Jak gruntować ściany. Wszystko co musisz wiedzieć
Przyjmuje się, że przed malowaniem zawsze powinno się gruntować ściany odpowiednim podkładem. Dzięki temu powierzchnia jest wzmocniona, jednolita, ma dobrą przyczepność i nie wymaga tak dużo farby jak ściana niezagruntowana.
10.09.2018 | aktual.: 28.09.2018 14:18
W rzeczywistości wiele osób popełnia pewne błędy, w wyniku których malowanie pokoju staje się drogą przez mękę. By uniknąć najczęstszych problemów, odpadającego tynku i wielokrotnego malowania jednego miejsca, warto zabrać się za gruntowanie jak należy.
Kiedy gruntować ściany
Istnieje kilka rodzajów powierzchni, które niezależnie od ich stanu zawsze należy zagruntować przed malowaniem. Należą do nich świeże tynki i gładzie, ściany po zeskrobaniu starej farby, miejsca w których wcześniej występowały zacieki, a także powierzchnie pomalowane farbą wątpliwej jakości. Z reguły dobrej jakości farby akrylowe nie wymagają gruntowania przy przemalowywaniu.
Jak poznać czy farba, którą wcześniej malowano pomieszczenie wymaga wcześniejszego zagruntowania? Wystarczy przejechać po niej suchą dłonią. Jeśli pojawi się na niej kolorowy osad, oznacza to, że podczas malowania farba może odpadać całymi płatami. Jeśli natomiast ręka pozostanie czysta, można kontynuować bez uprzedniego gruntowania.
Jak zagruntować ścianę
Przed rozpoczęciem pracy przede wszystkim powinno się usunąć z niej wszystkie plamy i przebarwienia, a także ewentualne skupiska pleśni za pomocą specjalnych specyfików. Świeżo tynkowane ściany należy pokryć dwoma warstwami gruntu, podczas gdy na tych już malowanych farbą akrylową powinna wystarczyć jedna. Pamiętaj, że po skończonym gruntowaniu należy odczekać kilka godzin, zanim będzie można przystąpić do malowania. Dlatego lepiej zacząć pracę możliwie wcześnie, by złapać jak najwięcej światła.
Co jeśli pominiesz gruntowanie
Niezagruntowana ściana po jakimś czasie może się łuszczyć, a farba będzie odpadać. Z kolei tuż po wyschnięciu mogą pojawić się problemy z mocno widocznymi smugami po wałku i przebarwieniami, które będą wymagać dodatkowego malowania. Jeśli nie zagruntujesz ścian, musisz również liczyć się z tym, że stara powłoka może odejść wraz z taśmą malarską tuż po malowaniu.
Co zrobić, gdy mimo wszystko farba się łuszczy
Jeśli mimo zastosowania gruntu farba łuszczy się i odpada, przed malowaniem należy ją usunąć. Jedną z najprostszych i najczęściej wybieranych metod jest przemycie miejsca ciepłą wodą z szarym mydłem, a następnie zeskrobanie pozostałości farby przy pomocy szpachelki. Ten sposób jest jednak bardzo czasochłonny. Szybszym rozwiązaniem, które wymaga jednak specjalnego sprzętu będzie szlifierka oscylacyjna. Warto wybrać sprzęt z systemem odprowadzania pyłu, dzięki czemu nie zabrudzisz całego pomieszczenia pyłem. W innym przypadku potrzebna ci będzie ochronna maseczka i gogle.