Trwa ładowanie...
ycipk-4id0x0

Jak dobrać drzwi do mieszkania lub domu? 5 praktycznych porad, które ułatwią wybór

Remontujesz dom lub kupiłeś nowe mieszkanie i zastanawiasz się jakie drzwi wybrać? Poznaj nasze wskazówki, które pozwolą ci wybrać ładne drzwi w rozsądnej cenie, które wpasuja się idealnie w twoje wnętrza.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Drzwi mogą współgrać lub kontrastować z resztą wnętrza
Drzwi mogą współgrać lub kontrastować z resztą wnętrza (Shutterstock.com)
ycipk-4id0x0

Idealne dopasowanie – poświęć nieco czasu, a będziesz zadowolony

Drzwi wymieniamy raz na kilkanaście lat, a czasem nawet na dłużej. To duży zakup, zwłaszcza jeśli razem z drzwiami wymieniamy ościeżnice, listwy przypodłogowe czy podłogi. Dlatego, aby potem nie żałować pochopnego wyboru, poświećmy czas na staranny wybór i nie podążajmy ślepo za modą. Zwróćmy uwagę na wystój mieszkania i przemyślmy wszystkie zaplanowane elementy tak, aby stworzyć spójną całość nie tylko z akcentami czy dodatkami, ale też z ogólnym stylem architektonicznym domu.

ycipk-4id0x0

Styl dowolny czy wnętrzarska dyscyplina?

Drzwi wewnętrzne rzadziej się zmieniają niż inne elementy wyposażenia wnętrz, jednak i tu pojawiają się czasem nowe trendy. Popularne obecnie jasne drzwi o lakierowanej powłoce prezentują się świetnie w nowoczesnych salonach, ale w tradycyjnym mieszkaniu będą wyglądać dziwacznie. Modne szarości w zasadzie pasują do wszystkiego, ale w mieszkaniu czy domku z wieloma naturalnymi, drewnianymi meblami i akcentami będą prezentować się sztucznie i nieciekawie. Do współczesnych, przestronnych i dobrze doświetlonych wnętrz będą pasować np. jasne kolory drewna:

ycipk-4id0x0

Z drugiej strony drzwi mogą też być głównym elementem wystroju. Zwłaszcza ciemne gatunki drewna z szerokimi, masywnymi futrynami są uważane za efektowne i eleganckie, choć mają tendencję do wizualnego pomniejszania wnętrz.

Nie tylko kolor – zwracaj uwagę na strukturę

ycipk-4id0x0

Choć już od dłuższego czasu drzwi wewnętrzne w naszych mieszkaniach nie muszą być obowiązkowo drewniane, to kolor i struktura drewna to nadal jeden z chętniej wybieranych wzorów. Sprawiają, że mieszkanie lub dom nabiera przytulnego charakteru i są uniwersalne pod kątem wzornictwa: drzwi imitujące drewniane pasują niemal do wszystkiego. Drzwi okleinowe są lekkie, wytrzymałe, tańsze od drewnianych, a lżejsze od nich i łatwiejsze w utrzymaniu. Z kolei od najtańszych produktów z kartonowym wypełnieniem o strukturze plastra miodu, różni je zdecydowanie lepsza jakość oraz odporność na wypaczanie, zadrapania i zabrudzenia. Takie drzwi także wybierzmy starannie i nie sugerujmy się tylko tym, że będą tańsze o 50 zł za sztukę od pozostałych w sklepie.

Aby nie popełnić gafy i nie wybrać błędnie, poza kolorem np. podłogi, futryn czy parapetów zwróćmy uwagę na to, czy nasze drzwi mają podobną fakturę, kolor i strukturę drewna co inne elementy wyposażenia i wykończenia mieszkania.

ycipk-4id0x0

Drzwi o wzorze drewna o płaskiej strukturze i nietypowej skali wzoru np. sęków nie będą pasować do podłogi z prawdziwych, stylowych desek.

Drzwi jak kameleon czy bohater wnętrza?

ycipk-4id0x0

Aby nie przytłoczyć małego pokoju lub ciemniejszych wnętrz, warto wybrać neutralny model drzwi. To subtelne rozwiązanie, które wkomponuje się jak kameleon do większości wnętrz, a do tego pozwoli zaoszczędzić, bo takie niemal niewidoczne drzwi bez problemu dostaniemy w atrakcyjnej cenie. Neutralne drzwi są uniwersalnym rozwiązaniem także na ukrycie nadprogramowego przejścia w starym budownictwie.

Remont ciemnego mieszkanie z korytarzem bez okien i dużą liczbą drzwi może się stać wręcz spektakularna, jeśli wymienimy ciężkie, stare drzwi na nowe i jasne, z dopasowanymi ościeżnicami. Idealne do gładkich ścian będą białe, proste drzwi. W zależności od wystroju i upodobań możemy wybrać matowe, półmatowe lub lakierowane. Najbardziej uniwersalne i praktyczne będą półmatowe.

Zasłonią, ale i doświetlą, kiedy trzeba

Drzwi dzielą przestrzeń i wyznaczają osobne pomieszczenia, ale mogą też pełnić funkcję doświetlającą. Przeszklenia mają wpływ na cenę skrzydeł, ale nawet niewielka szybka wpuści do ciemnego pomieszczenia odrobinę światła i urozmaici jednolite drzwi. Drzwi z rytmicznie umieszczonymi przeszkleniami w poziomie to jeden z najchętniej wybieranych modeli do nowoczesnych, eleganckich wnętrz.

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4id0x0

ycipk-4id0x0
ycipk-4id0x0