Gdzie chcą budować się Polacy? Te miejsca szybko zyskują na wartości
15.11.2017 | aktual.: 15.11.2017 14:07
Rynek działek budowlanych pozostaje w cieniu przeżywającej rozkwit branży deweloperskiej. O kosztach zakupu gruntów pod budowę domu, mówi się stosunkowo niewiele. Warto zatem sprawdzić, jak obecnie wyglądają przeciętne ceny i powierzchnie działek budowlanych z najbardziej popularnych lokalizacji. Taka analiza jest możliwa dzięki danym dla 2016 r., które niedawno opublikował Główny Urząd Statystyczny.
Nie przegap! Wyślij zdjęcie i wygraj fantastyczne nagrody do domu!
Ciekawe informacje GUS-u o sprzedaży działek budowlanych pozyskano z rejestrów cen i wartości nieruchomości. W tych rejestrach prowadzonych przez starostwa powiatowe oraz urzędy miast na prawach powiatu, znajdują się dane z aktów notarialnych. Informacje przekazywane przez notariuszy, stopniowo spływają do urzędów miast oraz starostw. Właśnie dlatego statystyki dotyczące obrotu działkami w 2016 r., zostały zaprezentowane przez GUS z pewnym opóźnieniem.
Analiza przygotowana przez ekspertów portalu RynekPierwotny.pl prezentuje dane na temat dwudziestu powiatów, w których odnotowano największą częstotliwość sprzedaży analizowanych gruntów. Można przypuszczać, że większość tych transakcji wiązała się z nabyciem działki pod budowę domu jednorodzinnego.
Najchętniej w lesie, czyli Konstancin-Jeziorna i Lesznowola na topie
Wśród powyższych lokalizacji zdecydowanie przeważają powiaty położone w pobliżu dużych miast (pow. piaseczyński, pow. wrocławski, pow. pruszkowski, pow. legionowski, pow. wejherowski, pow. grodziski w woj. mazowieckim, pow. mikołowski, pow. otwocki, pow. białostocki). Takie lokalizacje zachęcają ciszą i spokojem oraz możliwością dojazdu do pracy w pobliskim mieście. Najbardziej pożądane powiaty to:
- piaseczyński - 7,7%
- wrocławski - 5,8%
- pruszkowski - 5,5%
- legionowski - 4,3%
- wejherowski - 3,4%
- grodziski - 3,1%
- mikołowski - 3,1%
- otwocki - 2,9%
- białostocki - 2,3%
- nowotarski - 1,7%
- cieszyński - 1,7%
Przeciętna działka budowlana ma powierzchnię około 2000 mkw.
Jak tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl, ciekawie prezentują się również dane GUS-u o średniej powierzchni oraz cenie działek budowlanych, które były kupowane w Polsce. Wskazują one, że w 2016 r. przeciętna działka kupiona na cele mieszkaniowe miała powierzchnię 2009 mkw. (patrz poniższa tabela). Grunt pod budynek mieszkalny kosztował średnio 115 759 zł (58 zł w przeliczeniu na 1 mkw.).
Najtaniej w Ostrołęce
W przypadku dwudziestu największych rynków, możemy zauważyć spore odchylenia przeciętnej ceny i powierzchni działek na cele mieszkaniowe od średnich dla całego kraju. W 2016 r. najdroższe były działki z powiatu piaseczyńskiego (średnia cena ok. 293 500 zł) i pruszkowskiego (166 zł/mkw.). Na drugim biegunie cenowym lokowały się grunty pod cele mieszkaniowe z powiatu ostrołęckiego (średnia cena: 26 zł/mkw.) i suskiego (28 zł/mkw.).
Spokój nisko wyceniony
Drugi z wymienionych powiatów (suski), cechował się również najmniejszą średnią ceną działki na cele mieszkaniowe (ok. 35 000 zł) oraz jej średnią powierzchnią (1259 mkw.). Obecność takich lokalizacji jak np. powiat ostrołęcki i powiat suski na liście największych rynków sygnalizuje, że nie tylko grunty położone blisko dużego miasta, mogą cieszyć się popularnością wśród kupujących. Osoby posiadające działki zlokalizowane z dala od metropolii oraz miejsc atrakcyjnych turystycznie, nie powinny jednak liczyć na sprzedaż swojego gruntu po stawce wyższej od krajowej średniej.