Grzejniki są na tyle ważnym i oczywistym elementem wystroju, że nie zwracamy na nie większej uwagi. Tymczasem zarówno w kuchni, jak i łazience mogą pełnić funkcję dekoracyjną. Jakie grzejniki mamy do wyboru? Jak grać ich formami i kolorami? Na jakie dodatkowe funkcje zwrócić uwagę?
W pełni dopasowane do innych elementów wystroju albo jako ciekawy kontrapunkt – do wyboru mamy co najmniej dwa sposoby na wprowadzenie grzejników do aranżacji. Największe pole do popisu zapewniają grzejniki montowane w górnej części ściany. Ale również w przypadku tych zawieszonych bliżej podłogi można zdecydować się na nieoczywiste rozwiązania.
Wymiary grzejnika i odległość od podłogi oraz parapetu
Grzejnik montowany pod oknem powinien być o ok. 20–30 cm krótszy niż długość parapetu lub wnęki podokiennej. Taki wygląda najbardziej estetycznie. Warto też zachować odpowiednią odległość zarówno od parapetu, jak i podłogi – najlepiej, gdy wynosi ona ok. 10 cm. Do wyboru mamy mnóstwo wymiarów grzejników, uwzględniamy także jego moc odpowiednio do potrzeb. Standardowe wysokości grzejnika to 30, 60 i 90 cm, a długości – od 40 cm nawet do 300 cm.
Grzejnik łazienkowy – gdzie go zamontować?
Zwykle grzejniki łazienkowe mają formę drabinek i służą przy okazji do suszenia mokrych ubrań czy ręczników. Jeśli w łazience nie ma okna, grzejnik montuje się tam, gdzie może dochodzić do największych strat ciepła – czyli w pobliżu drzwi. Nie należy umieszczać grzejnika pod kratką wentylacyjną, ponieważ zasysa ona ciepłe powietrze – a to oznacza stratę energii. Także odległość od wanny i umywalki powinna być jak największa. Wskazana odległość grzejnika od podłogi powinna wynosić ok. 10 cm. W praktyce jednak grzejniki często montuje się wyżej.
Grzejnik łazienkowy ścienny lub w formie stojaka
Najpopularniejsze rozwiązanie do łazienek to grzejniki ścienne w formie drabinek. To o tyle praktyczna opcja, że na takim grzejniku szybko wysuszymy mokre tkaniny. Może być on podłączony do instalacji centralnego ogrzewania, dodatkowo ogrzewany prądem albo w pełni zasilany energią elektryczną. Alternatywę dla grzejnika ściennego stanowią stojaki, czyli urządzenia montowane prostopadle do ściany. Sprawdzają się jednak w większych łazienkach (w małych mogłyby przeszkadzać na co dzień).
Grzejniki do kuchni i łazienek dopasowane do wystroju
Jeśli marzy nam się aranżacja spójna, harmonijna, w której wszystkie elementy wystroju do siebie pasują, wybierzmy grzejnik nawiązujący formą i kolorem do zabudowy meblowej, a w przypadku łazienki także do ceramiki (wanna, umywalka, brodzik). Do mebli nowoczesnych o prostych formach najlepiej dobrać grzejnik o identycznej barwie, prostopadłościenny bądź kwadratowy. Jeśli zabudowa jest lekka i modułowa, dobrze sprawdzi się grzejnik drabinkowy. Nowoczesne urządzenie warto wyraźnie wyeksponować na tle ściany, stawiając na kontrastową barwę.
Grzejniki jako wyróżniające się dekoracje ścienne
A może by tak połączyć walory praktyczne i dekoracyjne? To bardzo łatwe w przypadku grzejnika! Pierwsza opcja: ciekawa forma. Grzejnik może wyglądać jak ażurowa dekoracja przypominająca najlepsze dzieła rzemiosła z obszaru metaloplastyki. W nowoczesnych aranżacjach świetnie sprawdzą się geometryczne łamańce albo grzejniki zbudowane z cienkich rurek, tworzących wyróżniający się element wystroju. Druga możliwość to przykuwający wzrok kolor. Grzejnik może być żółty, czerwony, pomarańczowy czy niebieski. W kuchni i łazience urządzonej w stonowanych kolorach (biel, szarość, beż, drewno) może być jedyną ozdobą w wyrazistym kolorze.
Grzejnik z dodatkowymi funkcjami
Grzejniki wielofunkcyjne polecane są zwłaszcza do małych pomieszczeń, gdzie każdy centymetr powierzchni jest na wagę złota. Jakie modele mamy do wyboru?
Grzejnik z lustrem – zwierciadło montowane na froncie grzejnika nie wpływa na jego walory grzewcze. Ponadto pozwala optycznie powiększyć pomieszczenie, wprowadza też do niego więcej światła.
Grzejnik z wieszakami – wysuszymy na nim więcej tkanin. Oprócz tego możemy na nim na stałe wieszać ręczniki, nie potrzeba wtedy innych haczyków.
Grzejnik z fototapetą lub nadrukiem – przypomina obraz, plakat, grafikę. Zyskujemy więc ogrzewanie i dekorację ścienną w jednym. W ten sposób można zresztą sprytnie ukryć grzejnik za ilustracją.
Grzejnik z półką – jeśli jest zamontowana na samej górze, dodatkowo podnosi walory grzewcze urządzenia. Półka może być ogrzewana, czyli stanowiąca część instalacji, albo wykonana z innego materiału (np. drewna, płyty MDF, tworzywa sztucznego).