Nasze babcie zbierają ją w ogrodzie. Na co pomoże babka lancetowata?
Znajdziemy ją wszędzie: w ogrodzie, na polach, przy drogach czy na łąkach. Wygląda niepozornie i przez wielu traktowana jest jak chwast. Nic bardziej mylnego – w apteczkach naszych babć pełniła ważna rolę.
23.07.2019 | aktual.: 23.07.2019 13:17
Jest rośliną o podłużnych, lancetowatych liściach i to właśnie one posiadają właściwości lecznicze. Znajdują się w nich substancje, które są bardzo cenne przy leczeniu schorzeń, np. układu oddechowego czy pokarmowego albo wspomagają gojenie ran. Liście babki lancetowatej zawierają minerały (np. sole sodu, potasu, cynku, magnezu)
, witaminy (m.in. C i K), związki śluzowe, składniki irydoidowe, garbniki, awonoidy, karoten czy kwasy organiczne.
Właściwości i zastosowanie
Odwar z babki lancetowatej ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. W tej formie stosuje się ją jako płukanki podczas stanów zapalnych jamy ustnej i gardła. Ponad to wzmaga krzepliwość krwi i uszczelnia naczynia krwionośne. Pomaga w schorzeniach górnych dróg oddechowych. W przypadku wrzodów dwunastnicy czy żołądka daje się ją do picia.
Odwary z liści babki są stosowane także zewnętrznie, np. do przemywania oczu przy zapaleniu spojówek. Sok ze świeżych liści natomiast stosuje się do obmywania ran. Można go stosować na oparzenia, owrzodzenia i ukąszenia owadów. Poza tym babka lancetowata rozrzedza śluz w drogach oddechowych, przez co działa wykrztuśnie, dlatego można ją podawać (np. w postaci herbatek) w przypadku uporczywego mokrego kaszlu. Zawarte w niej śluzy złagodzą także suchy kaszel.
Naukowcy odkryli jej działanie przeciwnowotworowe. Wyciągi wodne z tej rośliny pobudzają wytwarzanie interferonu i przeciwciał przeciwko antygenom wirusowym. Czyli związków, które chronią organizm przed wirusami, co pośrednio oznacza ochronę przed nowotworami, które wywoływane są przez wirusy onkogenne.
Jak zbierać?
Babka lancetowata jest mało wymagająca – jak wspominaliśmy, rośnie wszędzie, nawet na miejskich trawnikach. Ponieważ surowcem leczniczym są liście babki lancetowatej, zbiera się je od maja do września, bo jest to czas kwitnienia rośliny. Liście suszymy od razu po zerwaniu, bo bardzo szybko mogą utracić swe drogocenne właściwości.
Babka lancetowata to składnik wielu preparatów ziołowych, które stosuje się w schorzeniach kaszlu czy oskrzeli. Działają one wykrztuśnie i rozrzedzają wydzielinę, która zalega w drogach oddechowych. Znajduje zastosowanie również w kosmetykach łagodzących podrażnienia skóry, oczyszczających czy przyspieszających odnowę naskórka.
Jak widać, zastosowanie babki lancetowatej jest dosyć szerokie. Jeśli zagłębimy się w działanie roślin leczniczych, odkryjemy jeszcze więcej takich przykładów. Wszystko mamy w zasięgu ręki. Wystarczy się rozejrzeć i rozpoznać dane rośliny.