Trwa ładowanie...
dinyyh7

Jak gruntować ściany. Wszystko co musisz wiedzieć

Przyjmuje się, że przed malowaniem zawsze powinno się gruntować ściany odpowiednim podkładem. Dzięki temu powierzchnia jest wzmocniona, jednolita, ma dobrą przyczepność i nie wymaga tak dużo farby jak ściana niezagruntowana.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Grunt sprawi, że ściana będzie mieć jednolity kolor
Grunt sprawi, że ściana będzie mieć jednolity kolor (iStock.com)
dinyyh7

W rzeczywistości wiele osób popełnia pewne błędy, w wyniku których malowanie pokoju staje się drogą przez mękę. By uniknąć najczęstszych problemów, odpadającego tynku i wielokrotnego malowania jednego miejsca, warto zabrać się za gruntowanie jak należy.

Kiedy gruntować ściany

dinyyh7

Istnieje kilka rodzajów powierzchni, które niezależnie od ich stanu zawsze należy zagruntować przed malowaniem. Należą do nich świeże tynki i gładzie, ściany po zeskrobaniu starej farby, miejsca w których wcześniej występowały zacieki, a także powierzchnie pomalowane farbą wątpliwej jakości. Z reguły dobrej jakości farby akrylowe nie wymagają gruntowania przy przemalowywaniu.

Color tin can on old wood background. Redecoration and renovation concept. iStock.com
Podziel się

Jak poznać czy farba, którą wcześniej malowano pomieszczenie wymaga wcześniejszego zagruntowania? Wystarczy przejechać po niej suchą dłonią. Jeśli pojawi się na niej kolorowy osad, oznacza to, że podczas malowania farba może odpadać całymi płatami. Jeśli natomiast ręka pozostanie czysta, można kontynuować bez uprzedniego gruntowania.

dinyyh7

Jak zagruntować ścianę

Przed rozpoczęciem pracy przede wszystkim powinno się usunąć z niej wszystkie plamy i przebarwienia, a także ewentualne skupiska pleśni za pomocą specjalnych specyfików. Świeżo tynkowane ściany należy pokryć dwoma warstwami gruntu, podczas gdy na tych już malowanych farbą akrylową powinna wystarczyć jedna. Pamiętaj, że po skończonym gruntowaniu należy odczekać kilka godzin, zanim będzie można przystąpić do malowania. Dlatego lepiej zacząć pracę możliwie wcześnie, by złapać jak najwięcej światła.

dinyyh7

Co jeśli pominiesz gruntowanie

Niezagruntowana ściana po jakimś czasie może się łuszczyć, a farba będzie odpadać. Z kolei tuż po wyschnięciu mogą pojawić się problemy z mocno widocznymi smugami po wałku i przebarwieniami, które będą wymagać dodatkowego malowania. Jeśli nie zagruntujesz ścian, musisz również liczyć się z tym, że stara powłoka może odejść wraz z taśmą malarską tuż po malowaniu.

dinyyh7

Co zrobić, gdy mimo wszystko farba się łuszczy

Jeśli mimo zastosowania gruntu farba łuszczy się i odpada, przed malowaniem należy ją usunąć. Jedną z najprostszych i najczęściej wybieranych metod jest przemycie miejsca ciepłą wodą z szarym mydłem, a następnie zeskrobanie pozostałości farby przy pomocy szpachelki. Ten sposób jest jednak bardzo czasochłonny. Szybszym rozwiązaniem, które wymaga jednak specjalnego sprzętu będzie szlifierka oscylacyjna. Warto wybrać sprzęt z systemem odprowadzania pyłu, dzięki czemu nie zabrudzisz całego pomieszczenia pyłem. W innym przypadku potrzebna ci będzie ochronna maseczka i gogle.

Oryginalne pomysły i wzory Shutterstock.com
Podziel się
dinyyh7

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


dinyyh7

dinyyh7
dinyyh7