Trwa ładowanie...

Ekowymagania znów podniosą koszt budowy domu

Już od dłuższego czasu eksperci portalu RynekPierwotny.pl obserwują wzrost kosztów budowy domów. Niebawem te koszty dodatkowo wzrosną ze względu na nowe wymagania techniczne.

Ekowymagania znów podniosą koszt budowy domuŹródło: pexels.com
d13wdn7
d13wdn7

Krajowe media dość często informują o szybkim wzroście kosztów budowy domu jednorodzinnego. Taki wzrost dotyczy zarówno cen materiałów budowlanych, jak i wynagrodzenia dla budowlańców. Warto także pamiętać o drożejących działkach pod zabudowę. Ogólnie rzecz biorąc, roczny wzrost kosztów budowy typowego domu wyniósł około 8 – 10 proc. Analogiczna zmiana obliczona dla ostatnich trzech lat, kształtuje się na poziomie mniej więcej 20 proc. To bardzo duży wzrost, który na pewno jest odczuwalny dla inwestorów indywidualnych.

Warto zdawać sobie sprawę, że już niebawem będziemy mieli do czynienia ze zmianą, która dodatkowo zwiększy koszty wznoszenia budynków mieszkalnych. Mowa o zaostrzonych normach dotyczących energochłonności budynków.

Poważne zmiany czekają inwestorów na początku 2021 r.

Dla części osób zainteresowanych tematem budowy domu kolejna obniżka limitów energochłonności budynków nie stanowi żadnego zaskoczenia. Już od 2013 roku wiemy, kiedy nastąpi taka zmiana. Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. precyzyjnie wskazuje kolejne daty zaostrzenia wymogów dotyczących energochłonności budynków mieszkalnych. Jak tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl wspomniane rozporządzenie informuje, że maksymalne zapotrzebowanie domów jednorodzinnych na nieodnawialną energię pierwotną potrzebną do ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej powinno spaść:

  • 1 stycznia 2014 roku - zmniejszenie limitu dla domów jednorodzinnych do 120 kWh/(mkw. x rok)
  • 1 stycznia 2017 roku - zmniejszenie limitu dla domów jednorodzinnych do 95 kWh/(mkw. x rok)
  • 1 stycznia 2021 roku - zmniejszenie limitu dla domów jednorodzinnych do 70 kWh/(mkw. x rok)
d13wdn7

Dwie obniżki limitów energochłonności budynków mieszkalnych mamy już za sobą. Trzecia taka zmiana podobnie jak poprzednie będzie dotyczyła zarówno domów jednorodzinnych, jak i budynków wielorodzinnych. Warto zwrócić uwagę, że dla budownictwa wielorodzinnego przewidziano nieco bardziej restrykcyjne normy energochłonności (zobacz poniższa tabela).

RynekPierwotny.pl
Źródło: RynekPierwotny.pl

Nowe wymagania podniosą koszt budowy domu o ok. 7 proc.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak podniesione wymagania ekologiczne wpłyną na koszty budowy domu. Odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna, ponieważ zależy od wielu czynników (m.in. zastosowanych technologii). Na podstawie różnych przykładowych obliczeń, które są publikowane w Internecie można jednak wywnioskować, że wzniesienie typowego domu spełniającego kryteria obowiązujące od 2021 roku, będzie droższe o mniej więcej 5 – 10 proc. Na podobny wzrost kosztów budowy muszą się przygotować również rodzimi deweloperzy. Nie wolno zapominać, że tacy przedsiębiorcy przynajmniej częściowo "przerzucą" wyższe koszty budowy na swoich klientów. Jak tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl warto także zdawać sobie sprawę, że koszty budowy w perspektywie najbliższych lat mogą wzrosnąć niezależnie od wymagań ekologicznych. Sporym problemem dla polskiej "budowlanki" wydaje się deficyt odpowiednich specjalistów.

Mniejsza energochłonność budynku zwróci się z czasem …

Można oczekiwać, że perspektywa podniesienia wymogów dotyczących energochłonności i kosztów z tym związanych, skłoni wielu Polaków do uzyskania pozwolenia na budowę domu przed 1 stycznia 2021 roku. Osoby rozważające taki krok, powinny jednak sprawdzić, jak bardzo nowe wymagania mogą zwiększyć koszt budowy planowanego domu. W tym kontekście warto pamiętać, że dodatkowe wydatki związane z wzniesieniem mniej energochłonnego budynku nie mają charakteru tzw. kosztów utopionych. Mniejsze zapotrzebowanie domu na energię, będzie skutkowało niższymi kosztami jego eksploatacji. Warto sprawdzić po jakim czasie takie zmniejszone koszty całkowicie skompensują podwyższone wydatki na budowę domu według nowych standardów.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

d13wdn7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13wdn7