Trwa ładowanie...
29-06-2016 14:31

Inwestowanie w mieszkanie bez podstawowych instalacji - warto?

Jakie są warunki mieszkaniowe, w których żyją Polacy? Niestety wnioski płynące z raportów na ten temat nie brzmią optymistycznie. Około 5,5 mln obywateli mieszka w tzw. warunkach substandardowych, czyli bez dostępu do podstawowych instalacji, są przeludnione bądź znajdują się w złym stanie technicznym.

Inwestowanie w mieszkanie bez podstawowych instalacji - warto?Źródło: tishomir / Shutterstock.com
d31a914
d31a914

Jakie są warunki mieszkaniowe, w których żyją Polacy? Niestety wnioski płynące z raportów na ten temat nie brzmią optymistycznie. Około 5,5 mln obywateli mieszka w tzw. warunkach substandardowych, czyli bez dostępu do podstawowych instalacji, są przeludnione bądź znajdują się w złym stanie technicznym.

Takie wnioski płyną z raportu fundacji Habitat for Humanity. Z szacunków tej organizacji wynika, że mieszkań jest po prostu za mało. Jeden z głównych problemów to przeludnienie. Na 1000 mieszkańców przypada 360 lokali, średnia europejska jest o 100 mieszkań wyższa. W Niemczech proporcja ta wynosi 500 mieszkań na 1000 obywateli.

Zła jakość polskich mieszkań

Z Diagnozy Społecznej z listopada 2015 roku wynika, że 17,4 proc. mieszkań w naszym kraju nie posiada ciepłej bieżącej wody, 5,2 proc. nie jest wyposażone w łazienkę z wanną lub prysznicem, a 4 proc. bez ustępu spłukiwanego bieżącą wodą. Gospodarstwa domowe niemające w mieszkaniach ciepłej wody bieżącej znajdują się przede wszystkim w województwie warmińsko-mazurskim i lubuskim (odpowiednio 32 i 26 proc. mieszkań w tych województwach nie miało ciepłej bieżącej wody).

W raporcie podkreślono, że problem ten dotyczy głównie gospodarstw domowych na wsiach. Co ciekawe jednak – choć autorzy raportu podkreślają, że w ostatnich czterech latach we wszystkich klasach miejscowości zamieszkania zaszła w zasadzie poprawa w wyposażeniu mieszkań w analizowane instalacje, to nie dotyczy to miast o liczbie mieszkańców 200-500 tys. w przypadku ustępu spłukiwanego bieżącą wodą oraz w przypadku łazienki z wanną lub prysznicem.

Ponad 2 miliony mieszkań bez ciepłej wody

Choć ogólne warunki mieszkaniowe Polaków się poprawiają, powyższe dane mogą szokować. Dotyczą one przecież tysięcy ludzi. Całościową sumę mieszkań w Polsce szacuje się na niecałe 14 mln. Jeśli przyjąć dane statystyczne z Diagnozy Społecznej, oznaczałoby to, że ponad 560 tysięcy to nieruchomości pozbawione toalet, zaś blisko 2,5 mln nie ma ciepłej, bieżącej wody!

d31a914

Nic dziwnego, że we wszelkich unijnych rankingach pod względem mieszkalnictwa okupujemy dolne partie tabeli. Przykładowo - jak wynika z danych Eurostatu, średnio 17 proc. obywateli Unii Europejskiej mieszka w przeludnionych mieszkaniach. W Polsce odsetek ten jest niemal 3 razy wyższy (46,3 proc.).

Mieszkania bez toalet to niestety często domena starego budownictwa, z reguły komunalnego, które w naszych warunkach ciągle jest niedokapitalizowane. Gmin nie stać na odpowiednio dużą liczbę takich lokali oraz zapewnienie w nich przyzwoitych warunków.

Jak bardzo brak podstawowych instalacji uderza w cenę nieruchomości?

Przede wszystkim takie mieszkania z góry należy uznać za kompletnie zdekapitalizowane, a więc do kapitalnego remontu.

d31a914

Z danych ofertowych WGN wynika, że tego typu nieruchomości są przeciętnie o 50-70 proc. tańsze w porównaniu z lokalnymi średnimi cenowymi. Przykładem może być jedna z ofert w Chorzowie wystawiona w cenie 1200 zł od metra. Na rynku wtórnym przeciętne ceny w tej lokalizacji oscylują w przedziale 3200-3500 zł/ mkw.

We Wrocławiu świetnie zlokalizowane mieszkanie do kapitalnego remontu, położone w ścisłym centrum, zaledwie kilkaset metrów od rynku, jeden z oferentów wystawił za 4900 zł/mkw. Ceny ofertowe w takiej lokalizacji potrafią sięgać jednak nawet 8 tys. zł.

d31a914

Co zrobić z mieszkaniem pozbawionym podstawowych instalacji

Remont takiej nieruchomości będzie wymagał sporych nakładów finansowych, ale też poświęcenia czasu i energii na formalności. Z punktu widzenia prawa budowlanego jest to już przebudowa mieszkania. Wymaga więc projektu i pozwolenia. Jeśli będzie ingerować w części wspólne nieruchomości, konieczna będzie zgoda wspólnoty mieszkaniowej. Jeżeli lokal jest komunalny, na takie prace musi zgodzić się gmina.

Mimo wszystko gra jest warta świeczki. W tego typu nieruchomości inwestują ci, którzy są zainteresowani rynkiem najmu bądź późniejszą odsprzedażą z zyskiem. Mieszkanie do remontu w świetnej lokalizacji może być takim inwestycyjnym strzałem w dziesiątkę. Zanim jednak podejmiesz decyzję, w przypadku nieruchomości zdekapitalizowanej zdobądź jak najwięcej informacji dotyczących jej rzeczywistej wartości. Dobrze jest skorzystać z usług fachowego rzeczoznawcy, a także skonsultować się z przedstawicielami branży budowlanej, którzy sporządzą kosztorys. Warto też wypytać o stan techniczny budynku i ogólne możliwości w zakresie przebudowy pomieszczeń itp.

Symulacja kosztów i ewentualnych szacowanych przychodów ze sprzedaży powinna dać odpowiedź w zakresie opłacalności przedsięwzięcia.

Jeżeli planujesz zakup nieruchomości i chcesz nawiązać kontakt z firmami, które dopasują ofertę mieszkaniową do Twoich potrzeb, wypełnij krótki formularz. Napisz czego potrzebujesz, a firmy same zgłoszą się do Ciebie.

Monika Prądzyńska, Dział Analiz WGN

d31a914
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31a914