Jak dbać o pralkę, by przedłużyć sprawność urządzenia? Skuteczne domowe sposoby

Po co przepłacać, kupując drogie preparaty do czyszczenia, skoro w domowych porządkach możemy użyć produktów spożywczych, które są w każdym domu? Pod lupę bierzemy tym razem czyszczenie pralki.

Jak dbać o pralkę, by przedłużyć sprawność urządzenia? Skuteczne domowe sposoby
Źródło zdjęć: © Fotolia

27.07.2018 12:35

Ocet w pralce i jego zbawienne właściwości

#

Zapewne każda gospodyni słyszała o tym, że czyszczenie pralki za pomocą octu jest zadziwiająco skuteczne. Tak, to prawda. Ocet jest świetnym odkamieniaczem i doskonale niweluje nieprzyjemny zapach z pralki. A przy tym jest całkowicie naturalny. Jedyna wada to charakterystyczny, ostry zapach.
Co więcej, ocet nazywany jest często pogromcą brudu, gdyż bardzo dobrze usuwa wszelkie zabrudzenia i bakterie. Czyszczenie octem eliminuje powstawanie grzyba. Można go dodać również do prania w celu rozjaśnienia pożółkłych plam na ubraniach.

Jedynym minusem takiego zabiegu jest, wspomniany wcześniej, nieprzyjemny zapach unoszący się w okolicy pralki. Pomimo tego warto jednak skorzystać z octu, ponieważ produkt chroni on urządzenie przed osadzaniem się kamienia. Czyszczenie octem jest więc nie tylko polecane, ale wręcz wskazane.
Jeżeli jednak zapach octu zdecydowanie cię odstrasza, zobacz, z jakich innych środków możesz skorzystać, by wyczyścić pralkę.

Czyszczenie w praktyce

#

Zabierając się do czyszczenia, wystarczy wlać szklankę octu do komory na proszek i włączyć tzw. puste pranie. Można nim również przecierać gumowe elementy urządzenia. Takie mycie pralki wyeliminuje brud i bakterie.

Podobny efekt przynosi czyszczenie pralki sodą – to doskonały sposób na całkowitą dezynfekcję urządzenia. Odświeża ona wnętrze i niweluje przykry zapach z urządzenia. Wystarczy wsypać ¾ szklanki sody oczyszczonej do pojemnika na proszek i uruchomić pranie z pustym bębnem.

Skąd bierze się kamień?

#

Osadzający się w pralce kamień jest powszechnym utrapieniem. Skąd więc się bierze i jak można temu zapobiec? Główną przyczyną jest twarda woda oraz pranie w wysokich temperaturach. Kamień to nic innego jak związki magnezu i wapnia, które w trakcie podgrzewania tworzą osad wapienny. Nalot zalega na grzałce, filtrze oraz bębnie pralki – skracając jej żywotność. Naprawa tak zaniedbanego sprzętu może słono kosztować.

Nalot jest niebezpieczny dla każdej pralki. Nie dość, że ubrania szarzeją po praniu, to jeszcze elementy urządzenia narażone są na uszkodzenie. Aby temu zapobiec oraz przedłużyć żywotność pralki, ważne jest regularne usuwanie kamienia. I w tym wypadku pomogą sprawdzone domowe sposoby.

Kwasek cytrynowy kontra osad z kamienia

#

Oprócz octu i sody do dyspozycji mamy jeszcze kwasek cytrynowy. To niezwykle skuteczny pogromca kamienia. Stosuje się go dokładnie w taki sam sposób, ważne są jednak proporcje. Do jednego prania wykorzystuje się ok. 6 opakowań produktu, czyli ok. 120 gramów. Następnie należy uruchomić puste pranie.
Osad z kamienia nie ma najmniejszych szans, jeśli do walki z nim stanie kwasek cytrynowy. Metoda ta sprawdza się nie tylko w przypadku pralki, ale też we wszystkich urządzeniach, gdzie zbiera się osad z kamienia, np. w czajniku. Warto przeprowadzać taki zabieg co 2-3 miesiące.

Dlaczego warto czyścić pralkę?

#

Czyszczenie pralki jest konieczne z kilku prostych powodów. Po pierwsze, żeby wyeliminować nieprzyjemny zapach często wydobywający się z pralki. Po drugie, żeby pozbyć się powstałego w jej wnętrzu kamienia i zapobiec jego ponownemu osadzaniu się. Pielęgnacja urządzenia automatycznie wydłuża jego żywotność.
Mycie pralki domowymi sposobami nie jest jedyną metodą pielęgnacji. Warto pomyśleć też o zakupie filtra zmiękczającego wodę. Dzięki niemu osadzanie się kamienia w pralce zostanie znacznie zminimalizowane.

Źródło artykułu:Kalkulatory Budowlane
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)