Jak chronić ogród bez chemii? Naturalne opryski na szkodniki i choroby roślin
W trosce o rośliny nie musisz sięgać po chemiczne opryski. Istnieje wiele sposobów na walkę ze szkodnikami i chorobami roślin w naturalny sposób. Przygotowanie ekologicznych preparatów jest bardzo proste, a większość składników z pewnością masz w swoim domu. Zobacz, jak dbać o ogród bez chemii.
10.06.2021 10:30
Szkodniki, grzyby i choroby roślin to zmora wielu właścicieli ogrodów. Chcąc pozbyć się problemu skutecznie i uratować zaatakowane rośliny, często sięgamy po radykalne środki. Co prawda chemiczne substancje dobrze radzą sobie z intruzami w ogrodzie i skutecznie zwalczają bakterie oraz grzyby, które są przyczyną wielu dolegliwości roślin, ale ich działanie niesie też wiele negatywnych skutków dla otoczenia.
Warto pamiętać, że regularne stosowanie pestycydów, fungicydów, herbicydów i innych środków przeznaczonych do ochrony zieleni ma także istotny wpływ na nasze zdrowie. W hodowlach przemysłowych trudno obejść się bez takich rozwiązań, jednak pielęgnacja przydomowego ogródka nie zawsze wymaga użycia chemii. Szkodliwe preparaty możesz zastąpić naturalnymi składnikami, które odstraszają niechcianych gości, nie wpływając przy tym na równowagę środowiska. Przedstawiamy siedem naturalnych, w pełni bezpiecznych preparatów na insekty, chwasty i bakterie roślin. Wypróbuj je, a przekonasz się, że są równie skutecznie, jak chemiczne opryski.
Zioła – doskonały sposób na insekty, grzyby oraz pleśń
Wśród ekologicznych preparatów do pielęgnacji ogrodu prym wiodą napary ziołowe. Ich zapach oraz intensywny smak skutecznie odstrasza szkodniki, a dzięki właściwościom leczniczym ziołowych mikstur osłabione rośliny szybko wracają do zdrowia i znów cieszą nas pięknym wyglądem. Które rośliny sprawdzą się jako naturalny zamiennik chemicznych oprysków? W walce z pleśnią, chlorozą, inwazją mszyc, przędziorków lub tarczników sięgaj po gnojówkę z pokrzywy. W jej liściach skrywa się wiele cennych mikroelementów, które dodatkowo wzmocnią osłabione rośliny. Do przygotowania takiego preparatu potrzeba 1 kg pokrzywy. Zioła zalewamy 10 l wody, przykrywamy gazą i odstawiamy do fermentowania. Po ok. 2 tygodniach nawóz jest gotowy do użycia. Przed zastosowaniem należy rozcieńczyć gnojówkę wodą w proporcjach 1:10 do oprysku, albo 1:20 do podlewania.
W walce z mszycami warto sięgnąć po wywar z aksamitki. Do przygotowania naparu potrzebujemy 500 g suszu i 5 l wrzącej wody. Po upływie 48 godzin mikstura jest gotowa do użycia. Równie skuteczny w walce ze szkodnikami jest tymianek. Jego intensywny zapach świetnie odstrasza insekty żerujące w liściach kapusty, jak np. pętnówka kapustnica. 150 g tymianku wystarczy zalać 5 l wrzątku i odstawić do wystygnięcia. Przestudzony płyn można stosować zarówno do oprysków, jak i do podlewania zainfekowanych roślin.
Twoją zmorą są krety i nornice? Sięgnij po gnojówkę z czarnego bzu, który bardzo skutecznie odstrasza szkodniki. Do przygotowania preparatu wystarczy 100 g świeżych lub suszonych liści oraz kwiatów czarnego bzu. Zalej je wodą i odstaw na kilka dni do fermentacji. Miksturę należy wlewać bezpośrednio do nor i tuneli wykopanych przez zwierzęta.
