Trwa ładowanie...

Ile miejsca powinno być w kuchni? Jakie rozwiązania do przechowywania wziąć pod uwagę?

Często narzekamy na niewystarczającą ilość miejsca w kuchni. Do problemu należy podejść kompleksowo – wykorzystajmy najlepsze systemy do przechowywania, a wtedy nawet w najmniejszej pomieścimy naszą zastawę i sprzęt kuchenny.

Ile miejsca powinno być w kuchni? Jakie rozwiązania do przechowywania  wziąć pod uwagę?Źródło: Studio Dearborn
d4j29cy
d4j29cy

Dobra organizacja przestrzeni, to niełatwa sztuka. W kuchni odczujemy to szczególnie, jeśli lubimy gotować i ciągle wzbogacamy jej wyposażenie. Jednak rynek wychodzi nam z pomocą. Na szczęście producenci systemów do przechowywania nie próżnują. Wciąż pojawiają się coraz lepsze rozwiązania. Jakie warto zastosować w swojej kuchni, aby utrzymać w niej porządek?

Szafki i szuflady

Szafki z szufladami sprawdzają się o wiele lepiej niż tradycyjne półki. Dzięki temu, że je wysuwamy, zyskujemy dostęp do całej ich zawartości. Nie musimy po omacku szukać danej rzeczy jak często się to zdarza w przypadku półek. W tych najgłębszych przechowujmy garnki czy patelnie, w płytkich – sztućce, talerze i to, z czego korzystamy najczęściej.

Organizer do sztućców to podstawa – wydzielone sekcje pozwalają utrzymać w porządku noże, łyżki i łyżeczki, widelce i widelczyki. Mamy do wyboru wkłady z wielu gatunków drewna, plastiku oraz różnych tworzyw sztucznych. Bardzo ładnie wyglądają te wykonane z naturalnego drewna bambusowego.

d4j29cy

Do tego są bardzo wytrzymałe i odporne na odkształcenia i wilgoć. Dostępne są organizery, których wielkością oraz ilością przegródek możemy manewrować w miarę potrzeb.

Co z resztą przedmiotów? Posegregujmy je tak jak sztućce. Do dyspozycji mamy wiele wkładów o różnych wymiarach. Wybierzmy te, których wielkość, kształt oraz liczba przegródek będzie odpowiadać naszym potrzebom. W otwartych szafkach zainstalujmy wieszaki na kubki i filiżanki.

W zamykanych szafkach i szufladach koniecznie zastosujmy kosze wysuwne. System cargo to must have wyposażenia każdej kuchni. To nieodłączny element wszystkich szafek – niskich i wysokich.

Porządek na wierzchu

Z niektórych rzeczy korzystamy tak często, że nie chcemy ich chować głęboko w szafkach. Blok na noże możemy postawić w każdym miejscu na blacie. Jego elegancka bryła w formie walca dodaje klasy pomieszczeniu, a masa, z której powstało wnętrze bloku chroni noże przed tępieniem. Takie wyposażenie jest dostępne w kilku wersjach kolorystycznych.

Przyprawy trzymajmy w specjalnie przeznaczonych do tego celu pudełkach. Dzięki temu, że są one przezroczyste, bez problemu możemy zobaczyć ich zawartość. Dobrze sprawdzają się takie z regulowanym dozownikiem.

d4j29cy

Chleb trzymany w szafce zawsze zostawia po sobie dużo okruchów, które trudno później posprzątać. Dlatego pieczywo przechowujmy w chlebaku. Nie dość, że jest ładny, to do tego funkcjonalny. Bywa, że pokrywka pojemnika świetnie spisuje się w roli… deski do krojenia.

Ład na ścianie

Ściana to też przestrzeń, którą warto wykorzystać. Pomyślmy o uchwycie na ręczniki papierowe, papier do pieczenia oraz folię aluminiową. To niezwykle wygodne rozwiązanie. Dzięki ostrzom, w które zaopatrzony został uchwyt, możemy łatwo użyć tyle tworzywa, ile potrzebujemy. Nawet w przypadku stojaka na wino znajdzie się miejsce na ścianie!

Jeśli narzekacie na brak wolnej przestrzeni, musicie wiedzieć, że na rynku są obecne specjalne wieszaki przeznaczone do montażu na drzwiach. Powiesimy na nich fartuszki i ścierki, znajdzie się tam też miejsce na… kilka naczyń.

d4j29cy

Nie zapominajmy o relingach! To nieodzowny element nowoczesnej kuchni. Na listwie magnetycznej umocujmy to, co chcemy mieć pod ręką: chochle, łopatki czy ulubione noże.

Kosz na śmieci

Zazwyczaj znajduje się w szafce pod zlewem. Chcemy, żeby był wygodny, higieniczny oraz ułatwiał segregowanie odpadów. W tym celu powinien być podzielony na komory, które to umożliwią.

Jeśli mamy ogród, koniecznie rozważmy zakup kompostownika. Wielkością dopasujemy go do kosza na śmieci. Gdy już zostanie napełniony, zawartość wykorzystamy do nawożenia ziemi w ogrodzie.

Divine Design + Build
Źródło: Divine Design + Build

Jeśli każdy centymetr szafki mamy już zajęty, zdecydujmy się na kosz wolnostojący. Na szczęście mamy do wyboru śmietniki, których design jest dopieszczony w każdym szczególe, dzięki czemu kosz na odpady może być taką samą ozdobą kuchni jak toster czy czajnik elektryczny. Szczególnie dobrze prezentują się te nawiązujące swoją stylistyką do lat 50.

d4j29cy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4j29cy