Gabinet udomowiony, czyli salon z biurkiem
07.11.2016 | aktual.: 23.03.2017 14:13
Żyjąc coraz szybciej i pracując coraz więcej, zabieramy nierzadko pracę do domu. Dla wielu wstawienie biurka do salonu to jednak dobre rozwiązanie, pozwalające łączyć obowiązki zawodowe i prywatne. Urządzenie gabinetu w pokoju dziennym wymaga jednak kilku przemyśleń.
Żyjąc coraz szybciej i pracując coraz więcej, zabieramy nierzadko pracę do domu. Dla wielu wstawienie biurka do salonu to jednak dobre rozwiązanie, pozwalające łączyć obowiązki zawodowe i prywatne. Urządzenie gabinetu w pokoju dziennym wymaga jednak przemyślenia kilku kwestii.
Nawet jeśli należysz do grupy szczęśliwców, którzy nie pracują w domu, zawsze przyda ci się stolik komputerowy do surfowania po internecie, pisania maili czy układania pasjansa. Urządzenie gabinetu w sypialni zwykle źle wpływa na pożycie małżeńskie, co więcej: pracujący śpioch zawsze będzie odczuwał przemożną pokusę, by zarzucić obowiązki i wtulić się w poduszkę. W kuchni natomiast unosi się zbyt wiele zapachów, by się skupić, a na dodatek bywa głośno, jeśli dzieli się ją z innymi domownikami. Podobnie w jadalni - nawet duży stół do pracy nie zrekompensuje niedostatków wspólnej strefy. W tej sytuacji, jeśli na gabinet nie możesz przeznaczyć osobnego pokoju, najlepszym rozwiązaniem zdaje się urządzenie go w salonie.
Zobacz koniecznie: Płacisz dużo za ogrzewanie? Dzięki temu sporo zaoszczędzisz
(Bez)wyjątkowa ergonomia
Tak samo jak w firmowym biurze, także w prywatnym salonie obowiązują podczas pracy te same zasady ergonomii. Jeśli nie dotyczy cię praca "papierkowa" i ograniczasz się jedynie do laptopa, biurko i krzesło nie muszą zabierać w salonie zbyt wiele miejsca. Mniejsze meble można nawet zmieścić w szafie, która po zamknięciu ukryje twórczy bałagan na biurku. Najważniejsze jednak, by było ci wygodnie. Gdy oprzesz dłonie na biurku, łokcie powinny być zgięte pod kątem 90°. Równie istotne jest dobrze wyprofilowane krzesło, najlepiej o regulowanej wysokości i na kółkach. Gdy na nim siądziesz, stopy powinny stać płasko na podłodze (lub podnóżku), a kolana być zgięte pod kątem 90°.
Zobacz koniecznie: Płacisz dużo za ogrzewanie? Dzięki temu sporo zaoszczędzisz
Wypoczęty wzrok
Ustawienie monitora komputera lub laptopa nie powinno cię zmuszać ani do pochylania się, ani unoszenia głowy. Od oczu powinno dzielić go 40-75 cm. Na gabinet w salonie trzeba wybrać miejsce dobrze doświetlone, z biurkiem ustawionym najlepiej bokiem do wejścia. W kwestii lokalizacji biurko ma zawsze w tej sytuacji pierwszeństwo przed sofą. Zarówno światło naturalne, jak i sztuczne powinno padać od strony ręki "niepiszącej". Jeśli nie masz bezpośredniego dostępu do okna, zawieś w pobliżu biurka obraz lub grafikę. Spoglądając na nie od czasu do czasu, zrelaksujesz oczy. Podobny odpoczynek dla wzroku zapewniają też rośliny doniczkowe, które dodatkowo korzystnie wpływają na klimat pomieszczenia.
Zobacz koniecznie: Płacisz dużo za ogrzewanie? Dzięki temu sporo zaoszczędzisz
Podwójna rola
Nowoczesne monitory, dzięki wbudowanemu tunerowi TV, mogą w sekundę zmienić się w pełnowartościowy telewizor. To przydatna informacja na przykład dla singla urządzającego kawalerkę. Z funkcji tego samego sprzętu można bowiem korzystać zamiennie, a nawet jednocześnie, dzięki opcji obrazu w obrazie, co też może być przydatne przy określonym typie pracy. Na małej przestrzeni praktyczne są również dwufunkcyjne meble - kontenerki na kółkach mogą wcielić się zarówno w rolę szafek na dokumenty, jak i podręcznych stolików przy sofie. Jeżeli na biurku ma stać tylko lekki sprzęt biurowy, zamiast na tradycyjny mebel można z kolei zdecydować się na stół (najlepiej o regulowanej wysokości blatu), który po sprzątnięciu laptopa posłuży na czas spotkania 4-6 osobom.
Zobacz koniecznie: Płacisz dużo za ogrzewanie? Dzięki temu sporo zaoszczędzisz
Niezunifikowany wystrój
Biurowy, zwłaszcza jeśli urządzasz gabinet we własnym salonie, nie musi oznaczać: nijaki. Domowy kącik do pracy też ma prawo odzwierciedlać twój gust i upodobania, może być i praktyczny, i stylowy. Lampka zdobiona kryształkami, perłowe etui na laptopa i smartfon, miedziane pojemniki na akcesoria biurowe... Obecnie nie ma problemu z doborem oryginalnych i atrakcyjnych wzorniczo gadżetów. Utrzymanie domowego gabinetu w stonowanych odcieniach bieli, beżu, brązu, granatu albo spokojnej zieleni pozwoli ci się skoncentrować. Nie zaszkodzi kilka intensywnych, acz dyskretnych akcentów kolorystycznych. Istotne jest, by kącik z biurkiem tworzył z salonem harmonijną całość. Kolorowe pudełeczka czy skrzyneczki zapewnią nie tylko praktyczne miejsca do przechowywania, lecz także wyzwolą kreatywność i pobudzą do myślenia, zwłaszcza jeśli twoja praca ma charakter koncepcyjny.
Zobacz koniecznie: Płacisz dużo za ogrzewanie? Dzięki temu sporo zaoszczędzisz
Twórcze granice
W salonowym gabinecie warto zadbać o przestrzeń do przechowywania i wyznaczyć granice między przestrzenią prywatna a służbową, gdzie nie będą miały wstępu np. dzieci. Ważne dokumenty najlepiej schować pod kluczem, by nie wpadły w małe rączki. W tej sytuacji sprawdzi się zamykany sekretarzyk. Tylko w przypadku naprawdę dużych przestrzeni można postawić na wyraźne odcięcie obu sfer za pomocą regału, parawanu czy ścianki z płyty kartonowo-gipsowej. Ustawiając biurko przodem do przepierzenia, stworzysz zakątek sprzyjający koncentracji i możliwość zamocowania nad blatem praktycznych organizerów czy tablicy magnetycznej. Projektując salon przeznaczony na gabinet, zastanów się także nad rozmieszczeniem instalacji, np. wyprowadzeniem kabli spod blatu, by nie plątały się na biurku i podłodze.
Zobacz koniecznie: Płacisz dużo za ogrzewanie? Dzięki temu sporo zaoszczędzisz