Jak łączyć różne faktury na ścianie?
Łączymy nie tylko kolory – różne faktury ścian w jednym pomieszczeniu są w modzie.
22.05.2017 | aktual.: 08.06.2017 10:08
Minimalizm był przez kilka ostatnich lat jednym z najważniejszych trendów w architekturze wnętrz i wygląda na to, że zostanie z nami na dłużej. Ale surowe, puste wnętrza wymagają przeciwwagi. Taką odpowiedzią jest moda na łączenie kontrastów.
W poprzednich sezonach zestawiano ze sobą głównie różne kolory, ostatnio jednak coraz częściej miesza się faktury i wzory, a wszystko w tym samym pomieszczeniu, a nawet na jednej ścianie. Umiejętne łączenie tekstur, gładkich i chropowatych powierzchni umożliwia zaaranżowanie niebanalnego wnętrza. Jak zwykle w takich sytuacjach trzeba jednak zachować umiar.
Zobacz koniecznie! Najtrwalsze, najcichsze i w dobrej cenie. Idealne rozwiązanie do domu
Spokojne, ale nie nudne
Im bardziej zdecydowany i charakterystyczny jest zestaw, tym bardziej przyciąga uwagę, ale też szybciej może się znudzić. Wnętrze domu powinno więc być na tyle stonowane, by przyjemnie można było w nim spędzić dłuższy czas.
Stonowane nie znaczy jednak nudne – mile widziane są efektowne dodatki, ale nie powinny dominować we wnętrzu. Znacznie dalej można się posunąć, projektując miejsce, w którym większość osób spędza tylko krótki czas: sklep, kawiarnię, klub. W takiej przestrzeni można sobie pozwolić na ekstrawagancję, intensywne kolory i wyraziste kontrasty.
Idealne rozwiązania na lato! Dzięki nim przetrwasz upały! Zobacz!
Sprawdzone pomysły
Bezpiecznym rozwiązaniem jest ograniczenie się do jednego koloru, ewentualnie dwóch-trzech odcieni. Zachowanie tej samej barwy podkreśla bogactwo faktur.
Takim sprawdzonym pomysłem jest, np. zestawienie pomalowanej na biało cegły z tynkowanymi ścianami albo płytek ceramicznych z matową ścianą. Zwłaszcza ten ostatni wariant daje duże możliwości, przestrzenne płytki z wyraźnymi fasetami albo miękko zarysowanymi wypukłościami załamują światło zupełnie inaczej. Nawet zwykła biała ściana staje się dzięki temu interesująca, a ponadto będzie dobrze wyglądać także za kilka lat.
Inny, bardziej industrialny koncept to łączenie płyt betonu architektonicznego różniących się odcieniem, stopniem wygładzenia powierzchni, śladami obróbki. Bogactwo betonowych faktur można oglądać w niektórych nowych budynkach użyteczności publicznej, ale takie dekoracje znalazły miejsce także w prywatnych domach.
Styl rustykalny
Taka sama biała ściana w połączeniu z czerwoną cegłą da zupełnie różny efekt, pasujący do wnętrza loftu, zaadaptowanego na mieszkanie strychu czy starego domu w rustykalnym stylu. W tego rodzaju wnętrzach dobrze zagrają także powierzchnie wykończone naturalnym, chropowatym kamieniem. Do takiej ściany pasuje stare drewno i dodatki ze spatynowanego metalu.
Tynki dekoracyjne
Specjalne tynki dekoracyjne umożliwiają uzyskanie niemal dowolnej faktury. Po nałożeniu na przygotowane podłoże odpowiednio grubej warstwy, trzeba odczekać kilkanaście – kilkadziesiąt minut, w zależności od rodzaju tynku, temperatury i wilgotności panującej w pomieszczeniu. Następnie można już dekorować ścianę.
Posługując się szpachelką, szczotką, wałkiem z fakturowaną powierzchnią albo innym narzędziem uzyskuje się zupełnie różne efekty. Najlepszy rezultat daje wykończenie w ten sposób tylko jednej ściany albo tylko jej części, co dodatkowo eksponuje fakturę.
Łączenie dwóch, a tym bardziej kilku różnych wzorów może wywoływać wrażenie przesady. Trzeba przy tym pamiętać o przyszłym umeblowaniu. Jeśli ściana jest pokryta grubą warstwą fakturowego tynku, w pokoju staną wzorzyste meble, a okna zasłonią kolorowe zasłony, najprawdopodobniej wnętrze będzie chaotyczne i męczące. Takie aranżacje pojawiały się już w latach 90. ubiegłego wieku i na szczęście szybko zniknęły.
Małe zmiany, duża różnica
W przemyślanym projekcie można jednak połączyć kilka faktur. Powinny mieć ze sobą coś wspólnego – np. powtarzać ten sam wzór, ale różnej wielkości czy głębokości, co w każdym przypadku da inną grę światła i cienia.
Nietypowe pomysły
W poszukiwaniu interesującego efektu można sięgnąć też po mniej typowe materiały. Wciąż niedoceniany jest np. naturalny korek. Można naklejać go na ścianę w arkuszach albo wycinać z nich nieregularne formy. Niektóre rodzaje korkowych tapet mają niejednorodne wzory i faktury. Wszystkie są ciepłe w dotyku – rzadko zwraca się uwagę na cechy ścian odczuwane tym zmysłem.
Tymczasem i pod tym względem można łączyć kontrasty, zestawiając miękki, ciepły korek z chłodną w dotyku murowaną ścianą albo teksturowanymi tapetami.
Luksusowym materiałem wykończeniowym jest też szlachetna skóra. Ją z kolei można połączyć z betonem albo wzorzystym kamieniem.
Nie tylko wnętrze
Łączenie faktur to nie tylko domena architektów. Nowoczesne domy często wyróżniają się elewacjami wykończonymi dwoma lub trzema materiałami. W ostatnich latach najczęściej stosowanym połączeniem jest gładki, jasny tynk z deskowaniem z surowego albo impregnowanego drewna, a także cegłą. Ale są i inne możliwości – choćby wyeksponowanie ściany z betonu architektonicznego, pokrycie fasady chropowatym łupkiem, rdzawą stalą kortenowską albo niezwykle trwałą blachą tytanowo-cynkową.