Trwa ładowanie...
d6cahp9

Jak przedłużyć trwałość ciętych tulipanów? Poznaj nasze proste sposoby

Tulipany to jeden z nieodłącznych symboli wiosny. Bukiet kolorowych pąków pięknie prezentuje się w dużym wazonie i przywodzi na myśl nadchodzące, ciepłe i słoneczne dni. Sprawdź, jak dbać o cięte tulipany - dzięki prostym sztuczkom twoje kwiaty zachowają świeżość na dłużej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Żeby tulipany stały jak najdłużej, należy zastosować kilka sztuczek
Żeby tulipany stały jak najdłużej, należy zastosować kilka sztuczek (Unsplash)
d6cahp9

Cięte kwiaty to nie tylko wspaniała ozdoba każdego wnętrza, ale też świetny sposób na poprawę nastroju w szare, zimowe dni. Na szczęście, nie musimy wcale czekać do wiosny, żeby cieszyć oczy bukietem świeżych, ciętych kwiatów. Tulipany z hodowli szklarniowej są dostępne w sprzedaży także w zimowe miesiące. Pielęgnacja ciętych kwiatów nie wymaga wiele zachodu, jednak znajomość kilku zasad sprawi, że twój bukiet zachowa świeżość i piękny wygląd na wiele dni.

Pamiętaj o przycinaniu łodyg

d6cahp9

Przycinanie łodyg istotnie przedłuża trwałość i świeżość tulipanów. Pozbywając się zbutwiałych końcówek odblokowujemy kwiatom dostęp do wody. Istotne jest jednak technika przycinania – robiąc to nieumiejętnie, możemy zaszkodzić naszemu bukietowi. Zapomnij o przycinaniu łodyg nożyczkami! Najlepiej sprawdzi się w tym celu niewielki, ostry nożyk. Zabieg wykonaj pod bieżącą wodą, żeby do wnętrza łodyżek nie dostały się pęcherzyki powietrza i nie zatkały wiązek, którymi kwiaty pobierają wodę. Najlepiej skrócić łodygi o 3 cm, obcinając je na skos, pod kątem ok. 45 stopni. Powtarzaj tę czynność co kilka dni. Dodatkowo możesz jeszcze nakłuć każdą z łodyg nakłuć w kilku miejscach szpilką, żeby upewnić się, że rośliny nie będą miały problemu z poborem wody.

Unsplash
Podziel się

Usuń dolne liście

Liście zanurzone w wodzie sprawiają, że tulipany zaczynają szybciej gnić. Żeby temu zapobiec, należy pozbawić roślinę dolnych liści i porządnie oczyścić łodyżki z ich pozostałości. Zachowaj tylko te liście, które wyrastają w górnej części kwiatu, w okolicy kielicha. Dzięki temu bukiet będzie wyglądał naturalnie, zdrowo i pięknie.

d6cahp9

Zmieniaj wodę każdego dnia

Tulipany pobierają dużo wody, dlatego należy kontrolować, czy mają jej wystarczająco dużo. Ważne jest, żeby była świeża i czysta, dlatego wymieniaj ją każdego dnia i myj porządnie wazon, w którym stał twój bukiet. Nie nalewaj wody do pełna – tulipany nie lubią, gdy się je zanurza w całości, to przyspiesza proces gnicia roślin. Woda, w której trzymasz kwiaty, powinna być letnia, dzięki temu łodygi zachowają jędrność i wigor. Dobrym trikiem jest wsypanie do wazonu odrobiny cukru. Cukier działa na rośliny jak naturalna odżywka. Podobne zastosowanie ma aspiryna i miedziana moneta. Każdy z tych trików hamuje rozwój bakterii i przedłuża kwiatom żywotność. W sprzedaży są też gotowe preparaty odżywcze dla tulipanów o tych samych właściwościach.

Unsplash
Podziel się

Zadbaj o odpowiednie warunki

Żeby tulipany stały jak najdłużej, należy postawić je w odpowiednim miejscu. Unikaj nasłonecznionych pomieszczeń o wysokich temperaturach, bliskości grzejnika, kominka i zapalonych świec. Optymalna temperatura, w której twój bukiet poczuje się najlepiej, to lekki chłód, jednak nie przesadzaj z zimnem – zmarznięte kwiaty nie rozwiną się i zaczną szybko gnić.

Uważaj na to, z jakimi gatunkami łączysz tulipany

Cięte tulipany najlepiej czują się we własnym gronie. Unikaj łączenia ich z żonkilami – choć taka kompozycja prezentuje się pięknie na wiosennym stole, żonkile zdecydowanie przyspieszają więdnięcie tulipanów. Odradzamy też towarzystwo róż – stawianie obu gatunków w jednym wazonie może spowodować, że kolczaste piękności znacznie osłabną.

pexels
Podziel się

Jak dodać tulipanom wigoru?

Co zrobić, gdy mimo troskliwych zabiegów łodygi kwiatów pozbawione są sprężystości, a ich kielichy chylą się ku ziemi? Zafunduj swojemu bukietowi szybki, ożywczy zabieg, dzięki któremu błyskawicznie nabierze życia. Nalej do miski zimnej wody i wrzuć do niej kilka kostek lodu. Następnie zanurz w takiej kąpieli tulipany i pozostaw na kilka do kilkunastu minut. Gwarantujemy, że dzięki tej metodzie kwiaty odżyją i znów staną się sztywne.

d6cahp9

Podziel się opinią

Share

d6cahp9

d6cahp9