co wpływa na rachunek za prąd.

Chłodziarko-zamrażarki – jeden z najchętniej wybieranych modeli, który będzie pasował do każdej kuchni. Chłodziarko-zamrażarki mają zwykle 55-80 cm szerokości. Wąskie lodówki są zazwyczaj nieco wyższe, więc ich pojemność w niczym nie odstaje od szerokich modeli. W przypadku wysokości, najpopularniejsze egzemplarze mają około 170 cm, choć zdarzają się modele nawet dwumetrowe. Pojemność użytkowa mieści się w granicach 200-400 l, z czego jedną trzecią zajmuje zamrażarka. Będzie pasować zarówno do niewielkiej, jak i przestronnej kuchni. To sprzęt przeznaczony dla małżeństw z jednym bądź dwójką dzieci.

Side by side – to model cieszący się w ostatnich czasach sporą popularnością w dużych gospodarstwach domowych. Modele dwudrzwiowe bywają naprawdę ogromne. Najbardziej rozbudowane lodówki mają szerokość 90-100 cm i wysokość 160-190 cm. Są również o 10-20 cm głębsze od innych standardowych wymiarów. W związku z tym lodówka side by side sprawdzi się w przypadku dużych blatów, inaczej będzie nieco wystawać, co zaburzy harmonię pomieszczenia. Pojemność użytkowa takiej lodówki mieści się w granicach 400-600 litrów. Lodówka i chłodziarka ustawione są nie jedno na drugim, ale obok siebie. Przeznaczona jest głównie dla dużych rodzin, a także osób, dla których gotowanie jest nie tyle obowiązkiem, co życiową pasją. Ze względu na duże rozmiary modele side by side sprzedawane są głównie w wersjach energooszczędnych.

Do zabudowy czy wolnostojąca

Wybór pomiędzy tymi dwoma rodzajami lodówek to na dobrą sprawę kwestia głównie estetyczna. Modele do zabudowy są zwykle nieco mniejsze niż wolnostojące. Wentylatory umieszczone są w takim miejscu, że obudowanie ich płytami nie zaburzy pracy sprzętu. Jeśli zależy ci na tym, by kuchnia prezentowała się harmonijnie i jednolicie, wybierz model do zabudowy. Lodówki wolnostojące są zwykle bardziej pojemne, nie musisz też trzymać się sztywnych ram przy wyborze rozmiaru i wybrać model zgodny z twoimi potrzebami. Za zakupem przemawiają również atrakcyjne ceny.

Zabudowana lodówka wpasuje się w design kuchni Shutterstock.com
Zabudowana lodówka wpasuje się w design kuchni Źródło: Shutterstock.com

Klasa energetyczna

Im większa lodówka, tym więcej energii potrzebuje. Aby urządzenie działało sprawnie i przy okazji nie obciążyło zbytnie twojego budżetu, warto sprawić sobie model energooszczędny. Każde urządzenie posiada etykietę energetyczną, czyli naklejkę z podstawowymi informacjami dotyczącymi zużycia energii. Znajdziesz tam takie informacje jak:

Klasy energetyczne lodówek Wikipedia
Klasy energetyczne lodówek Źródło: Wikipedia

Klasa efektywności energetycznej – dzielona na grupy od A do D, w której A oznacza model energooszczędny a D najbardziej "prądożerny". Do obiegu wprowadzono również klasy od A+ do A+++ oferujące jeszcze niższe zużycie energii za odpowiednio wyższą cenę.

d2zfp31

*Roczne zużycie energii *– liczone w kWh. Przed zakupem możesz pomnożyć roczne zużycie energii przez cenę jednego kWh by otrzymać przewidywany koszt energii. Warto wybierać urządzenia o możliwie jak najwyższej klasie energetycznej. Wybieranie wyżej położonej "literki" oznacza długofalowe oszczędności, jednak przed zakupem musisz zadać sobie pytanie, po jakim czasie oszczędności zrekompensują koszty dopłaty. Rynek zmonopolizowały urządzenia o klasach energetycznych powyżej A, dlatego lepiej nie wybierać mniej wydajnych modeli.

Pojemność komór użytkowych lodówki i zamrażarki – wyrażana w litrach, jest oznaczana dwoma liczbami. Pierwsza to suma pojemności wszystkich komór chłodzących, druga dotyczy zamrażarki. Przy zakupie lodówki zawsze należy patrzeć na poziom przestrzeni użytkowej, a nie całkowity wymiar.

