WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu

Jak sytuować gniazdka elektryczne w ścianie, aby nie miały wpływu na izolacyjność akustyczną przegrody?

Izolacyjność akustyczna ma znaczący wpływ na komfort mieszkania. Aby zadbać o wyciszenie ścian, należy przede wszystkim wykonać je z ciężkich i masywnych materiałów, które trudno wprawić w wibracje i drgania. Na utrzymanie tej właściwości mają jednak również wpływ inne czynniki m.in. prawidłowe sytuowanie osprzętu elektrycznego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak sytuować gniazdka elektryczne w ścianie, aby nie miały wpływu na izolacyjność akustyczną przegrody?
(Shutterstock.com)
WP

Jak rozmieścić gniazdka i łączniki, aby nie obniżały izolacyjności akustycznej przegrody, wyjaśnia Joanna Nowaczyk, Doradca Techniczny Grupy SILIKATY.

Bloczki silikatowe stanowią szczelną zaporę dla różnego rodzaju dźwięków. Ich właściwości w zakresie izolacyjności akustycznej można jednak pogorszyć nieumiejętnym montażem instalacji elektrycznej. Każda ingerencja w strukturę elementów murowych może powodować pogorszenie akustyki całej konstrukcji.

Dlatego też zaleca się, aby instalację elektryczną rozprowadzać w warstwie tynku lub, jeśli jest to technicznie niemożliwe, w płytkich bruzdach, czyli otwartych kanałach biegnących poziomo, pionowo lub ukośnie w odniesieniu do płaszczyzny spoin wspornych. Gniazdka elektryczne i łączniki mocujemy natomiast we wnękach, czyli wgłębieniach w ścianie. Zarówno wnęki, jak i bruzdy powinno się wycinać, unikając nakłuwania czy wybijania, szczególnie jeśli ściana ma mniejszą grubość niż 180 mm.

WP

Rewelacyjny patent na niższe rachunki w domu. Znasz?

Gniazdka elektryczne mocno przewodzą dźwięki, jednak pamiętajmy, że pojedynczy element nie pogorszy od razu izolacyjności akustycznej. Należy jednak unikać lokalizowania kilku gniazdek blisko siebie i zwrócić uwagę, by były one ułożone asymetrycznie względem siebie po obu stronach ściany. Wnęka na gniazdko powinna być stosunkowo płytka i jak najlepiej dopasowana do wielkości montowanego elementu. Bardzo istotne jest, aby po założeniu osprzętu elektrycznego i po ułożeniu instalacji, pozostałą przestrzeń uszczelnić i starannie wypełnić zaprawą. Pozostawienie wolnej przestrzeni może pogorszyć izolacyjność akustyczną nawet o kilka decybeli.

Warto pamiętać, że występowanie bruzd i wnęk wiąże się również z redukcją nośności przegrody. Można tego nie uwzględniać jedynie w przypadku tzw. bruzd i wnęk pomijalnych w obliczeniach, które dopuszczone są zgodnie z normą PN-EN 1996-1-1. W przeciwnym razie należy obliczeniowo sprawdzić nośność przekroju osłabionego ich obecnością. W trakcie wycinania bruzd czy wnęk należy bezwzględnie unikać sytuacji, w której odsłonięte zostaną drążenia. Nie powinno się również układać instalacji elektrycznych w sieci kanałów, a kable nie mogą być prowadzone w kanałach powstałych z połączenia drążeń bloczków układanych w kolejnych warstwach.

Kuchnia idealna bez względu na styl. Zobacz, jak ją urządzić

WP
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP