Trwa ładowanie...
d762o47

Jak dobierać klamki do drzwi?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak dobierać klamki do drzwi?
(shutterstock)
d762o47

Jak wybrać klamki do drzwi? Mimo małego rozmiaru są istotnym elementem wyposażenia wnętrza, wpływającym na jego funkcjonalność i estetykę. Drzwi wewnętrzne z właściwie dopasowaną klamką, potrafią przykuć wzrok i wzbudzić zainteresowanie gości. Dlatego przy wyborze klamek nie powinniśmy kierować się wyłącznie wyglądem drzwi, do których klamka zostanie zamontowana, ale wystrojem całego wnętrza.

Obecnie klamka jest dość tanim elementem w stosunku do ceny samego skrzydła drzwiowego. Dawniej było zupełnie na odwrót. Klamki o najróżniejszych kształtach, wzornictwie, wykonane z różnych stopów metali sprowadzano na zamówienie z bardzo odległych zakątków świata. Tworzyły wyjątkowe wykończenie zarówno wnętrz sakralnych, a także świeckich. Dziś najczęściej klamki są poręczne, o prostych, zgeometryzowanych kształtach. Wielkim zainteresowaniem cieszą się też klamki stylizowane na zabytkowe, które najczęściej wybierane są do wnętrz w stylu klasycznym.

Stojąc przed dokonaniem wyboru właściwego modelu klamki powinniśmy wziąć pod uwagę materiał z jakiego wykonane są drzwi, ich kolor oraz styl, w którym urządzone jest całe mieszkanie. Na pewno warto trzymać się zasady, że im grubsze drzwi tym masywniejsza powinna być klamka. We wnętrzach, w których dominuje tradycyjny wystrój, można sobie pozwolić na stylizowaną, postarzaną klamkę w kolorze mosiądzu. W nowoczesnych wnętrzach, sprawdzi się prostota oraz geometryczne formy.

d762o47

Kiedy już zdecydujesz się jak powinna wyglądać twoja klamka, zwróć uwagę na solidność konstrukcji i ergonomiczność. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy ma być zamontowana w drzwiach, które są często otwierane i zamykane, a więc szczególnie narażone na uszkodzenia w wyniku codziennego użytku. Wysokiej jakości klamki wyposażone są w sprężyny po obu stronach, dzięki czemu „nie opadają”, nawet po długim czasie. Warto też wziąć klamkę do ręki, aby sprawdzić czy komfortowo wpasowuje się w dłoń. Jeśli tak, to możemy być pewni, że będzie dobrym wyborem na lata.

d762o47

Podziel się opinią

Share

d762o47

d762o47