Jak prać i uprać? Dobra pralka w akcji

Aby pranie przyniosło spodziewane efekty, konieczny jest niezawodny sprzęt AGD oraz znajomość kilku sprawdzonych zasad. Dzięki temu plamy znikną, poduszki zachowają miękkość, czarne ubrania nie wyblakną, a białe nie zszarzeją.

Jak prać i uprać? Dobra pralka w akcji
Źródło zdjęć: © shutterstock

25.10.2016 13:25

Aby pranie przyniosło spodziewane efekty, konieczny jest niezawodny sprzęt AGD oraz znajomość kilku sprawdzonych zasad. Dzięki temu plamy znikną, poduszki zachowają miękkość, czarne ubrania nie wyblakną, a białe nie zszarzeją.

Przeprowadzone w 2013 roku przez CBOS badania „O roli kobiet w rodzinie” wykazały, że w większości polskich domów praniem (81 proc.) czy prasowaniem (82 proc.) zajmują się panie. W wykonywaniu tych domowych zajęć często wspiera je nowoczesny sprzęt AGD, który wychodząc im naprzeciw, ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków dzięki różnorodnym i innowacyjnym funkcjom. Większość kobiet umiejętność korzystania z zaawansowanych opcji oferowanych przez współczesny sprzęt AGD ma w jednym palcu. Jako specjalistki w dziedzinie prania znają one także szereg sprawdzonych sposobów na nieskazitelnie czyste ubrania.

Plamy precz

Plamy to codzienność, szczególnie w przypadku rodziny z dziećmi. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się oczywiście specjalne programy przeznaczone do prania odzieży dziecięcej. Pralka z tą opcją pierze odzież dłużej i w wyższej temperaturze, dzięki czemu łatwiej eliminuje zabrudzenia, np. po zupkach i przecierach owocowych. Dodatkowe płukanie usuwa z kolei spomiędzy włókien resztki detergentów, które mogłyby podrażnić delikatną skórę pociechy. Plamę zawsze można jednak przed włożeniem do pralki potraktować papką z sody oczyszczonej, aspiryny czy sokiem z cytryny w zależności od rodzaju zabrudzenia i tkaniny. Specjalistki do spraw prania wiedzą, że z dobrym sprzętem AGD dodatkowe namaczanie nie jest konieczne.

- Aby łatwo poradzić sobie z uporczywymi plamami, pralki Amica wyposażone zostały w funkcję prania wstępnego. Jest to dodatkowy program przed praniem zasadniczym, zalecany do prania mocno zabrudzonej odzieży, który ułatwi pozbycie się z niej zabrudzeń od kawy, wina, błota czy krwi. To rozwiązanie powinno sprostać wymaganiom osób aktywnych, a także mam - mówi Paulina Lewińska, Młodszy Manager produktu w Amica

Czarne lub białe

Pranie bąbelkowe to idealna opcja dla czarnej odzieży. Ogranicza bowiem tarcie ubrań o siebie, co w przypadku prania w starszych pralkach przyczynia się do ich blaknięcia. Warto pamiętać o tym, że sortując pranie i piorąc rzeczy na lewej stronie, można znacznie opóźnić zjawisko stopniowej utraty koloru.

Pralka z generatorem bąbelków to także świetne rozwiązanie, pozwalające dłużej zachować śnieżny odcień białych elementów garderoby czy pościeli. Dzięki opcji napowietrzania tkanin najdrobniejsze zabrudzenia są mechanicznie usuwane z powierzchni, dzięki czemu nie powstają zażółcenia. Efektywność prania można dodatkowo zwiększyć poprzez dodanie kilku łyżek sody oczyszczonej do proszku lub szklanki octu zamiast płynu do płukania. Bez obaw, nieprzyjemny zapach szybko wywietrzeje.

Miękkość puchu

Niejedna pralka ma opcję prania kołder czy poduszek. Zwykle są to modele o większej ładowności, co najmniej 8 kg. To funkcja szczególne polecana dla alergików i astmatyków, pozwala bowiem skutecznie pozbyć się roztoczy. Efektywny program sprawia, że pranie odbywa się w mniejszej ilości wody, a po wyjęciu z bębna nie wymaga intensywnego suszenia. Pomysłowa gospodyni wie z kolei, że do prania kołder czy jaśków warto dorzucić kilka czystych piłeczek tenisowych. Dzięki temu wypełnienie nie ugniecie się i pozostanie puszyste.

Zadbana pralka

Żadne pranie nie będzie skuteczne, jeśli będzie się odbywało w brudnej pralce. Warto więc raz w miesiącu zadbać o jej wyczyszczenie. Pozwala to bowiem pozbyć się bakterii, nieprzyjemnego zapachu, a także kamiennego osadu z bębna. Praktykowanym od dawna sposobem jest włączenie cyklu prania w pustej pralce z sodą oczyszczoną lub kwaskiem cytrynowym, które wsypuje się do pojemnika na proszek. W przypadku problemów z grzybem sprawdzi się również dodatek octu.

Coraz więcej producentów dba jednak o to, by pralka potrafiła czyścić się sama. Wystarczy uruchomianie specjalnego programu bez wsadu. Zwykle cykl trwa ponad godzinę i przebiega w temperaturze co najmniej 70°C. Szybkie obroty bębna sprawiają, że gorąca woda dociera we wszystkie zakamarki, skutecznie niszcząc drobnoustroje. Dodatkowo szufladka na detergenty bywa na bieżąco czyszczona ciśnieniowym natryskiem, który odrywa resztki proszku.

Źródło artykułu:WP Dom
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)