Qaqwqwrqw

WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu

Jak dbać o akrylową wannę i brodzik?

Brodziki i wanny z akrylu cieszą się ogromną popularnością. Aby jednak wykonane z niego sprzęty zachowały swoje zalety przez wiele lat, warto pamiętać o kilku prostych zasadach i przeciwwskazaniach dotyczących pielęgnacji tego tworzywa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Odpowiednio czyszczony akryl gwarantuje wysoki poziom higieny, łatwość pielęgnacji oraz estetyczny wygląd łazienkowych sprzętów przez wiele lat.
Odpowiednio czyszczony akryl gwarantuje wysoki poziom higieny, łatwość pielęgnacji oraz estetyczny wygląd łazienkowych sprzętów przez wiele lat. (Shutterstock.com)
Qaqwqwrqw

Solidne brodziki akrylowe dostępne są na rynku już za 350-500 zł, a wanny z tego tworzywa - za 400-1000 zł. Trwałość i rozsądna cena to jednak nie jedyne zalety sprzętów wykonanych z tego materiału. Na ich korzyść przemawiają także niska waga oraz łatwość transportu i montażu. W polskich realiach, w których wciąż często sami realizujemy prace remontowe, ma to duże znaczenie. Dodatkowo, przyjemna w dotyku, "ciepła" powierzchnia gwarantuje komfort użytkowania. – Choć rzadko myśli się o tym. wybierając brodzik czy wannę, modele z akrylu są "cichsze” niż warianty emaliowane. Uderzenia strumienia o stal są dużo głośniejsze niż w przypadku tworzywa – dodaje Katarzyna Choniawko, ekspert firmy Aquaform. – Może mieć to szczególne znaczenie dla stosunków dobrosąsiedzkich w blokach lub jeśli niektórzy domownicy kąpią się, kiedy inni już śpią – tłumaczy. Co więcej, odpowiednio czyszczony, akryl gwarantuje wysoki poziom higieny, łatwość pielęgnacji oraz estetyczny wygląd przez wiele lat. Jak się z nim obchodzić i czego unikać?

Zabronione 3xA: amoniak, aceton, alkohol

Istotne znaczenie dla zachowania właściwości akrylu mają środki, których używasz do jego czyszczenia. – W przypadku akrylowych sprzętów należy unikać specyfików na bazie amoniaku, acetonu i alkoholu. Mogą one powodować zmatowienie powierzchni, skutkujące zwiększeniem ryzyka wnikania brudu – tłumaczy Katarzyna Choniawko. Wystrzegać się trzeba również proszków i mleczek zawierających kredę lub podobne ścierne składniki. Degenerują one gładką powierzchnię i są odpowiedzialne za powstawanie zarysowań, w których gromadzą się zanieczyszczenia i kamień. Bezpieczną alternatywą są środki takie jak płyn do mycia naczyń, mydło w płynie lub woda z octem albo sokiem z cytryny. Oczywiście na rynku można kupić również specjalne środki do pielęgnacji tego tworzywa. Bez problemu usuwają one nawet poważniejsze zabrudzenia i osady.

Qaqwqwrqw

Zabronione: ostre i gorące

Warto pamiętać, że - tak jak produkty o właściwościach ściernych - do akrylu nie nadają się również ostre gąbki i szczotki, które mogą zmatowić i porysować gładką powłokę. Warstwa wierzchnia stanowi o wysokim stopniu higieny i walorach estetycznych łazienkowego wyposażenia. Dlatego do jego pielęgnacji należy używać tylko miękkich ściereczek. Aby nie spowodować nadtopienia i poważniejszego uszkodzenia brodzika, wanny czy umywalki, na akrylu nie wolno kłaść rozgrzanej lokówki, prostownicy czy żelazka. Korzystne jest w tym kontekście to, że w razie powstania niewielkich zarysowań, pęknięć czy zmatowień spowodowanych mechanicznym uszkodzeniami proces renowacji jest bardzo prosty i tani. Wystarczy zakup odpowiedniego zastawu naprawczego, składającego się zazwyczaj z papieru ściernego, pasty polerskiej, płynnego akrylu oraz utwardzacza.

Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

Qaqwqwrqw