Trwa ładowanie...
d1o0d8w

Fotel biurowy nie tylko do pracy. Niedrogie i wygodne modele

Ergonomia pracy to podstawa nie tylko dla osób, które spędzają większość dnia przy biurku. Te zasady obowiązują cię nawet jeśli spędzasz przy komputerze godzinę lub dwie dziennie. Odpowiednia postawa podczas pracy to zdrowszy kręgosłup.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ból pleców może mieć wiele przyczyn. Najczęstszą jest zła ergonomia pracy
Ból pleców może mieć wiele przyczyn. Najczęstszą jest zła ergonomia pracy (Shutterstock.com)
d1o0d8w

Warto zadbać o ustawienie fotela i dopasowanie go do swoich wymagań. W przeciwnym razie możesz mieć problemy z kręgosłupem, które z czasem staną się coraz bardziej dotkliwe.

Jeśli chodzi o ergonomię siedzenia, najważniejsze rzeczy, na które należy zwrócić uwagę to:

d1o0d8w

Wysokość fotela

Powinna być dopasowana do wzrostu osoby siedzącej. Powinien być ustawiony na takiej wysokości, by nogi opierały się na podłodze, a kolana były zgięte pod kątem 90 stopni. W przeciwnym wypadku ciężar ciała będzie nierównomiernie rozłożony, co może prowadzić do problemów z kręgosłupem.

Oparcie i siedzisko

d1o0d8w

Fotele z płaskim oparciem mogą nie być tak dobre, jak mogłoby się wydawać. Odpowiedni fotel powinien być dopasowany do kształtu kręgosłupa, zapewnić podparcie przede wszystkim w jego dolnym odcinku. Pamiętaj, że jeśli podczas pracy pochylasz się nad biurkiem, nawet najlepsze oparcie na nic się nie zda. Siedzisko powinno mieć natomiast odpowiednią miękkość, która zależy od wagi osoby siedzącej. Jeśli będzie ono zbyt miękkie, oparcie nie będzie właściwie oddziaływać na plecy.

Shutterstock.com
Podziel się

Podłokietniki

d1o0d8w

Powinny być przede wszystkim regulowane. Klawiatura komputera i fotel powinny być tak ustawione, by łokcie opierały się o nie cały czas. W ten sposób zapewniasz odpowiednie podparcie górnego odcinka kręgosłupa i zdejmujesz z niego część nacisku.

Jaki fotel pasuje do biura

Osoby, które prowadzą długie rozmowy telefoniczne, powinny przede wszystkim zaopatrzyć się w model z zagłówkiem i wygodnym oparciem. Kolejnym atutem będzie możliwość odchylenia oparcia podczas odpoczynku, im dalej tym lepiej. Minutka na takim "leżaku" co jakiś czas, pozwoli pozbyć się bólu kręgosłupa.

d1o0d8w

Wygodny fotel dla gracza

Osoby, które spędzają przy komputerze więcej czasu niż przeciętny użytkownik, ale mniej niż ktoś, kto pracuje w biurze, powinny zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj siedziska. Podczas gry nie ma czasu na odpoczynek, a po skończonej rozgrywce lepiej odreagować emocje wstając z fotela. Dlatego gracze nie przykładają większej wagi do oparcia. Niemniej ważne jest odpowiednie ustawienie łokci.

d1o0d8w
Shutterstock.com
Podziel się

W przypadku okazjonalnego spędzania przed komputerem kilkunastu-kilkudziesięciu minut w ciągu dnia, użytkowników obowiązują te same zasady. Dlatego warto zwrócić uwagę na sprzęt, który zapewni solidne oparcie. Pamiętaj, że nie każdy fotel oferuje możliwość regulacji poszczególnych elementów, dlatego przed zakupem dokładnie sprawdź, jakie możliwości dopasowania go do kształtu kręgosłupa masz.

Podziel się opinią

Share

d1o0d8w

d1o0d8w
d1o0d8w