Brama garażowa: niedroga i efektowna. Czy biała brama to dobry wybór?
Brama garażowa jest zwykle wyeksponowana na frontowej elewacji domu. Warto poświęcić zatem kilka chwil na jak najlepsze wpisanie jej w stylistykę budynku. Najbardziej neutralnym i trafionym wyborem okazuje się zwykle biała brama. Kiedy warto się na nią zdecydować i jakie są jej zalety?
17.10.2016 12:35
Wybór o wielu twarzach
Kolor bramy garażowej dopasowuje się zwykle do elewacji lub pokrycia dachowego na zasadzie podobieństwa lub kontrastu. Sprawdzonym pomysłem jest też zharmonizowanie jej barwy ze stolarką otworową i roletami zewnętrznymi. Firmy często oferują tego typu elementy w zestawie, dzięki czemu brama garażowa, drzwi wejściowe czy ramy okienne są idealnie dobrane. W przypadku białej bramy ten ostatni wariant jest najbardziej popularny. Taka brama estetycznie prezentuje się na tle ciemnych, np. brązowych lub szarych, murów, co nadaje budynkowi elegancki lub nieco skandynawski wygląd. Jeśli elewacja jest biała, biała brama idealnie się w nią wtapia, co z kolei w myśl minimalistycznych koncepcji nie będzie zaburzać monochromatycznego wizerunku bryły. Zawsze dobrze współgra także z beżami i kremami. Biel wychodzi również naprzeciw nietypowej kolorystyce. Idealnie komponuje się z niebieskim dachem czy brzoskwiniową elewacją. Dużą zaletą białej bramy jest zatem wszechstronność zastosowań w przypadku rozmaitej stylistyki
budynków.
W dobrej cenie
Możliwość licznych kombinacji decyduje o uniwersalności białej bramy garażowej. Wybierając ją, można liczyć także na szereg opcji technicznych, takich samych jak w innych rodzajach bram. Sam zdecydujesz, czy kupić prostą, skromnie wykończoną białą bramę, za to z lepszym mechanizmem otwierania, czy też bogato fakturowaną, ale rozwieralną, zbliżoną do niej cenowo. W każdym z przypadków płaci się za coś innego - wszystko zależy od tego, co dla kupującego stanowi priorytet. Wiedz też, że nawet jeśli zamarzyła ci się segmentowa brama garażowa z wyższej półki z nowoczesnym napędem, za jej białą wersję zapłacisz mniej niż za inne kolory z palety RAL. Różnica (w zależności od modelu bramy garażowej) wynosi conajmniej kilkaset złotych. Kolor ma więc niebagatelne znaczenie także dla oszczędności.
Biała białej nierówna
Oferta wykończeń bram garażowych jest niemała. Powierzchnia może imitować drewno, piasek, być falista lub idealnie gładka. Do tego może być ona malowana i lakierowana w rozmaitych kolorach albo pokryta okleiną. Już same panele z blachy trapezowej miewają tłoczenia pionowe, poziome lub ukośne. Bywają też typu kasetonowego z profilowaniem na powierzchni w formie kwadratów czy prostokątów. Nawet w kwestii białej bramy ma się dość duży wybór faktur. Niektóre wzory bramy garażowej są bardziej tradycyjne – w matowej przecieranej czy postarzanej bieli pasują do starszych budynków, z kolei modele w wersji refleksyjnej czy perłowej prezentują się designersko i nowocześnie. Decydując się na białą bramę, możesz dodatkowo ozdobić ją intarsją. Dekoracyjny pasek to dobry sposób, by nawiązać do drewnianych czy metalizowanych elementów na elewacji.
Czystość wyrazu
Brama garażowa zajmuje niemałą powierzchnię na elewacji, tym niemniej budynek z taką kartą zawsze będzie wydawał się większy. Zyskują na tym szczególnie małe domki. Wspomniany kolor zawsze wydobywa je z otoczenia. Biel kojarzy się ponadto z czystością.
Co istotne, biała brama wcale nie jest trudna do utrzymania w nienagannym stanie. Do jej błyskawicznego umycia wystarczy myjka ciśnieniowa.
Nowoczesne materiały sprawiają, że podobnie jak ramy okienne czy drzwi zewnętrzne, biała brama garażowa nie żółknie pod wpływem czynników atmosferycznych czy osadzających się na niej zabrudzeń. Dzieje się tak np. za sprawą winylowej warstwy ochronnej, która dodatkowo uodparnia bramę garażową na szorowanie. Nie mniej ważne jest to, że biała brama sprawia niewiele kłopotów podczas renowacji. Łatwiej niż do kolorowej jest bowiem dobrać do niej odcień farby, by zamalować zarysowania czy odpryski powstałe po wieloletnim użytkowaniu.