Trwa ładowanie...

Jak przyspieszyć suszenie prania. Kilka sprawdzonych sposobów

Suszenie prania zimą stwarza wiele problemów. Pozostają nam zamknięte pomieszczenia, gdyż suszenie na balkonie czy w ogrodzie nie wchodzi w grę ze względu na temperaturę. Suszenie w łazience lub pokoju może się jednak niepotrzebnie wydłużyć, jeśli robisz to źle.

Przy suszeniu prania warto pamiętać o kilku prostych zasadachPrzy suszeniu prania warto pamiętać o kilku prostych zasadachŹródło: Adobe Stock
d4nd913
d4nd913

Przez drobne błędy suszenie ubrań w mieszkaniu może trwać całe wieki, a poświęcenie całego dnia na wielkie pranie nie będzie wchodzić w grę. Zobacz, jakie są najczęstsze błędy przy suszeniu prania.

Odpowiednie warunki suszenia

Zastanów się również nad tym, gdzie planujesz umieścić suszarkę. Idealnym miejscem byłoby dobrze dogrzane pomieszczenie, które dodatkowo ma zapewnioną odpowiednią wentylację umożliwiającą odprowadzenie wilgoci. Jeśli nie masz specjalnej suszarni, do tego celu nada się łazienka albo zwykły pokój, wystarczy umieścić suszarkę blisko ciepłego grzejnika. Zachowaj jednak ostrożność i nie kładź na grzejniku świeżo upranych i mokrych ubrań, parująca woda przyczynia się do zwiększenia poziomu wilgoci w mieszkaniu.

Więcej miejsca na suszenie

Jeśli nie chcesz by twoje pranie schło w nieskończoność, musisz zadbać o odpowiedni odstęp na suszarce. Jeżeli ubrania będą leżały zbyt blisko siebie lub będą się na siebie nakładać, w głębszych warstwach tkanin wciąż będzie odkładać się wilgoć, która może poskutkować tym, że ubrania nabiorą nieprzyjemnego zapachu i będą nadawać się jedynie do ponownego prania. Dlatego jeśli często robisz duże pranie, lepiej zainwestować w większą suszarkę i wieszać ubrania na co drugim miejscu tak, by się ze sobą nie stykały.

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz pozwolić sobie na zakup pełnowymiarowej suszarki, dobrym rozwiązaniem będzie wybór suszarki pionowej. Będzie w stanie zapewnić taką samą powierzchnię do suszenia na kilku poziomach, a jednocześnie z łatwością postawisz ją w rogu łazienki lub pokoju.

Zwróć uwagę na tkaninę

Różne tkaniny i rodzaje ubrań wymagają różnego podejścia do suszenia. Spodnie należy przypinać do suszarki nogawkami do góry, w ten sposób szybciej wysuszysz dolne partie. Koszule natomiast dobrze jest po wyjęciu z pralki umieścić na wieszaku, na którym po wysuszeniu będzie wisieć w szafie. Dlatego dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w nieco wyższą suszarkę lub model ze specjalnymi haczykami do zawieszenia wieszaków. Po wyjęciu z pralki dobrze będzie strząsnąć ubrania. To z jednej strony pozwoli wygładzić zagniecenia powstałe w wyniku prania, z drugiej pozwoli nieco je przesuszyć.

Postaw na pralkosuszarkę

Alternatywą dla suszarki wolnostojącej są droższe suszarki bębnowe lub pralkosuszarki. Decydując się na ten drugi model oszczędzasz nie tylko czas, ale również miejsce. Ubrania wyciągnięte z suszarki elektrycznej można od razu włożyć do szafy, są całkowicie pozbawione wilgoci i pachną świeżo. Sam proces trwa jednak nieco dłużej niż standardowe pranie.

W niewielkich mieszkaniach sprawdzą się nawet niewielkie suszarki przymocowane do grzejników. Z powodzeniem sprawdzą się na przykład podczas suszenia ręczników czy ściereczek kuchennych, które łatwo ulegają przemoczeniu. Nowoczesne modele dają jednak więcej możliwości niż standardowe suszarki na metalowej ramie. Dodatkowe uchwyty, wieszaki czy klipsy pozwolą pomieścić więcej ubrań na stosunkowo niewielkiej przestrzeni. Niektóre z nich mogą być rozkładane częściowo w zależności od wielkości wsadu pralki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4nd913
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4nd913