OgródJak odstraszyć kreta? Sposoby na walkę ze szkodnikiem

Jak odstraszyć kreta? Sposoby na walkę ze szkodnikiem

Kret jest jednym z bardziej znienawidzonych intruzów pojawiających się w ogrodzie - w ciągu jednej nocy potrafi zniszczyć wypielęgnowany trawnik czy rabatę. Poznaj skuteczny sposób na szkodnika.

Jak odstraszyć kreta? Sposoby na walkę ze szkodnikiem
Źródło zdjęć: © Shutterstock

23.03.2018 | aktual.: 25.03.2018 15:34

Kret, choć żywi się owadami i ich poczwarkami oraz larwami, pędrakami, drutowcami, ślimakami, a także drobnymi gryzoniami, co powinno zaskarbić mu przychylność ogrodników, jest niemile widziany w ogrodzie. Dlaczego? W ciągu jednej nocy potrafi w poszukiwaniu ulubionego pokarmu (a zaliczają się do niego także bardzo pożądane w ogrodzie dżdżownice) ozdobić wypielęgnowany trawnik, piękną rabatę lub pracowicie uprawiany warzywnik niezliczoną ilością kopców wyrzuconej na wierzch ziemi. Skutkiem jego aktywności są też powywracane lub zapadnięte w głąb ziemi, marniejące rośliny. A taki widok może nawet najspokojniejszemu ogrodnikowi dramatycznie podnieść ciśnienie.

Sposób na kreta: nieprzyjemne dźwięki i zapachy

Jak się pozbyć niechcianego gościa? To niemal niemożliwe. Ogród to miejsce, w którym krety znajdują znaczne ilości ulubionego pokarmu. Nawet jeśli opuszczą dany teren, po jakimś czasie wrócą (zwłaszcza jeśli rok obfituje w chrabąszcze majowe i niszczylistkę ogrodnicę, których pędraki kryją się pod trawnikiem i pod drzewami owocowymi, czy też drutowce). Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że są pod ochroną, zatem metoda walki z nimi nie może być krwawa.

Marzysz o domu pod miastem? Lepiej przeczytaj

Możesz natomiast zniechęcać krety do przebywania w twoim ogrodzie. Nie lubią drgań i wysokich dźwięków, więc przeszkadza im regularne koszenie trawników.

Warto wypróbować tradycyjny sposób, jakim jest wstawianie do kopców pustych butelek tak, by szyjki były skierowane do góry i wystawały 5-10 cm nad poziom gleby. Powinny być lekko nachylone - wtedy wpadający do butelek wiatr będzie gwizdał i zakłócał spokój kretom. Taki sam efekt uzyskasz, ustawiając wiatraczki, a obok nich deseczki, o które będą zahaczały skrzydła wiatraczków kręcące się na wietrze.

W sklepach i centrach ogrodniczych oferowane są elektroakustyczne odstraszacze gryzoni i kretów (zasilane bateriami), wysyłające sygnały o wysokiej częstotliwości. W sprzedaży są też rozmaite płyny i granulaty odstraszające, które po umieszczeniu w korytarzu wypełniają go nieznośnym dla kreta zapachem.

Jak się pozbyć kreta? Radykalne metody

#

Na rynku dostępne są też środki trujące, np. świece do zadymiania korytarzy – zachwalane jako sposób na radykalne pozbycie się kretów. Pamiętaj jednak, że zwalczanie kreta jest możliwe tylko wtedy, gdy występuje on bardzo licznie (Rozporządzenie Ministra Środowiska z 28.09.2004 (Dz. U. Nr 220, poz. 2237) "W sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną"). Środki trujące trzeba zawsze stosować zgodnie z instrukcją, bo są groźne nie tylko dla kretów, ale też dla ludzi.

Domowe sposoby

#

Do zwalczania kretów warte polecenia są też metody "domowe": do wylotów korytarzy wkłada się pogniecione pędy bzu czarnego, pomidorów, ziemniaków, aksamitki, bardzo skuteczne są spleśniałe skórki cytryny. Trzeba tylko powtarzać zabieg co kilka dni, bo ważne jest, by wydzielana woń była intensywna.

W warzywniku warto sadzić bazylię, łobodę, czosnek – ich intensywnego zapachu krety nie lubią. Dobrze też robi zmienianie zniechęcających bodźców, bo krety łatwo się przyzwyczajają. Można również pod powierzchnią ziemi rozłożyć specjalną siatkę o małych oczkach, uniemożliwiającą kretom buszowanie pod trawnikiem, w warzywniku czy na rabacie. Powinna ona być wykonana z drutu stalowego ocynkowanego (oczka 15 x 15 mm) i powleczonego powłoką PCV – wytrzyma w ziemi kilkanaście lat.

Źródło artykułu:WP Dom
ogródkretporadnik kupującego
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (413)