Garnki, patelnie i brytfanny – wszystko na swoim miejscu. Nawet w małej kuchni
Patentów na przechowywanie w kuchni garnków, rondli, patelni, pokrywek i blach do pieczenia jest kilka. Na pewno na etapie projektowania kuchennej zabudowy warto zaplanować głębokie szuflady, narożne szafki z obrotowymi koszami lub szafki z wysuwanym dnem. Jednak nawet gdy kuchnię mamy zaaranżowaną już dawno, dzięki paru prostym trikom możemy uporządkować stosy naczyń i zapomnieć o wcześniejszym chaosie.
23.11.2017 | aktual.: 23.11.2017 15:19
Najbardziej praktycznym sposobem na przechowywanie naczyń do gotowania, smażenia i pieczenia są głębokie szuflady w dolnej części kuchennego umeblowania, również w zabudowie wyspy. Wtedy zawsze mamy je pod ręką. Po pierwsze z niskich szuflad łatwiej jest wyjmować garnki i patelnie. To ma duże znaczenie, gdy często gotujemy. Po drugie w szufladach można rozstawić naczynia pojedynczo. Dzięki temu łatwiej uniknąć uszkodzeń, np. teflonowych powłok, plastikowych uchwytów czy szklanych pokrywek.
Kuchenny organizer
Szuflady mają jeszcze tę zaletę, że można w nich zastosować systemy organizacji wewnętrznej. Dzięki nim zawartość nawet szerokich i głębokich mebli nie rusza się podczas wsuwania i wysuwania szuflad. Naczynia są od siebie oddzielone, więc ryzyko uszkodzenia jest niewielkie. Organizery składają się ze specjalnych listew lub relingów dzielących przestrzeń wewnętrzną na stałe lub zależnie od potrzeb. Są montowane do frontów, boków lub dna szuflady. Poszczególne garnki, patelnie, rondle czy brytfanny są ustawiane osobno, często w pionie lub ukośnie. Takie ustawienie jest wygodne i pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. Sprawdza się zwłaszcza przy wstawianiu pokrywek.
W zależności od wybranego systemu listwy, relingi i kołki (stabilizatory) mogą być mobilne. Na przykład odpowiednia perforacja wewnętrznych ścianek i dna umożliwia zmianę podziału wewnątrz szuflady. Wszystkie elementy dzielące przestrzeń można wtedy dowolnie przestawiać. Poza tym decydując się na szuflady zyskujemy dodatkowo, jeśli mają one pełny wysuw. To gwarantuje swobodny dostęp do wszystkiego, co jest wewnątrz. O takim komforcie mogą tylko pomarzyć ci, którzy są zmuszeni korzystać z tradycyjnych szafek.
Za prowadnice powinni przyznać Nobla
Jednak w zwykłych szafkach można zastosować pewne udogodnienia do przechowywania garnków, patelni i innych dużych naczyń. Na wewnętrznych półkach wystarczy położyć maty antypoślizgowe lub inne podkładki. Dzięki temu nie porysujemy ani nie zabrudzimy elementów mebli i naczyń. Ponadto półki wewnątrz szafek mogą być wysuwane na prowadnicach. Jest jeszcze łatwiej, jeśli mieszczą się w nich wysuwane kosze cargo, dostosowane do dużych obciążeń. To swego rodzaju szuflady ukryte w szafkach, które całkiem nieźle sprawdzają się na co dzień. Poza tym na wewnętrznej stronie drzwiczek do szafek można zamontować np. system uchwytów na pokrywki lub haczyki umożliwiające zawieszenie płaskich naczyń – patelni, form do pieczenia itp.
Do przechowywania pokrywek w tradycyjnych szafkach z powodzeniem da się też wykorzystać zwykłe wolno stojące suszarki do naczyń, albo nawet stojaki – przegródki do płyt CD. Można też kupić ażurowe, przenośne piętrowe półki i na nich ustawiać skompletowane z pokrywkami garnki, rondle i patelnie. Nie są montowane wewnątrz szafek. Przy tylnej ścianie szafki, na odpowiedniej wysokości można umieścić kołek rozporowy. Między nim a ścianką powstaje miejsce na pionowe lub ukośne ustawienie, np. pokrywek.
Ten trudny narożnik
Duży potencjał do wykorzystania w zakresie przechowywania mają kuchenne szafki narożne. Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu ta trudna do optymalnego wykorzystania przestrzeń może być dobrze zagospodarowana. Pełny dostęp do naczyń przechowywanych w narożnikach umożliwia np. cargo mocowane do frontu, które wysuwa się w miarę otwierania szafki. Wewnątrz można też zamontować pionowy reling i ulokować na nim (na pożądanej wysokości) obrotowe lub wysuwane ażurowe kosze lub półki z niskimi bokami. Są to systemy akcesoryjne przystosowane do dużych obciążeń. Bez problemu udźwigną nawet ciężkie garnki, patelnie, brytfanny i inne kuchenne sprzęty.
Czasem, z różnych powodów naczynia do gotowania, pieczenia i smażenia muszą być na wierzchu. Można je poustawiać na półkach nad kuchennym blatem, kuchenką lub zlewem. Można też zawiesić je na ścianie lub nad wyspą. W sprzedaży są też dostępne podwieszane na łańcuchach do sufitu metalowe półki do przechowywania garnków. Na ich ściankach są haczyki, dzięki nim da się zawiesić rondle i patelnie z długimi rączkami. Efektownie wyglądają metalowe naczynia lub sztućce zawieszone np. na ścianie za pomocą magnesu.