Są rzeczy, które powinieneś wrzucać do prania o wiele częściej, niż myślisz. Są też takie, których zbyt częste pranie nie wyjdzie ci na dobre. Jak często i jak prać? Na te przedmioty zwróć szczególną uwagę.
Są rzeczy, które powinnaś wrzucać do prania o wiele częściej, niż myślisz. Są też takie, których zbyt częste pranie nie wyjdzie ci na dobre. Jak często i jak prać? Na te przedmioty zwróć szczególną uwagę.
Nawet jeśli uważasz się za idealną panią domu, może zszokować cię fakt, że ręczniki powinno się wymieniać już po kilku użyciach. W praktyce oznacza to niestety ich codzienne pranie. Prawda jest bowiem taka, że na materiale szybko gromadzi się martwy naskórek, a nawet grzyby czy mocz. Jeśli ręczniki wiszą w miejscu o ograniczonej cyrkulacji powietrza, są bardzo podatne na rozwój bakterii, które przenosisz podczas wycierania się na skórę. Jak prać, aby nie zwariować? Co kilka dni. Zaalarmować powinien cię przede wszystkim stęchły zapach unoszący się wokół ręcznika. Koniecznie zadbaj, by zawsze dokładnie wysychał on po każdym użyciu i pod żadnym pozorem nie kładź go na podłodze w łazience.
Te rzeczy pierzesz za rzadko: wykładziny i dywany
Jeśli wierzysz, że wystarczy im pranie raz w roku, niestety jesteś w błędzie. Aby pozostawały czyste i miękkie, nie mogą być traktowane po macoszemu. Na co dzień sprawdzi się odkurzanie i usuwanie bardziej widocznych plam. Aby właściwie ustalić częstotliwość prania i dowiedzieć się, czym i jak prać wykładzinę czy dywan, najlepiej zacząć od określenia rodzaju włókien. Naturalne zwykle wymagają delikatniejszego traktowania niż sztuczne. Wszystkie one jednak potrzebują gruntownego czyszczenia przynajmniej trzy razy w roku, by utrzymać należytą fakturę i sprężystość włosia. W tym celu najlepiej posłużyć się odkurzaczem piorącym, który zasysa tworzącą się na powierzchni pianę wraz z brudem, nie dopuszczając do zbytniego nasiąkania tkaniny.
Te rzeczy pierzesz za często: wełniany płaszcz
Nie potrzebuje prania częściej niż raz w roku. Częste moczenie wełnianego płaszcza wcale nie sprawi, że będzie wyglądał lepiej. Po zimie dobrze jest go jednak porządnie wywietrzyć, a nawet powtarzać to co kilka miesięcy. W szafie tego typu ciepłe okrycia powinny mieć zapewnione nieco przestrzeni i raczej nie być przechowywane w pokrowcach. Najlepszy czas na pranie to jesień - płaszcze doprowadzone do porządku tuż przed sezonem dłużej pozostaną świeże i pachnące. Lepiej nie zastanawiaj się, jak prać tego typu rzeczy, tylko od razu oddaj je do profesjonalnej pralni. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że delikatna powierzchnia nie zmechaci się. Gdyby jednak do tego doszło, przeczesz ją szczotką o delikatnym włosiu.
Te rzeczy pierzesz za często: skórzane kurtki
Jeśli unikasz jej częstego prania, to dobrze, pamiętaj jednak o jej regularnym czyszczeniu. W tym celu przetrzyj ją przynajmniej kilka razy w sezonie wilgotną szmatką zmoczoną w wodzie z płynem do naczyń lub szamponem - proszek do prania może pozostawić biały osad. Jeśli pranie stanie się nieuniknione, zrób je ręcznie. Zanim się na to jednak porwiesz, dowiedz się, jak prać. Przede wszystkim zaopatrz się w płyn do prania skór. Po krótkim namoczeniu kurtki przetrzyj ją delikatnie miękką szczoteczką. Nie trzyj zbyt mocno! Materiał powinien mieć możliwość swobodnego wyschnięcia, najlepiej na wieszaku. Suszenie na kaloryferze lub w mocnym słońcu nie jest wskazane.
Te rzeczy pierzesz za często: jeansowa katana
Jeśli nie będziesz fundować im zbyt częstego prania, będziesz mógł nosić je latami! Na co dzień z powodzeniem wystarczy wietrzenie i spryskiwanie ich neutralizatorem zapachu lub odświeżaczem do ubrań. Jak prać? Do czyszczenia jeansu można ograniczyć się raz w sezonie, np. wiosną i jesienią. Przed włożeniem do pralki najlepiej przewrócić kurteczki na lewą stronę. Dzięki temu materiał nie będzie się wycierał i tracił koloru. To samo dotyczy jeansowych dekoracji w domu, np. poszewek na poduszki czy pokrowców na krzesła.