Jak dbać o akrylową wannę i brodzik?
Brodziki i wanny z akrylu cieszą się ogromną popularnością. Aby jednak wykonane z niego sprzęty zachowały swoje zalety przez wiele lat, warto pamiętać o kilku prostych zasadach i przeciwwskazaniach dotyczących pielęgnacji tego tworzywa.
02.02.2018 07:42
Solidne brodziki akrylowe dostępne są na rynku już za 350-500 zł, a wanny z tego tworzywa - za 400-1000 zł. Trwałość i rozsądna cena to jednak nie jedyne zalety sprzętów wykonanych z tego materiału. Na ich korzyść przemawiają także niska waga oraz łatwość transportu i montażu. W polskich realiach, w których wciąż często sami realizujemy prace remontowe, ma to duże znaczenie. Dodatkowo, przyjemna w dotyku, "ciepła" powierzchnia gwarantuje komfort użytkowania. – Choć rzadko myśli się o tym. wybierając brodzik czy wannę, modele z akrylu są "cichsze” niż warianty emaliowane. Uderzenia strumienia o stal są dużo głośniejsze niż w przypadku tworzywa – dodaje Katarzyna Choniawko, ekspert firmy Aquaform. – Może mieć to szczególne znaczenie dla stosunków dobrosąsiedzkich w blokach lub jeśli niektórzy domownicy kąpią się, kiedy inni już śpią – tłumaczy. Co więcej, odpowiednio czyszczony, akryl gwarantuje wysoki poziom higieny, łatwość pielęgnacji oraz estetyczny wygląd przez wiele lat. Jak się z nim obchodzić i czego unikać?
Zabronione 3xA: amoniak, aceton, alkohol
Istotne znaczenie dla zachowania właściwości akrylu mają środki, których używasz do jego czyszczenia. – W przypadku akrylowych sprzętów należy unikać specyfików na bazie amoniaku, acetonu i alkoholu. Mogą one powodować zmatowienie powierzchni, skutkujące zwiększeniem ryzyka wnikania brudu – tłumaczy Katarzyna Choniawko. Wystrzegać się trzeba również proszków i mleczek zawierających kredę lub podobne ścierne składniki. Degenerują one gładką powierzchnię i są odpowiedzialne za powstawanie zarysowań, w których gromadzą się zanieczyszczenia i kamień. Bezpieczną alternatywą są środki takie jak płyn do mycia naczyń, mydło w płynie lub woda z octem albo sokiem z cytryny. Oczywiście na rynku można kupić również specjalne środki do pielęgnacji tego tworzywa. Bez problemu usuwają one nawet poważniejsze zabrudzenia i osady.
Zabronione: ostre i gorące
Warto pamiętać, że - tak jak produkty o właściwościach ściernych - do akrylu nie nadają się również ostre gąbki i szczotki, które mogą zmatowić i porysować gładką powłokę. Warstwa wierzchnia stanowi o wysokim stopniu higieny i walorach estetycznych łazienkowego wyposażenia. Dlatego do jego pielęgnacji należy używać tylko miękkich ściereczek. Aby nie spowodować nadtopienia i poważniejszego uszkodzenia brodzika, wanny czy umywalki, na akrylu nie wolno kłaść rozgrzanej lokówki, prostownicy czy żelazka. Korzystne jest w tym kontekście to, że w razie powstania niewielkich zarysowań, pęknięć czy zmatowień spowodowanych mechanicznym uszkodzeniami proces renowacji jest bardzo prosty i tani. Wystarczy zakup odpowiedniego zastawu naprawczego, składającego się zazwyczaj z papieru ściernego, pasty polerskiej, płynnego akrylu oraz utwardzacza.