Poziom hałasu – odmierzany w decybelach. W przypadku lodówek nie powinien przekraczać wartości 45 dB – dla przypomnienia, zwykła rozmowa to poziom 50-65 dB. Lodówki powyżej tego pułapu mogą być uciążliwe głównie w nocy, zwłaszcza, jeśli w domu są małe dzieci. Lodówki o poziomie hałasu poniżej 35 dB uznawane są za modele ciche i nie dają się we znaki zarówno w dzień, jak i w nocy.

Technologia No Frost

Technologia stosowana w nowszych lodówkach zapobiega powstawaniu i osadzaniu się szronu i lodu na ściankach zarówno chłodziarki, jak i zamrażarki. Wszystko to za sprawą odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Za warstewkę lodu i szron odpowiada wilgoć, która dostaje się do zamrażarki zarówno z otoczenia, jak i niektórych potraw. By nie dopuścić do osadzania się zmrożonej wilgoci, po zamknięciu drzwiczek ciepłe, wilgotne powietrze jest odsysane, a w jego miejsce wpuszcza się suchy i zimny strumień.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Jak to wygląda w praktyce? Możesz pożegnać się z długim i męczącym rozmrażaniem żywności, a także odłupywaniem mięsa lub warzyw z wielkiej, mrożonej bryły. W tym wypadku rozmrażanie lodówki nie jest już przykrą koniecznością, nie musisz czekać kilku godzin by wyczyścić zamrażarkę. Funkcji No Frost raczej nie stosuje się w samych chłodziarkach, mogłaby wtedy zbyt mocno wysuszyć przechowywane jedzenie.

d2zfp31

Dodatkowe udogodnienia

Kostkarka i dyspenser wody – przed zakupem lodówki z tym dodatkiem musisz sprawdzić, czy zawiera ona oddzielny pojemnik na wodę, czy wymaga stałego podłączenia ze źródłem wody. W tym drugim wypadku przed zamontowaniem konieczna będzie wizyta hydraulika.

System automatycznego rozmrażania i szybkiego zamrażania – dodatki, które pozwolą oszczędzić sporo czasu. Ta druga funkcja przyda się szczególnie wtedy, gdy chcesz szybko zamrozić warzywa lub owoce. Nie tracą wtedy wartości odżywczych.

d2zfp31

Komora zero – jak sama nazwa wskazuje, jest to specjalny pojemnik, w którym utrzymuje się temperaturę około 0 st. C. Można w nim przechowywać produkty, które mają tendencję do szybkiego psucia się, a których nie chcemy wkładać do zamrażarki. Przeznaczona specjalnie na warzywa i owoce, a także delikatne mięso.

Rodzaje półek i szuflad – podstawowe rodzaje to szklane i żeberkowe. Niektóre lodówki mogą zawierać również specjalne stojaki na butelki, półki dzielone, a także specjalnie wyprofilowane balkoniki na drzwiach zewnętrznych, które umożliwiają przechowywanie kartonów, słoików czy lekarstw. Bardziej "mobilne" półki gwarantują lepsze wykorzystanie przestrzeni.

Tryb wakacyjny – tryb wakacyjny pozwala na zmniejszenie zużycia prądu podczas dłuższej nieobecności. Gdy opróżnisz lodówkę, urządzenie samo ustawi wyższą temperaturę w środku. Dzięki temu nie musisz wyłączać i rozmrażać lodówki przed wakacjami.

Obieg powietrza – podczas ciągłego otwierania i zamykania lodówki, temperatura gwałtownie się zmienia. System kontrolujący rozprowadzanie zimnego powietrza szybko wyrówna wahania temperatury i zabezpieczy żywność przed ewentualnym zepsuciem.

d2zfp31

Dodatkowy termostat i agregat – większość tańszych chłodziarko-zamrażarek jest wyposażona w jeden agregat, który odpowiada za obie części lodówki. Nieco droższe modele pozwalają na wyłączenie chłodzenia w nieużywanej części, dzięki czemu można zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Lodówka to zakup na lata, warto więc zadbać o to, by spełniła wszystkie oczekiwania. W zależności od tego, jakich funkcji potrzebujesz, możesz zdecydować się na tańsze lub droższe modele.

d2zfp31
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zfp31