Czosnek i cebula – skuteczny lek na bakterie, grzyby i mszyce
Cebula i czosnek to wszechstronne środki w walce z problemami roślin – zwalczają infekcje bakteryjne, zapobiegają atakom grzybów i odstraszają insekty, w szczególności uporczywe mszyce. Do przygotowania cebulowej mikstury potrzebujemy ok. 200 g łusek z cebuli i 10 l wody. Żeby preparat nabrał mocy, musi gotować się min. Przez 30 minut. Przestudzony wywar można rozpylać na roślinach i zainfekowanych grządkach.
Przygotowanie wyciągu z czosnku jest równie proste. 250 g zmielonych ząbków czosnku zalej 10 l wody i wymieszaj. Po 15 minutach odcedź płyn. Miksturę do oprysku uzyskasz mieszając wywar z wodą w proporcji 1:1.
Soda oczyszczona – zwalcza mączniaki i grzyby
Soda oczyszczona to nieoceniona broń w walce z mączniakiem oraz grzybami wywołującymi czarną plamistość liści. Do przygotowania oprysku wystarczy 50 g sody. Rozpuść proszek w 5 l wody i porządnie wymieszaj. Roztwór sodowy należy rozpylać na zainfekowanych roślinach przez ok. 10 dni. O działaniu preparatu świadczy ciemnienie białego nalotu z sody.
Szare mydło – tajna broń w walce z mszycami i gąsienicami motyli
Skutecznym sposobem na szkodniki jest także zwykłe szare mydło. Roztwór mydlany odstrasza mszyce, przędziorki, wełnowce i gąsienice motyli. Jak przygotować taką miksturę? Kostkę zwykłego, szarego mydła zetrzyj na tarce i rozpuść w 5 l wody. Preparat rozpylaj na roślinach dotkniętych działaniem szkodliwych insektów – mydlany smak z pewnością zniechęci je do dalszej uczty w ogrodzie.
Zobacz także
Tytoń – odstrasza mszyce, miodówki i mączliki
Skuteczną bronią w walce o piękny ogród są także liście tytoniu. Ich zapach szczególnie odstrasza mszyce, mączliki i miodówki, które lubią urzędować na naszych roślinach. Do przygotowania naparu potrzebujesz 500 g liści tytoniu (możesz też wykorzystać wkład z papierosów)
i 5 l wrzącej wody. Miksturę należy parzyć pod przykryciem przez 24 godziny. Po upływie tego czasu tytoniowy preparat jest gotowy do użycia. Rozcieńcz go wodą w proporcjach 1:2, a następnie spryskaj nim rośliny zaatakowane przez szkodniki. Ważna informacja: po zastosowaniu kuracji na bazie liści tytoniu należy zachować tydzień karencji.
Drożdże – skuteczny sposób na grzyby i pleśń
Drożdże to nie tylko atrybut piekarzy, ale także pomocny środek w walce z chorobami roślin. Drożdże skutecznie zwalczają pleśń i grzyby, dlatego warto stosować je w trosce o zdrowy i piękny ogród. Do przygotowania roztworu wystarczy 50 drożdży. Rozpuść je w 5 l ciepłej wody odstaw na chwilę i kiedy preparat będzie zupełnie przestudzony, rozpyl na roślinach dotkniętych grzybem i pleśnią.
Woda ze świeżym mlekiem – zwalcza mszyce
W walce z inwazją mszyc warto sięgnąć po miksturę na bazie świeżego mleka krowiego. Szkodniki wyjątkowo nie lubią mlecznego zapachu, więc oprysk takim preparatem skutecznie je odstraszy i zapobiegnie dalszym harcom w ogrodzie. Skuteczność tej metody w dużej mierze zależy od świeżości mleka. Najlepiej sięgnąć po świeże mleko prosto od krowy, bo ma najintensywniejszy aromat i smak, którego mszyce tak bardzo nie lubią. Mleko pasteryzowane z kartonu nie posiada takich właściwości, dlatego opryskiwanie nim roślin może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Jeżeli jednak masz dostęp do świeżego mleka, warto wypróbować tę metodę. Przyrządzenie mikstury do oprysku jest bardzo proste: wymieszaj mleko razem z wodą w proporcjach 1:1. Przygotowany preparat rozpyl na grządkach zaatakowanych przez mszyce. Zabieg powtarzaj kilka razy, a zobaczysz, że niechciani lokatorzy wreszcie znikną.