Ile może nas kosztować wymiana okien?

Ile może nas kosztować wymiana okien?
Źródło zdjęć: © PRACOWNIE WNĘTRZ KODO / homebook.pl

26.10.2017 | aktual.: 27.10.2017 11:13

Niebotyczne rachunki za prąd? Kiepska wentylacja pomieszczeń? Stale niedogrzane wnętrza, mimo, że pokrętła kaloryferów są na maksimum? Oto wyraźne sygnały, że wymiana okien zbliża się wielkimi krokami! Wiele osób obawia się przeprowadzenia podobnej inwestycji, ze względu na wysokie koszty, jednak w ogólnym rozrachunku warto. Przy złej jakości i niedokładnym montażu, przez okna może uciekać nawet 30 proc. ciepła.

Większość osób planując wymianę okien zastanawia się, na który wariant postawić: drewniany czy plastikowy. Jak się okazuje, oba rodzaje mogą mieć takie same parametry. Zasadniczymi różnicami pomiędzy nimi są jednak design i cena. Ile zatem może kosztować cię wymiana okien? Jak plasują się ceny rynkowe produktów i ile zapłacisz za ich montaż?

1 / 6

Standardowe okna - jaka jest różnica cenowa pomiędzy modelami PCV a drewnianymi?

Obraz
© Nowe4Ściany / homebook.pl

Okna drewniane są powszechnie uważane za produkt ekskluzywny, przez co stanowią około 15 proc. rynku stolarki otworowej. Powoduje to jednak, że są zazwyczaj droższe od okien PCV o około 10-15 proc. Oczywiście, ilu producentów, tyle ofert, radzimy zatem dokładnie przeanalizować co najmniej kilka z nich.

2 / 6

Przedziały cenowe okien PCV

Obraz
© zaneta-jastrzebska / homebook.pl

Oprócz materiału z jakiego wykonane jest okno, bardzo istotną kwestią pozostaje również jego wielkość. Jednymi z najczęściej wybieranych okien okazują się modele rozwierno-uchylne liczące sobie 1460 x 1130 mm. Uśrednione ceny standardowych wariantów wykonanych z PCV wahają się od około 700 do 1000 zł. Okna drewniane są oczywiście droższe, dlatego ich uśrednione ceny mogą wynosić od 1000 do 1400 zł. Ostateczna cena zależy od renomy producenta, a także rodzaju i koloru drewna, z jakiego wykonane zostało okno.

3 / 6

Za co dopłacisz decydując się na szyby o podwyższonym standardzie

Obraz
© Nowa Papiernia / homebook.pl

Cena okien rośnie wraz z wymaganiami domowników. Jednym z najczęstszych zamówień dodatkowych są szyby antywłamaniowe. Za okna wyposażone w szyby P4 możesz zapłacić nawet 350 zł/mkw więcej, zaś w P2, około 110-300 zł/mkw. Specjalne szyby samoczyszczące wygenerują dodatkowy koszt na poziomie około 300 zł/mkw, natomiast wariant dwukomorowy - 125 zł/mkw. Wiele osób decyduje się także na wysokojakościowe szyby o podwyższonych parametrach izolacyjności akustycznej, które mogą kosztować nawet o 750 zł/mkw więcej! Taki wybór jest wskazany, kiedy okna wychodzą na ruchliwą ulicę - zwłaszcza, jeśli jest to część sypialniana mieszkania.

4 / 6

Niuanse okien o drewnianych profilach

Obraz
© ZAZA studio / homebook.pl

O ile materiał jakim jest PCV ma zazwyczaj zbliżone parametry, o tyle drewno potrafi mieć wiele "twarzy". Gatunki najbardziej pospolite i szybciej rosnące są tańsze; drewno szlachetniejsze i egzotyczne - droższe. Najczęściej stosowanym drewnem rodzimym do produkcji okien jest drewno sosnowe, które mimo przystępnej ceny charakteryzuje się wysoką trwałością i wytrzymałością. Inne, nieco droższe, ale równie chętnie stosowane, to m.in. świerk, modrzew, dąb, meranti czy majau.

5 / 6

Za co dopłacamy w oknach drewnianych

Obraz
© 3deko / Homebook.pl

Wiele osób decyduje się dopłacić do drewnianych okien, które gwarantują ochronę przeciwpożarową. PCV jest samogasnące i nie rozprzestrzenia ognia, natomiast drewno można zabezpieczyć preparatami ogniochronnymi, które utworzą powłokę utrudniającą dostęp tlenu do ogrzewanej powierzchni i ograniczą emisję palnych produktów z drewna. Wówczas koszt okien wzrasta o dodatkowe 10-15%.

6 / 6

Ile za montaż

Obraz
© Pracownia Architektury Wnętrz Hanny Hildebrandt / homebook.pl

Jeżeli wymieniasz okna, musisz liczyć się również z kosztami demontażu starych modeli, a także pracami dodatkowymi, takimi jak obróbka otworów okiennych czy montowanie parapetów. Ale zacznijmy od początku. Wiele firm oferuje darmowy transport zakupionych okien, dlatego tym nie powinieneś się martwić. Koszty zaczynają się dopiero przy rozpoczęciu konkretnych prac. Firmy zazwyczaj podsumowują demontaż i montaż jedną ceną. Co ciekawe, w różnych województwach stawki bywają rozmaite. Najniższe ceny to około 20 zł/mb, natomiast najwyższe, 26 zł/mb. Do tego dochodzi obróbka otworów okiennych wraz z materiałem. Tutaj ceny wahają się zazwyczaj od 77 zł/mb do 83 zł/mb. Kolejne koszty związane są z parapetami. Jeśli chodzi o parapety wewnętrzne, uśredniony przedział cenowy to 500-55 zł/mb, natomiast zewnętrzne, 72-76,00 zł/mb.

Materiał pojawił się w serwisie dzięki uprzejmości Homebook.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)