Jak udrożnić zatkany odpływ w zlewie?
Odpływ w zlewie czy brodziku często się zatyka? Jest kilka skutecznych sposobów, które temu zaradzą. Najprostszą metodą usunięcia zatoru jest użycie produktu do udrażniania rur. Możesz również odetkać odpływ, używając sprawdzonych domowych środków i sposobów.
30.12.2016 16:20
Odpływ w zlewie czy brodziku często się zatyka? Jest kilka skutecznych sposobów, które temu zaradzą. Najprostszą metodą usunięcia zatoru jest użycie produktu do udrażniania rur. Możesz również odetkać odpływ, używając sprawdzonych domowych środków i sposobów.
Wolno spływająca woda w zlewie, umywalce, brodziku czy wannie utrudnia codzienne życie i sprawia, że na brzegach sanitariatów pozostaje brzydki osad. Żeby uporać się z problemem, możesz oczywiście zastosować środek udrażniający rury. W sklepie znajdziesz preparaty o różnych sposobach stosowania i czasie reakcji. Warto się jednak posłużyć własnoręcznie sporządzonymi środkami. Aby udrożnić odpływ, wystarczy użyć popularnych substancji – przynajmniej jedną z nich masz zawsze w kuchni!
Gotowe preparaty
W sklepach z chemią gospodarczą znajdziesz profesjonalne, gotowe do użycia środki służące do uzdatniania rur kanalizacyjnych. Mają formę proszku, płynu lub żelu. Informacje umieszczone na opakowaniach zapewniają o szybkim i skutecznym działaniu. Należy jednak uważnie czytać instrukcję i przeznaczenie środka. Nie każdego można używać przy danym rodzaju instalacji. Niektórych nie wolno stosować w rurach żeliwnych, gdyż zachodząca reakcja chemiczna może doprowadzić do krystalizowania się osadów i zakamieniania rur. Ratunkiem będzie wówczas już tylko wymiana instalacji na uszkodzonym odcinku.
Zobacz koniecznie: Biała to najlepszy wybór do domu. I najtańszy!
Silnie żrące preparaty potrafią również zniszczyć rury. Dlatego należy stosować środki chemiczne ściśle z zaleceniem producenta, zachowując szczególną ostrożność. Niektóre wlewa się lub wsypuje do odpływu i pozostawia na jakiś czas przed odkręceniem wody. Inne należy zalać od razu po zastosowaniu.
Domowe sposoby
Gotowe preparaty, zwłaszcza te wykorzystujące silnie żrące substancje, są niebezpieczne dla osoby je stosującej i - co ważne - dla środowiska. Lepiej użyć niegroźnych środków, które łatwo przygotujesz własnoręcznie. W domowych porządkach niezastąpiona jest soda oczyszczona. Przydaje się nie tylko podczas przygotowywania wypieków. Przy zatkanych rurach wystarczy wsypać szklankę sody oczyszczonej do odpływu. Można chwilę odczekać lub od razu zalać proszek dwiema szklankami wrzątku. Roztwór poradzi sobie w większości trudnych przypadków.
Drugim produktem, który pomoże przy zatkanym zlewie czy wannie, jest ocet spirytusowy. Szklanka wlana do odpływu i pozostawiona na kwadrans udrożni rury. Dla lepszego efektu i przy silnie zatkanych rurach warto zastosować miksturę sody oczyszczonej i octu w proporcjach 1:1/2 lub 1:1. Wlej roztwór i przykryj np. korkiem lub spodkiem, aby opary nie rozchodziły się po pomieszczeniu. Odczekaj pół godziny i zalej odpływ wrzątkiem. Pamiętaj, aby soda nie była zwietrzała, gdyż wówczas na niewiele się zda Aby zachowała swe właściwości nawet przez półtora roku, należy ją przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku. W przeciwnym razie będzie zdatna do użycia najwyżej sześć miesięcy. Możesz samodzielnie sprawdzić, czy nie straciła swych właściwości, skraplając szczyptę sokiem z cytryny. Jeśli zacznie się pienić - to znak, że jest nadal dobra.
Metoda na silnie zatkany odpływ
Często nawet silne preparaty chemiczne nie radzą sobie z zatkanymi rurami. W takiej sytuacji pozostaje przetykanie mechaniczne i zabawa w hydraulika. Do pracy potrzebny będzie płaski śrubokręt, aby odkręcić sitko odpływu. W umywalkach łazienkowych wystarczy wyjąć zatyczkę lub ręcznie ją odkręcić. Następnie gumową przepychaczką postaraj się odetkać rurę odpływową. Jeżeli w trakcie pracy pojawią się fragmenty osadów, resztek spożywczych czy włosów, które blokują instalację, usuń je ręcznie. Jeżeli przepychaczka nie radzi sobie z zatorem, można użyć drutu. Zakrzywionym dodatkowo wyciągniesz resztki z odpływu. Do przetykania rur służy też sprężyna hydrauliczna, jednak nie poleca się jej stosować bez wprawy. Można bowiem łatwo uszkodzić instalację.