Trwa ładowanie...
d2y24j7

Jak dobrać klamki wewnętrzne. Porady i trendy

Klamki do drzwi wewnętrznych to mało widoczny, ale ważny element wykończenia wnętrza. Umiejętnie dobrane podkreślą jego styl i będą elegancką dekoracją.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Klamki z błyszczącym wykończeniem pasują do nowoczesnych drzwi
Klamki z błyszczącym wykończeniem pasują do nowoczesnych drzwi (Shutterstock.com)
d2y24j7

Funkcjonalne klamki wewnętrzne

Małe, niezauważalne i proste, a do tego całkowicie niezbędne w każdym wnętrzu. To właśnie klamki wewnętrzne. Możemy wybierać między klamkami ze stali, z mosiądzu, z niklu, chromowanymi, z łączonych materiałów, stylizowanymi na dowolny materiał, a nawet pozłacanymi. Praktyczna wskazówka w doborze klamek do drzwi wewnętrznych to styl wnętrza i skrzydeł drzwiowych, i... zawiasy. Klamka powinna być w tym samym stylu i kolorze. Powinniśmy też zwrócić uwagę na grubość skrzydła drzwiowego – im masywniejsze, tym większa i bardziej ozdobna może być klamka.

d2y24j7

Klamki wewnętrzne w naszych wnętrzach

W niektórych domach każde drzwi wyposażone są w klamkę z zamkiem, w innych wystarcza niewielka kwadratowa lub okrągła tarcza, z prostym uchwytem – te ostatnie są najczęściej wybierane, bo są niedrogie i pasują do większości wnętrz. Kolorystycznie do współczesnych mieszkań pasują metalowe klamki, najczęściej w neutralnym kolorze stali. Jeśli dominująca kolorystyka wnętrza to ciepłe kolory, lepsze będą klamki w kolorze mosiądzu lub złota.

d2y24j7

Stylistyka – dobieramy klamki

Neutralne i uniwersalne klamki to najbardziej poszukiwany produkt. Ich funkcjonalność i niezawodność to najważniejsze cechy, dlatego w większości mieszkań warto kierować się zasadą: im prostsza klamka, tym lepsza. Wnętrza nowoczesne najczęściej posiadają skrzydła drzwiowe jasne lub w odcieniu naturalnego drewna, często z przeszkleniami. Idealne do takich drzwi będą klamki stalowe, chromowane bądź z niklu. Wnętrze klasyczne lub z wystrojem niezmienianym od lat to dużo większe wyzwanie i najczęściej pasują tam klamki z efektem patyny, w kolorze mosiądzu i z dekoracjami.

   Shutterstock.com
(Shutterstock.com)

Nietypowe klamki

Standardowa oferta marketu budowlanego lub salonu sprzedaży skrzydeł wewnętrznych to najczęściej kilkadziesiąt do nawet kilkuset klamek w różnych typach, kształtach i kolorach, ale to nie zawsze wystarcza. Nowoczesna, chromowana klamka nie pasuje do drzwi we wnętrzach stylizowanych na stare lub zabytkowych, gdzie lepiej będzie się prezentować klamka stylizowana na kutą stal lub oryginalny produkt z efektem... rdzy.

   Pixabay.com
(Pixabay.com)

Klaki wewnętrzne – trendy

Klamki wymieniamy rzadko, najczęściej wtedy, kiedy całe drzwi, czyli co kilka do kilkunastu lat. Podlegają wpływom mody mniej, niż np. tekstylia dekoracyjne do wnętrz, ale z powodu długiego okresu użytkowania trendy zmieniają je delikatne, a modna klamka nadal pozostaje funkcjonalnym przedmiotem. Przykładem modniejszych rozwiązań są np. klamki z łączonych materiałów i np. akcentem drewna w uchwycie. Taka klamka dobrana dobrze pod kolor drzwi i podłóg stworzy spójną całość i da elegancki efekt starannie dopracowanego wnętrza.

Elegancko prezentują się kontrastowe, czarne klamki na jasnych drzwiach.

Trwała, poręczna i estetyczna – idealna klamka

Z klamek korzystamy non stop, dlatego odpowiednia jakość ich wykonania to postawa, ale zwracajmy też uwagę na to, kto będzie z nich korzystał. Niektóre, masywne modele nie są komfortowe w użytkowaniu, zwłaszcza dla osób starszych i dzieci, dlatego poza prawidłowym montażem zwróćmy też uwagę na to, czy klamka łatwo się naciska, mechanizm się nie zacina, ani nie skrzypi. Aby uniknąć niewłaściwego zakupu, dobierajmy klamki znanych marek, wybierzmy je przy okazji zakupu drzwi lub kupmy w dedykowanych punktach sprzedaży stacjonarnej i on-line.

d2y24j7

Podziel się opinią

Share
d2y24j7
d2y24j7