Jadalnia w wersji mikro. Co zamiast stołu do kuchni?
05.11.2016 | aktual.: 23.03.2017 14:01
Kto nie lubi celebrować posiłków w gronie rodziny i znajomych? Nie zawsze jednak jest szansa, by w domu mogła powstać jadalnia z prawdziwego zdarzenia. Ba! Nie w każdej kuchni zmieści się stół choćby dla dwóch osób. Jak zaaranżować kącik jadalniany na małym metrażu?
Kto nie lubi celebrować posiłków w gronie rodziny i znajomych? Nie zawsze jednak jest szansa, by w domu mogła powstać jadalnia z prawdziwego zdarzenia. Ba! Nie w każdej kuchni zmieści się stół choćby dla dwóch osób. Jak zaaranżować kącik jadalniany na niewielkim metrażu?
Stół rodem z babcinej kuchni - dla większości tylko marzenie. W małych mieszkaniach to pomieszczenie jest na ogół niewielkie lub wręcz zastępowane przez aneks. Pół biedy, jeśli kuchnia jest połączona z salonem. Wtedy na ich styku znajdzie się niekiedy miejsce na stół lub pełniącą również jego funkcję wyspę kuchenną. W pozostałych przypadkach trzeba jednak podejść do sprawy bardziej twórczo i zaaranżować jadalnię w inny sposób. Opcji jest przynajmniej kilka. Wybór każdej z nich może być jednak ograniczony przez układ czy proporcje pomieszczenia. Nie każda mała kuchnia ma wybór, czasem pozostaje tylko jedno rozwiązanie. Zawsze jednak lepsze to niż nic.
Zobacz też: Płacisz dużo za ogrzewanie? To rozwiąże problem!
Z ogranicznikem przestrzeni
Jeśli masz na tyle wąską kuchnię, że zabudowa meblowa może być usytuowana tylko wzdłuż jednej ściany, pomyśl o zamontowaniu wąskiego blatu po drugiej stronie. By przy nim wygodnie zjeść, wystarczy, by miał głębokość 30 cm. Przykładowo blat o długości trzech metrów pozwoli wygodnie zasiąść do obiadu nawet 5 osobom niemal jak przy stole. Nie musisz na stałe ustawiać pod nim krzeseł - wystarczą składane hokery, które na czas nieużywania zawiesisz (na hakach) na ścianie pod blatem czy schowasz za drzwiami kuchni. Taka jadalnia praktycznie nie zajmuje miejsca!
Zobacz też: Płacisz dużo za ogrzewanie? To rozwiąże problem!
Na zawołanie
Jeśli mimo szczerych chęci blat wzdłuż jednej ze ścian nie ma możliwości zaistnieć jako jadalnia, zastąp go składanym stołem. Będzie on pojawiał się tylko podczas posiłków, pozostałą część dnia będzie natomiast wisiał płasko na ścianie, nikomu nie przeszkadzając. Jego stabilność po rozłożeniu zapewnią specjalne wsporniki, znajdujące punkt podparcia na ścianie. Takie rozwiązanie poleca się szczególnie dla dwojga użytkowników. Tego typu konstrukcja jest bowiem na ogół mniej odporna na obciążenia niż stół o podobnej powierzchni. Złożony stolik może również na stałe tworzyć wąską półkę, na której znajdzie się miejsce na solniczkę i pieprzniczkę, serwetnik czy dekorację umilającą wspólne posiłki.
Zobacz też: Płacisz dużo za ogrzewanie? To rozwiąże problem!
Jak matrioszka
Alternatywą dla stołu składanego jest wysuwany. Tego typu mebel można zlecić na zamówienie lub wykonać go samodzielnie. Dodatkowy blat umieszcza się między zasadniczym blatem roboczym i szafkami, nieco niższymi od pozostałych. Wystarczy zamontować po bokach blatu prowadnice. Stabilności takiej wysuwanej jadalni dodają zaopatrzone w kółka nóżki widoczne od frontu zabudowy.
Zobacz też: Płacisz dużo za ogrzewanie? To rozwiąże problem!
W jednej linii
Niekiedy stół w kuchni można zastąpić przedłużeniem blatu. Może znajdować się on na tej samej wysokości co roboczy albo być od niego nieco niższy, co pozwoli wyraźniej wyodrębnić strefę jadalni. Jeśli będzie odpowiednio długi, zmieścisz pod nim nawet 3-4 taborety, które na czas posiłku posłużą do siedzenia. Warto, by dodatkowo miały one funkcję schowków, co nie będzie znacząco ograniczało przestrzeni do przechowywania pod blatem. W koszach pod siedziskami można przechowywać rzadziej używane sprzęty albo warzywa (ziemniaki, marchew itp).
Zobacz też: Płacisz dużo za ogrzewanie? To rozwiąże problem!
Pod oknem
Ponieważ pod oknem w kuchni zazwyczaj jest usytuowany kaloryfer, nie zawsze zabudowuje się tę przestrzeń szafkami. Tymczasem nawet niewielki parapet można niekiedy przedłużyć, tworząc niezwykle przyjemnie miejsce do spożywania posiłków z widokiem na okolicę. Taka jadalnia z niewielkim stołem zapewni sposobność zjedzenia obiadu przynajmniej dwóm osobom siedzącym w jednej linii. Parapet w formie blatu można też wyprowadzić, nadając mu trójkątny, nawet asymetryczny kształt, by domownicy mogli przy nim usiąść niemal twarzą w twarz. Nikt w końcu nie powiedział, że stół musi mieć regularną formę.
Zobacz też: Płacisz dużo za ogrzewanie? To rozwiąże problem!